tranzystory
Dynamiczny rozwój technologii sprawił, że ze względów ekonomicznych większość układów tranzystorowych tworzy się w formie układów scalonych. W przypadku mikroprocesorów, które liczą miliony tranzystorów, wykonanie układu byłoby niemożliwe bez ich wcześniejszego scalania | fot.: materiały prasowe

Rodzaje tranzystorów

Tranzystory są układami półprzewodnikowymi. Składają się w większości przypadków z krzemu, germanu oraz azotku galu. Przeważnie posiadają trzy wyprowadzenia. Jedno wspólne dla sygnału wejściowego i wyjściowego oraz jedno wejście sygnału. Zadaniem wejścia sygnału jest sterowanie przepływem prądu w wyprowadzaniu wyjściowym. Warto nieco bliżej przyjrzeć się rodzajom tranzystorów, jakie są obecnie dostępne na rynku oraz ich zastosowaniu.

Jakie wyróżniamy rodzaje tranzystorów?

Możemy wyróżnić dwie grupy tranzystorów, które różnią się od siebie zasadą działania. Są to tranzystory bipolarne i unipolarne.

Tranzystory bipolarne to elementy, w których prąd przepływa przez złącza przewodnika. Złącze może wykazywać różny typ przewodnictwa oznaczany symbolem n lub p. Tranzystor jest zbudowany z trzech warstw półprzewodnika o typie przewodnictwa npn albo pnp. Cechą charakterystyczną tranzystora bipolarnego jest to, że niewielki prąd, który płynie pomiędzy bazą i emiterem, steruje większym prądem, który płynie pomiędzy kolektorem a emiterem.

Tranzystory unipolarne nazywane są inaczej polowymi. Prąd płynie w nich przez półprzewodnik o jednym typie przewodnictwa. Prąd wyjściowy pełni w tranzystorze funkcję napięcia sterującego. Prąd płynie tzw. kanałem, który tworzy się w obszarze półprzewodnika z dwiema elektrodami. Wzdłuż wspomnianego obszaru znajduje się trzecia elektroda, która nazywana jest bramką. Po przyłożeniu napięcia do bramki zmienia ono przewodnictwo kanału. W ten sposób wpływa na płynący prąd. W przypadku tranzystorów MOSFET bramka jest oddzielona od kanału za pomocą warstwy dielektryka.

Jakie zastosowanie mają tranzystory?

Ze względu na swoje właściwości wzmacniające tranzystory mają bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim wykorzystuje się je do budowy wzmacniaczy różnicowych, operacyjnych, selektywnych, szerokopasmowych oraz wzmacniaczy mocy. Tranzystory stanowią kluczowy element budowy wielu układów elektronicznych. Wśród nich na uwagę zasługują:

  • źródła prądowe,
  • lustra prądowe,
  • przesuwniki napięcia,
  • stabilizatory,
  • przerzutniki,
  • generatory,
  • klucze elektroniczne.

Jako że tranzystor może spełniać funkcję klucza elektronicznego, wykorzystuje się go do budowy tzw. bramek logicznych. Ich zadaniem jest realizacja podstawowych funkcji boolowskich (matematyczny model układu kombinacyjnego). To zastosowanie zapoczątkowało dynamiczny rozwój techniki cyfrowej na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Warto podkreślić, że tranzystory są również podstawowym „materiałem budulcowym” wielu rodzajów pamięci o charakterze półprzewodnikowym. Ich przykładem jest doskonale znana pamięć RAM i ROM.

Dynamiczny rozwój technologii sprawił, że ze względów ekonomicznych większość układów tranzystorowych tworzy się w formie układów scalonych. W przypadku mikroprocesorów, które liczą miliony tranzystorów, wykonanie układu byłoby niemożliwe bez ich wcześniejszego scalania.

Szukając konkretnego rodzaju tranzystorów, warto zapoznać się z asortymentem, który oferuje Sklep AVT. Znajduje się tam szeroki wybór tranzystorów bipolarnych, unipolarnych oraz cyfrowych o zróżnicowanych parametrach i specyfikacji.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Nagłośnienie estradowe i koncertowe - ABC dla początkujących

Podstawowy sprzęt do nagłaśniania imprez – ABC początkującego dźwiękowca

Twoją pasją jest muzyka, a koncerty to Twój żywioł? Zdecyduj się na zawód dźwiękowca, który …