Duże koła, napęd 4×4, ogromne wnętrze i mocny silnik. To cechy charakteryzujące samochody terenowe. Wiele osób myli jednak terenówki z samochodami SUV. SUV stworzony jest do jazdy po utwardzonej powierzchni i może być większy od pojazdu terenowego. Pomimo rozmiaru może mieć problem z jazdą po off-roadzie. Sprawa ma się zupełnie inaczej w przypadku samochodów terenowych, dla których jazda po nierównych, leśnych drogach to codzienność. Jakie auto wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie samochodu terenowego?
SUV a samochód terenowy — główne różnice
To, że samochód wygląda jak samochód terenowy, wcale nie oznacza, że musi nim być. Zasadniczą różnicą panującą pomiędzy SUVem a terenówką, jest to, że ten pierwszy lepiej jeździ po asfalcie. Auta terenowe zazwyczaj posiadają napęd na dwie osie, lecz w przypadku aut typu SUV, nie znajdziemy reduktora terenowego czy blokady międzyosiowej napędu 4×4. Ponadto mniejsze modele mogą posiadać także napęd na jedną oś, co sprawia, że w terenie auto może nie dać rady.
Kupując samochód terenowy, warto również zwrócić uwagę czy pojazd posiada:
- reduktor terenowy,
- blokadę międzyosiową,
- napęd 4×4,
- odpowiedni silnik.
Samochód terenowy powinien być wyposażony w te elementy, ponieważ reduktor terenowy sprawia, że prędkość zmniejsza się o połowę przy każdym biegu, dzięki czemu można łatwiej pokonać przeszkody, w tym piasek i błoto. Brak blokady międzyosiowej w aucie może spowodować uszkodzenie układu napędu. Powinno się też zwrócić uwagę na odpowiednią konstrukcję silnika, ze względu na inne chłodzenie, układ smarowania czy rozwiązania chroniące przed zalaniem.
Na jakie rozwiązania zwrócić szczególną uwagę w samochodzie terenowym?
Podstawową definicją terenówki jest to, że można ją jeździć w terenie bez większego przygotowania i uszczerbku auta. Jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy, być może pojazd nie jest prawdziwym samochodem terenowym.
Off-roadowe opony
Jedną z podstawowych wizualnych różnic panujących pomiędzy terenówkami a osobówkami jest wielkość prześwitu i zastosowane opony. Prawdziwie off-roadowa opona powinna mieć wysoki bieżnik, który będzie chronił przed zanieczyszczeniami. Odpowiednia opona to także gwarancja ochrony przed ostrymi kamieniami i gałęziami. Warto wybrać taką, która ma również wzmocnione boki.
Rama
Kolejnym ważnym elementem jest rama. Usztywnia auto i zapobiega zbyt mocnemu wykrzywieniu nadwozia przy dziurawym podłożu. Dzięki niej można dodatkowo zamocować wyciągarkę. Rama daje również nieograniczone możliwości dalszych modyfikacji. Współczesne samochody terenowe jednak są coraz częściej budowane bez ram, więc nie jest to niezbędny element każdego pojazdu.
Zawieszenie i widoczność
Oprócz wymienionych wcześniej elementów warto również wybrać auto, które posiada miękkie zawieszenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu samochód terenowy bez problemu pokona każdą dziurę. Ważna jest również odpowiednio dobra widoczność, aby nie przeoczyć żadnej przeszkody. Ostatnią istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest osłona podwozia i nadkoli. Pomoże to uchronić samochód w momencie niespodziewanej dziury.
Rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę, zakupując samochód terenowy, jest dużo. Najważniejszą kwestią jest jednak zastanowienie się, jakie będzie przeznaczenie auta. W zależności od budżetu można znaleźć wiele ciekawych propozycji. Terenówki to pojazdy dla prawdziwych pasjonatów dzikich i nieodkrytych terenów. Kupując samochód terenowy, warto postawić na niezawodność, dobre prowadzenie oraz bezpieczeństwo jazdy.
PJA