Wykrywacze metali to urządzenia, które obecnie cieszą się coraz większą popularnością. Umożliwiają znalezienie różnego rodzaju zagubionych przedmiotów z metalu, takich jak klucze, biżuteria, monety i wiele innych. Coraz chętniej wykorzystywane są również do poszukiwania ukrytych skarbów – złota, metali szlachetnych lub po prostu głęboko zakopanych rur i kabli. Podpowiadamy, w jaki sposób wybrać odpowiedni sprzęt, aby zapewnił udane łowy!
Jakie są rodzaje wykrywaczy metali?
Biorąc pod uwagę sposób działania obecnie wyróżnić można 3 główne grupy urządzeń do wykrywania metali. Jednym z nich jest wykrywacz impulsowy, który charakteryzuje się największym zasięgiem ze wszystkich rozwiązań dostępnych na rynku. Do jego niewątpliwych zalet zaliczyć można niewrażliwość na zmineralizowany grunt. Doskonale sprawdzi się do poszukiwania żelaznych przedmiotów. Kolejny rodzaj to wykrywacz dudnieniowy. Jest to urządzenie o nieco archaicznej konstrukcji. Korzystając z niego nie ma możliwości selektywnego rozpoznawania rodzaju wykrytego metalu. Wadą jest również niewielki zasięg oraz wrażliwość na wpływ gruntu.
Trzeci typ to wykrywacz ze zbalansowaną cewką odbiorczą. Jest on uważany obecnie za najlepsze i najskuteczniejsze tego typu urządzenie na rynku. Umożliwia realizację funkcji, takich jak eliminacja wpływu gruntu czy rozpoznanie rodzaju wykrytego metalu. Taka propozycja świetnie sprawdzi się do poszukiwania skarbów na dużych głębokościach. Dużą zaletą takiego sprzętu jest także niewrażliwość na mineralizację gruntu czy nieczułość na drobne przedmioty, takie jak zakrętki, kapsle, blaszki z puszek po piwie czy metalowe odłamki.
Jaki wykrywacz metalu wybrać na początek?
Dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z poszukiwaniem skarbów doskonałym wyborem będą wykrywacze metali z niskiej półki cenowej. Najlepiej jednak zrezygnować z najtańszych modeli chińskiej produkcji dostępnych w marketach, gdyż mogą one nie być zbyt dokładne w wykrywaniu metalowych przedmiotów i szybko ulegać zniszczeniu, a do tego w razie potrzeby dużo trudniej będzie je odsprzedać. Decydując się na zakup tego urządzenia warto skorzystać z oferty zaufanych sklepów, w których nie będzie problemu z serwisem czy reklamacją.
Na rynku znajduje się wiele prostych modeli wykrywaczy metali, które choć działają doskonale to jednak wymagają odpowiedniego podłoża. Taka propozycja może być ciekawym rozwiązaniem dla urlopowiczów i rodzin wyjeżdżających na plażę. W przypadku jeśli poszukiwanie skarbów ma stać się prawdziwym hobby warto zdecydować się na nieco bardziej zaawansowane wykrywacze metali, które poza monetami znajdą bogactwa naturalne kryjące się głęboko pod ziemią. Inwestując na samym początku w dobrej jakości sprzęt o dużej czułości z detektorem metalu i innymi dodatkami można zaoszczędzić czas i szybko nauczyć się znajdowania cennych przedmiotów zamiast zbędnych rzeczy.
Wybierz sprzęt z praktycznymi funkcjami i dodatkowymi akcesoriami!
Chcąc w pełni korzystać z możliwości wykrywacza metali, dobrze jest zaopatrzyć się w sprzęt wyposażony w praktyczne funkcje, a także zakupić do niego dodatkowe akcesoria. Do przydatnych opcji, które można znaleźć w tego typu urządzeniach, zaliczają się ustawienia rodzaju poszukiwanego metalu, na przykład srebra czy złota lub włączany przełącznikiem eliminator. Dzięki temu wykrywacz metali nie będzie reagował w momencie wykrycia zbędnych przedmiotów, takich jak kapsle czy miedziane śmieci. W przypadku poszukiwania skarbów w wodzie przydatna może być także wodoodporna cewka umożliwiająca bezpieczne korzystanie ze sprzętu.
Ciekawym rozwiązaniem mogą być wykrywacze metalu z wymienną cewką. Umożliwia to dostosowanie jej wymiarów, a tym samym pogłębienie obszaru poszukiwań. W celu zwiększenia komfortu użytkowania, niektóre modele wyposażone są dodatkowo w regulowany podłokietnik, który ułatwia prowadzenie sondy. Dla osób, które pragną podjąć profesjonalne poszukiwania cennych przedmiotów, doskonałym pomysłem jest zaopatrzenie się w cały zestaw składający się z wykrywacza metali oraz przydatnych akcesoriów – słuchawek, zapasowych baterii zasilających oraz specjalnej torby.
Materiał partnera zewnętrznego