„Smok Diplodok” jest polską animacją wyreżyserowaną przez Wojtka Wawszczyka, która ożywia świat kultowych komiksów Tadeusza Baranowskiego. Film jest hołdem oddanym tej legendarnej serii, ale i śmiałą próbą przekształcenia jej w pełnometrażowy i wielowymiarowy film. Fabularna podróż pełna magii Film przenosi nas do świata młodego smoka Diplodoka, który marzy o wyrwaniu …
Czytaj więcej »Nagroda Nobla dla Han Kang: poetyckie spojrzenie na kruchość ludzkiego życia
Przyznanie Literackiej Nagrody Nobla Han Kang w 2024 roku jest docenieniem twórczości mierzącej się z tematyką traumy, przemocy i kruchości ludzkiej egzystencji. Proza Han Kang wyróżnia się intensywną emocjonalnością, a zarazem wyjątkową subtelnością. Nagroda Nobla została przyznana jako wyraz uznania dla pisarki za „intensywną poetycką prozę, która konfrontuje się z …
Czytaj więcej »Ewolucja fantasy w literaturze – jak zmienia się sposób przedstawiania magii
Literatura fantasy od swoich początków czerpała inspiracje z mitologii, legend oraz baśni, które były głęboko zakorzenione w kulturach różnych ludów. Magia odgrywała w tych opowieściach niezwykle istotną rolę, będąc siłą wpływającą na losy bohaterów i kształtującą rzeczywistość. Z biegiem lat sposób przedstawiania magii ulegał jednak znacznym zmianom, dostosowując się do …
Czytaj więcej »Miłość w jesieni życia – recenzja powieści „Pan Henryk. Mężczyzna z Warszawy” Marii Król-Fijewskiej
Maria Król-Fijewska – psycholożka i terapeutka zadebiutowała ostatnimi czasy także jako pisarka. Jej ciepła i pokrzepiająca powieść „Pan Henryk. Mężczyzna z Warszawy” jest ciekawym przykładem literatury skupiającej się na ludziach starszych, którzy w naszej kulturze znajdują się często poza sferą zainteresowań współczesnych twórców. tym razem jest inaczej. Pan Henryk, starszy …
Czytaj więcej »Nagroda Literacka Nike: nominacje 2024
Ogłoszono listę 20 książek nominowanych do nagrody, przyznawanej przez „Gazetę Wyborczą” oraz Fundację Nagrody Literackiej Nike. W tegorocznym zestawieniu dominują różnorodne gatunki literackie, w tym reportaże, biografie, wspomnienia oraz eseje, które odkrywają nieznane dotąd aspekty rzeczywistości. Nagroda Literacka Nike ma szansę trafić także do autorów tomów poetyckich i powieści. W …
Czytaj więcej »Chwyty retoryczne: jak je rozpoznać i jak się przed nimi bronić
Retoryka, jako sztuka przekonywania, ma wiele twarzy. Niektóre z jej technik są używane w sposób konstruktywny, inne mogą być wykorzystywane do manipulacji i dezinformacji. W tym artykule omówimy najpopularniejsze chwyty retoryczne i podpowiemy, jak się przed nimi bronić. Krótka historia retoryki Retoryka, jako sztuka przekonywania, ma głębokie korzenie w historii …
Czytaj więcej »Niezłomny duch w dystopijnym świecie: recenzja Red Rising (Czerwony świt)
W „Red Rising” (w Polsce tytuł ukaże się jako Czerwony świt) Pierce Brown tworzy arcyciekawy i szczegółowo wyobrażony świat przyszłości, w którym społeczeństwo zostało podzielone na kasty według kolorów. Darrow, młody górnik z najniższej kasty Czerwonych, żyje w przekonaniu, że jego praca ma na celu terraformację Marsa. Ta iluzja zostaje …
Czytaj więcej »Wyspy artystów: opowieść o wyspach inspirujących twórców
Wyspy, przez wieki uznawane za miejsca odosobnienia i spokoju, odgrywały znaczącą rolę w życiu artystów, pisarzy i muzyków. Odległe od zgiełku codzienności, stanowiły idealne schronienie, w którym twórcy mogli oddać się swojej pasji bez zakłóceń. Historia wysp artystów Na przestrzeni wieków, wyspy takie jak Capri, Ibiza czy Isle of Skye …
Czytaj więcej »Tajniki skutecznego copywritingu
Copywriting to sztuka tworzenia przekonujących tekstów, które angażują, informują i przekonują czytelników do podjęcia określonej akcji. Aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie, ważne jest stosowanie się do sprawdzonych zasad i technik. Czym jest copywriting? Copywriting jest dyscypliną zajmującą się tworzeniem tekstów reklamowych i perswazyjnych, mających na celu skłonienie odbiorcy do …
Czytaj więcej »Zmarł Ernest Bryll
16. marca 2024 roku, w wieku 89 lat, zmarł Ernest Bryll, ceniona postać w polskim świecie literatury i kultury. Bryll był jednym z najważniejszych poetów polskich XX wieku. Co charakterystyczne, oprócz tworzenia poezji był także pisarzem, krytykiem filmowym, autorem tekstów piosenek, dziennikarzem, tłumaczem, a także dyplomatą. Bryll w popkulturze To …
Czytaj więcej »