Przegląd najciekawszych aplikacji ciążowych | fot.: Fotolia

Smart mama, czyli przegląd aplikacji ciążowych

Pierwsza ciąża to dla kobiety jedna wielka niewiadoma. Na dodatek często jest źródłem ambiwalentnych uczuć – radość i szczęście miesza się ze strachem i poczuciem zagubienia. W tym czasie przyszła mama potrzebuje wsparcia, rady, kogoś, kto rozwieje jej obawy. Kogoś… a może czegoś? Poniżej prezentujemy kilka aplikacji na telefon, które mogą stać się takim właśnie ciążowym pomocnikiem.

Nasza ciąża

Na początek aplikacja prosi o podanie daty ostatniej miesiączki. Po jej zatwierdzeniu na ekranie pojawia się rozczulająco-urocze zdjęcie dziecięcej stópki.

Poza tym podane są następujące dane: aktualna waga dziecka, jego rozmiar w centymetrach, data porodu, bieżący tydzień ciąży i ilość dni do porodu. I na tym koniec.

Jeśli więc przyszła mama zdobyła informacje na temat ciąży i tego co się z nią dzieje z innych źródeł, a potrzebuje czegoś w rodzaju licznika odmierzającego czas do wielkiego dnia, to ta, prosta, przejrzysta aplikacja, będzie dla niej idealna.

Będę mamą – kalendarz ciąży Falvit

Pierwszy krok, jaki należy poczynić, żeby mieć możliwość korzystania z kalendarza ciąży, to wprowadzenie przewidywanej daty porodu (bądź ostatniej miesiączki, jeśli porodu nie jest jeszcze znana). Potem już w pełni można korzystać z szerokiego wachlarza informacji i opcji dostępnych w aplikacji.  Notatnik pozwala na zapisywanie spostrzeżeń, wagi, ale przede wszystkim – daje możliwość zamieszczania zdjęć rosnącego brzucha. Po zamieszczeniu minimum 5, aplikacja umożliwia wygenerowanie filmu/pokazu slajdów z przebiegu ciąży.

Ważne, szczególnie dla kobiet w pierwszej ciąży, są listy spraw do załatwienia, rzeczy do kupienia i zabrania do szpitala:

  • badania – rozpisane badania na każdy tydzień ciąży, z funkcją przypominania, kiedy należy je wykonać
  • odżywanie – rozpiska tego, co warto jeść, a czego lepiej unikać
  • uroda – podzielona na działy: „bądź piękna w ciąży”, „nie bój się ruchu”, „wzmocnij naczynka”, „dbaj o piersi”, „dbaj o włosy”
  • ćwiczenia – spis prostych ćwiczeń opartych na elementach jogi
  • encyklopedia imion – z podziałem na imiona dla chłopca i dla dziewczynki
  • lista rzeczy do szpitala – dla mamy, dla dziecka, dokumenty
  • jest też oczywiście reklama produktu Falvit mama, w której producent tłumaczy, dlaczego warto sięgnąć właśnie po ten suplement

Warto także wspomnieć o dość istotnej sekcji: Moja ciąża, w której sprawdzić można na jakim etapie rozwoju jest dziecko oraz co zmienia się w organizmie przyszłej mamy.

Generalnie aplikacja jest dość prosta w obsłudze i ma wszystkie najpotrzebniejsze opcje. Dobra jako forma kalendarza i notatnika. Jeśli chodzi o zaś o informacje, to raczej można ją traktować jako inspirację nadającą kierunek w poszukiwaniach, niż ich pełne źródło.

Moja ciąża

Jak w większości tego typu aplikacji, na początek trzeba podać planowaną datę porodu lub datę ostatniej miesiączki.

W górze ekranu widnieje pasek menu głównego, na którym zamieszczono informacje o tym, jak zmienia się ciało mamy i dziecka w każdym kolejnym tygodniu („Kalendarz ciąży”), wykres optymalnej dla kobiety wagi z nałożoną linią aktualnej masy ciała („Kontrola wagi”) oraz rozpiskę ćwiczeń, które można bezpiecznie wykonywać w stanie błogosławionym. Twórcy pomyśleli również o liście rzeczy, które trzeba zabrać do szpitala dla siebie i noworodka („Wyprawka”), a których przez przedporodowe roztargnienie można zapomnieć. Zakładka „Skurcze”, pozwala na mierzenie częstotliwości ich trwania. Trzeba tylko mieć przy sobie smartfon przez cały czas, by w trakcie kluczowego momentu przytrzymać palec w wyznaczonym miejscu na ekranie. Ta sama zasada działa w przypadku monitorowania ruchów malucha, jednak te, jak przypomina apka, można zacząć około 20. tygodnia ciąży.

W menu zamieszczono również funkcję fotografowania, która pozwala zapisać historię ciąży w obrazkach. Po 9 miesiącach aplikacja z zebranych zdjęć wygeneruje film ukazujący stadia rozwoju malucha z zewnątrz.

Ciąża – Sprout

Producent określa ją jako „najlepszą spersonalizowaną aplikację dla kobiet w ciąży”. Dlaczego? Bo w Sprout zamieszczono szczegółowe informacje, opracowane przez lekarzy i przyszłe matki. Jej ogromną zaletą są oszałamiające i szczegółowo zaprojektowane ilustracje rozwoju płodu. Aplikacja jest zindywidualizowana: na początku prosi o podanie płci i imienia dziecka. Udostępnia:

  • interaktywny wykres ciążowy, dzięki któremu można śledzić cotygodniowe postępy w rozwoju dziecka
  • porady lekarza dla danego tygodnia ciąży
  • kalendarz wizyt lekarskich, w którym można ustawić przypomnienie, pytania do lekarza, uwagi do przejrzenia po wizycie
  • listę zadań związanych z ciążą
  • listę rzeczy do torby szpitalnej – dla mamy, dziecka oraz dokumenty
  • listę zakupów dla dziecka – do przewożenia, noszenia, pokoju
  • kontroler masy ciała
  • licznik kopnięć dziecka
  • licznik skurczów

Osoby, które chcą podzielić się informacjami o postępach ciąży z bliskimi, mogą to zrobić za pośrednictwem Facebooka lub maila.

Generalnie aplika oferuje nam wiele ciekawych opcji. Odrobinę brak w niej obszerniejszego opisu tego, co się dzieje z dzieckiem. Sprawdzi się jednak doskonale jako organizator.

Moja ciąża z eDziecko.pl

Aplikacja ciążowa eDziecka, stworzona została pod merytoryczną opieką ginekologa-położnika, dr Grzegorza Południewskiego. Jest mocno spersonalizowana – na początku prosi o podanie imienia przyszłej mamy i wyświetlając informację o rozwoju dziecka zwraca się do niej bezpośrednio.  Jest to chyba najbardziej obszerna w informacje i porady apka na rynku.

Treści w niej przedstawione są wyczerpujące i rzeczowe, a także podane w bardzo przystępny sposób.

Ma funkcję przypominania o badaniach, które powinny być wykonane w odpowiednim tygodniu ciąży. Radzi czy i jak ciężarna powinna zweryfikować swoją dietę, np. czego unikać. Informuje także, jakie warunki trzeba spełnić starając się o becikowe po urodzeniu dziecka. Aplikacja jest urozmaicona o filmy wideo i zdjęcia, które dodatkowo wyjaśniają wiele potencjalnych wątpliwości.

W aplikacji dostępne są także:

  • kalkulator wagi – jeśli waga jest poniżej lub powyżej normy pojawia się alert mówiący o wypadnięciu z przewidywanych widełek wagowych
  • terminarz – w którym zapisać można przyszłe wizyty, a także uwagi oraz włączyć przypomnienie o zbliżającej się wizycie, a także innych ważnych terminach

Dodatkowe plusy aplikacji to intuicyjność i praca także w trybie offline.

MGR

Sprawdź także

edycja zdjęć na smartfonie

Przegląd najpopularniejszych aplikacji do edycji zdjęć na smartfony

Aplikacje do edycji zdjęć stały się nieodzownym elementem korzystania ze smartfona. Oferują one szeroki zakres …