Wiele osób marzy o dobrym, spełniającym wszystkie potrzeby samochodzie. Ale też wiele osób nie stać na zakup nowego modelu z autoryzowanego salonu. Na szczęście to tylko jedna z dróg do nabycia upragnionych czterech kółek. Istnieje mnóstwo ofert sprzedaży samochodów z drugiej ręki, które – ze względu na znacznie niższe koszty takiej inwestycji – cieszą się niesłabnącą popularnością. Jednak w przypadku takiej transakcji, jeśli nie chcemy na niej poważnie stracić, musimy rozważnie podchodzić do zakupu używanego auta. Co w tej kwestii warto zrobić?
W trosce o dobrze wydane pieniądze… i bezpieczeństwo!
Jakie cechy samochodu są istotne przy ostatecznym wyborze danego modelu? Można tu wskazać aspekty, które znajdą się na liście oczekiwań wielu użytkowników tych pojazdów, aczkolwiek każdy kierowca ma w tym zakresie własne, indywidualne preferencje. Jednak powiedzmy sobie wprost: są również kwestie zasadnicze, od których często zależy to, czy w ogóle dojdzie do zakupu samochodu.
Pierwsza z nich jest do tego stopnia oczywista, że bywa pomijana przy rozstrzyganiu kwestii funkcjonalnych i użytkowych. Mowa o bezpieczeństwie. Samochód wiele atrakcyjnych możliwości, ale jednocześnie – potrafi stwarzać różne zagrożenia. Auto powinno więc zagwarantować nam bezpieczeństwo podczas uczestnictwa w ruchu, w różnych sytuacjach, przy różnych warunkach drogowych. Tym bardziej, jeśli jako kierowcy odpowiadamy nie tylko za siebie, ale również za naszych pasażerów. A druga kwestia? To naturalnie cena. Zakup w salonie odpowiedniego auta nierzadko oznacza wydatek, który przekracza nasze możliwości budżetowe. Dlatego tak wiele osób szuka alternatywy wśród ofert zakupu samochodu z drugiej ręki. Nieraz dają one szansę na nabycie interesującego modelu za zdecydowanie niższą kwotę. Rzecz w tym jednak, że tego typu transakcja wiąże się ze znacznie większym ryzykiem. W końcu chodzi o pojazd używany i uzyskanie go w sposób nie gwarantujący praw wynikających z przepisów konsumenckich. Tymczasem za wieloma atrakcyjnymi ofertami, popartymi znakomitymi zdjęciami oraz pięknymi zapewnieniami właściciela, potrafią się kryć auta z podejrzaną historią i utajonymi usterkami, w kiepskim stanie, generujące więcej problemów i kosztów, niż korzyści i przyjemności z użytkowania. A pamiętajmy, że to już nie tylko kwestia lepiej bądź gorzej wydanych pieniędzy. Zła kondycja samochodu może zagrozić bezpieczeństwu zdrowia i życia, zarówno naszego, jak i bliskich.
Zachowaj ostrożność przy zakupie używanego samochodu!
Czy to znaczy, że nabywanie aut z drugiej ręki to absolutnie zły pomysł? Oczywiście, że nie. Po prostu w przeciwieństwie do zakupu samochodu w salonie, musimy podejść do sytuacji z dużą ostrożnością. O czym zatem powinniśmy pamiętać i na co zwrócić uwagę przy takiej transakcji?
Na pewno musimy zachować odpowiedni dystans do rozważanego auta, na zasadzie ograniczonego zaufania. Zwłaszcza jeśli dana oferta wydaje się, że jest wręcz skrojona dla nas, jak z marzeń. Emocje potrafią skutecznie przeszkodzić w chłodnym osądzie sprawy, przesłaniać wady i problemy, związane z oglądanym samochodem. Dlatego też na oględziny auta warto zabrać drugą osobę. Nie musi ona zaraz być ekspertem w zakresie motoryzacji. Oczywiście, jeśli sama prowadzi samochód czy kupowała pojazd z drugiej ręki, jej doświadczenia z pewnością okażą się przydatne. Przede wszystkim jednak będzie to ktoś pozbawiony stosunku emocjonalnego do oferty, z jaką się mierzymy. Dzięki temu łatwiej przyjdzie jej doradzić czy zwrócić uwagę na kwestie, które nam umknęły. Starajmy się też dokonać szczegółowych obserwacji – stworzyć wrażenie, że jesteśmy w tych kwestiach dobrze zorientowani. Podczas oględzin warto przyjrzeć się dokładniej m.in. nadwoziu, bowiem jego stan w dużej mierze świadczy o historii i kondycji samochodu. Naturalnie, nie każde oznaki uszkodzeń i napraw dyskredytują rozważane auto. Jednak tego typu ślady, widoczne w obszarze dachu, progów, podłużnic czy słupków przy mocowaniach drzwi, często wskazują na to, że dany pojazd brał udział w poważnym wypadku.
Ponadto, przed zakupem konkretnego auta upewnijmy się, że nabywamy je od prawowitego właściciela lub osoby przez niego upoważnionej do zawarcia transakcji. A także, że do samochodu dołączony jest komplet niezbędnych dokumentów. Czasem jednak to nie wystarcza, ponieważ fatalna historia pojazdu potrafi być jeszcze lepiej zakamuflowana. Warto wtedy skorzystać z takich serwisów, jak www.carvertical.com/pl/historia-pojazdu/, mających dostęp do bogatych i rzetelnych baz informacji o sprzedawanych samochodach. Na podstawie numeru VIN danego modelu możemy uzyskać raport, dzięki któremu dokładniej poznamy historię auta, dowiemy się, czy nie uczestniczyło ono w poważnych kolizjach, a przebieg podany przez właściciela pojazdu jest prawdziwy. Opłaca się poczynić te starania w trosce o korzystną inwestycję – także w komfort i bezpieczeństwo jazdy.
OLI