Bądź na to, jak na lato – 3 sposoby na piękne i zdrowe ciało

Materiał partnera zewnętrznego

Lato stało się faktem. Cieplejsze kurtki wylądowały na dnie szafy, słupki rtęci poszły w górę, a my jesteśmy już jedną nogą na zaplanowanych urlopach, wypełnionych sportami, kąpielami, opalenizną i błogim lenistwem. Częściej przebywamy na świeżym powietrzu, zaczynamy coraz lżej się ubierać i odsłaniać większe partie ciała. Nie zapominajmy jednak, że pogoda w tym czasie może niekorzystnie wpływać na naszą skórę, a nawet i zdrowie. Jak sprawić, by ich kondycja dorównywała samopoczuciu? Oto 3 sprawdzone sposoby.

1. Zacznij od dobrych nawyków

Szkodliwe działanie upałów i silnego nasłonecznienia nie dotyczy tylko pobytu w ciepłych krajach. Negatywne skutki promieniowania ultrafioletowego, suchego powietrza, wysokich temperatur i odwodnienia często występują także w Polsce. Jak możemy im zapobiec i dlaczego to takie ważne?

Latem nasza skóra potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Długie przebywanie na słońcu i kąpiele w zbyt słonych wodach powodują, że staje się ona wysuszona, ziemista, ulega uszkodzeniom, traci swój blask. Jej regeneracja to nie tylko wizyty w gabinecie, możemy o nią zadbać również we własnym zakresie. W ciągu upalnego dnia warto stosować mgiełki do twarzy z wodą termalną, a na noc nakładać kremy nawilżające. Pomaga też spożywanie owoców sezonowych – arbuzów, truskawek – zawierających dużo wody i antyoksydantów, które dobrze wpływają na naszą skórę – wyjaśnia Róża Detmer, Kosmetolog z gabinetu medycyny estetycznej Qclinique w Warszawie.

Dodatkowo, przy wyjątkowo wysokich temperaturach lepiej odłożyć wysiłek fizyczny na chłodniejsze dni. Niezwykle istotną kwestią jest ciągłe uzupełnianie płynów – zaleca się pić minimum 2 litry wody na dzień, a w przypadku uprawiania sportu zdecydowanie więcej. Rozwiązania te nie są trudne ani kosztowne, zaś regularnie stosowane zwiększają ochronę naszego organizmu.

2. Aby słońce pozostało przyjacielem Twojej skóry

Dla wielu osób lato jest doskonałą okazją do skorzystania z kąpieli słonecznych i możliwości nabrania opalenizny. Trudno się temu dziwić – taki sposób spędzania czasu pobudza wytwarzanie endorfin, co powoduje polepszenie nastroju, stymuluje produkcję witaminy D3, poprawiającej stan kości, nadaje ciału ładny, brązowy kolor. Jednak zbyt duża dawka promieniowania słonecznego może przerodzić się w bolesne i przykre konsekwencje, takie jak fotostarzenie, oparzenia i rumienie, pojawienie się zaskórniaków, przebarwienia, szorstkość i grubość skóry oraz utrata jej jędrności.

Kobieta w basenie

Materiał partnera zewnętrznego

Aby nie przekroczyć tej granicy, dobrze jest zaopatrzyć się w filtry fizyczne (mineralne) i chemiczne, a także nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Ponadto, warto zachować ostrożność podczas opalania między godzinami 10:00 a 15:00 oraz wypoczywać w miejscu z dostępem do cienia i możliwością ochłodzenia się wodą. W dbaniu o skórę w okresie letnim pomaga również medycyna estetyczna.

Opalenizna i częsty kontakt ze słońcem niestety wykluczają niektóre zabiegi przeciwstarzeniowe z zakresu medycyny estetycznej. Istnieją jednak takie, które pielęgnują naszą skórę, a nie kolidują z panującymi warunkami pogodowymi, jak choćby oxybrazja – polegająca na złuszczaniu martwych komórek naskórka za pomocą aplikowanego pod ciśnieniem strumienia soli fizjologicznej, pielęgnacyjne zabiegi manualne z wykorzystaniem silnie nawilżających składników, np. kwasu hialuronowego, czy też działający przeciwstarzeniowo termolifting. Skóra poddawana ujędrniającym falom radiowym również pozostaje bezpieczna w tym okresie – wymienia Róża Detmer.

3. Idealne ciało na idealną okazję

Duża ilość słońca i wysoka temperatura skłaniają nas do odkrywania dużych partii ciała. Nic więc dziwnego, że w czasie, gdy króluje lato – w gabinetach medycyny estetycznej królują zabiegi pielęgnacyjne, poprawiające stan tego, co pokazywane: manicure i pedicure (na dłonie i stopy), kriolipoliza, kawitacja ultradźwiękowa (wyszczuplające), radiofrekwencja, endermologia LPG (ujędrniające). Jednak postępy kuracji nierzadko wymagają czasu, dlatego w przypadku planowanego wyjazdu warto rozpocząć je odpowiednio wcześniej.

W okresie letnim największym zainteresowaniem cieszą się zabiegi poprawiające sylwetkę i redukujące cellulit. Podczas przystępowania do nich należy pamiętać, że zmiany mogą pojawić się dopiero po 4 tygodniach. Kuracją stosowaną przed samym wyjazdem jest Body Wrapping, m. in. przygotowujący ciało do kąpieli słonecznych. Polega on na wykonaniu peelingu całego ciała, następnie nałożeniu odpowiedniego serum i maski i doprowadzenia do zjawiska okluzji przy użyciu koca elektrycznego. Działanie to sprawia, że ciało zaczyna lepiej wchłaniać preparaty – tłumaczy ekspertka Qclinique.

Same zabiegi wyszczuplające nie dadzą gwarancji długotrwałego utrzymania uzyskanych wyników. W parze z regularnością kuracji powinno iść uprawianie sportu, który przyspieszy metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej. Przestrzeganie zdrowej diety i picie odpowiedniej ilości wody dodatkowo pomogą w osiągnięciu rezultatów. Zachowanie odpowiednich proporcji między tymi czynnościami pozwoli cieszyć się zdrowiem i piękną sylwetką nie tylko w okresie lata, ale i przez cały rok.

Sprawdź także

zmarszczki na dekolcie

Zmarszczki na dekolcie – jak im zapobiegać?

Zmarszczki na dekolcie to problem, który dotyka wiele kobiet. Choć często pomijane w codziennej pielęgnacji, …