Zapobieganie nadmiernemu poceniu się to podstawa codziennej higieny. Chcąc uniknąć nieprzyjemnego zapachu pod pachami, sięgamy po różne zestawy kosmetyków – niektóre mniej, inne bardziej skuteczne. Na półkach drogerii produktów do walki z potem nie brakuje – pytanie, po które sięgnąć. Co poradzi sobie lepiej: dezodorant czy antyperspirant? Jaka jest między nimi różnica?
Antyperspirant i dezodorant – czy to jeden produkt?
Z nazwami antyperspirant i dezodorant spotkał się z pewnością każdy. Zarówno pierwszy, jak i drugi preparat wykorzystywane są w codziennej walce z potem. Pytanie, czy wiemy, czym tak naprawdę się różnią? Warto podkreślić, że obie nazwy nie są stosowane synonimicznie i określają dwa różne produkty wykorzystywane w różnych sytuacjach. Każdy z nich ma inną zasadę działania i sprawdzi się wyłącznie w określonych warunkach.
Jak działa dezodorant?
Głównym zadaniem dezodorantu jest maskowanie przykrego zapachu potu. Do podstawowych składników w takich produktach należą przede wszystkim substancje zapachowe. I choć znajdziemy tam też składniki mające zapobiegać rozwojowi bakterii, to dezodoranty nie hamują wydzielania potu, a jedynie przykrywają nieprzyjemną woń na kilka godzin. Również dlatego podczas wyboru takiego produktu warto koncentrować się przede wszystkim na zapachu, który będzie odpowiadać naszym preferencjom. Nie sprawdzi się jednak w przypadku osób mających problem z nadmiernym poceniem.
Antyperspirant – skuteczniejszy w walce z potem
O wiele skuteczniejsze w walce z potem są antyperspiranty. I choć nie zawierają one substancji zapachowych, to skutecznie ograniczają pracę gruczołów potowych. W jaki sposób? Wszystko dzięki związkom chlorku glinu – te reagują z wodą i białkami znajdującymi się wewnątrz kanalików. Tym samym tworzą żelową warstwę blokującą ujście dla potu. W ten sposób nasza skóra pozostaje świeża i sucha, a działanie antyperspirantu jest zdecydowanie dłuższe.
Który produkt wybrać?
Który z preparatów sprawdzi się lepiej – antyperspirant czy dezodorant? W przypadku problemów z nadpotliwością zdecydowanie lepiej sięgnąć po pierwszą opcję. To dobry wybór zarówno podczas codziennych zajęć, jak i aktywności fizycznej np. wizyt na siłowni, biegania, jazdy na rowerze itp. Ponadto dobór odpowiedniego antyperspirantu może uchronić nas też przed podrażnieniami skóry.
Materiał partnera zewnętrznego