olej arganowy
Proces pozyskiwania tego oleju jest wprawdzie bardzo czasochłonny, co niestety odbija się na jego cenie, jednak dzięki zawartości zarówno jednonienasyconych, jak i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych stanowi idealny i naturalny kosmetyk, który powinien znaleźć się na łazienkowej półce | fot.: Fotolia

Co warto wiedzieć o oleju arganowym?

Olej arganowy wprawdzie nie podbił, jak do tej pory, naszych kuchni, jednak w ostatnim czasie zyskał bardzo dużą popularność, ponieważ sprawdza się idealnie do pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów oraz paznokci. Proces pozyskiwania tego oleju jest wprawdzie bardzo czasochłonny, co niestety odbija się na jego cenie, jednak dzięki zawartości zarówno jednonienasyconych, jak i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych stanowi idealny i naturalny kosmetyk, który powinien znaleźć się na łazienkowej półce. Jakie jednak cenne właściwości posiada ten olej i w jaki sposób można go wykorzystać w codziennej pielęgnacji?

Kosmetyczne właściwości oleju arganowego

Olej arganowy z uwagi na obecność dobrych kwasów tłuszczowych pomaga dogłębnie nawilżyć skórę oraz ją ujędrnić, jednak sprawdza się również idealnie w przypadku suchych skórek umiejscowionych wokół paznokci. Sterole roślinne będące jego nieodłącznym elementem pomagają zregenerować uszkodzony naskórek, przez co olej ten bardzo dobrze radzi sobie z bliznami, egzemą oraz wieloma innymi problemami skórnymi. Można go z powodzeniem stosować do antycellulitowego masażu, jednak pomaga również załagodzić podrażnienia pojawiające się po depilacji ciała. Nałożony na skórę tworzy na jej powierzchni niewidoczny film, ochraniając ją tym samym przed niekorzystnymi czynnikami takimi jak wiatr, mróz oraz promienie ultrafioletowe.

Olejek arganowy do pielęgnacji twarzy

Witamina E znajdująca się w olejku arganowym nie bez powodu nazywana jest witaminą młodości, ponieważ wspomaga walkę z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za proces starzenia się skóry, a także redukuje widoczność drobnych przebarwień i nadaje skórze ładnego kolorytu. Po produkt ten powinny w szczególności sięgać kobiety, które bardzo często narzekają na szpecące worki pod oczami, ponieważ olejek arganowy pomaga je wygładzić, przez co sprawia, że są mniej widoczne. Olejek arganowy z powodzeniem może być dodawany do odżywczych i nawilżających kremów oraz jako dodatek do przeciwstarzeniowego serum, jednak można go również wklepywać w skórę samodzielnie, mając jednak świadomość tego, iż dosyć opornie wnika on w głąb skóry. Jedną z ważniejszych zalet olejku arganowego jest to, iż nałożony na twarz, tworzy na jej powierzchni ochronny film zabezpieczający skórę przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Olejek arganowy do pielęgnacji włosów

Zarówno kwasy tłuszczowe z grupy omega, jak i witamina E nadają włosom niespotykaną miękkość oraz połysk, jednak pomagają również wzmocnić ich cebulki, dzięki czemu proces ich wypadania ulega zahamowaniu. Niezwykle ważne jest również to, iż olejek arganowy tworzy na ich powierzchni niewidoczną warstwę ochraniającą kosmyki przed niszczącym działaniem nie tylko zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, ale również promieni słonecznych, słonej wody oraz wiatru. Olejek arganowy można nakładać nie tylko na przesuszone końcówki włosów, ale również w formie odżywczej maski, która dogłębnie nawilży włosy oraz nada im lekkości. W jaki jednak sposób należy przygotować taką maskę? W tym celu na lekko zwilżone lub suche włosy należy nanieść odpowiednią ilość olejku (tak, aby włosy nim nie ociekały), po czym konieczne jest przykrycie ich na około 30 minut foliowym workiem oraz ręcznikiem. Po upływie wyznaczonego czasu włosy należy bardzo dokładnie umyć szamponem, wysuszyć oraz wymodelować. Świetnym sposobem jest również dodanie odrobiny olejku do szamponu, jednak nie należy przesadzać z jego ilością, aby włosy nie stały się zbyt obciążone.
KPA

Sprawdź także

kobieca twarz pielęgnacja domowa

Kompleksowe nawilżanie skóry oraz fotoprotekcja z preparatami MESOESTETIC®

Odpowiednia pielęgnacja skóry latem to najprostszy sposób, by zniwelować oznaki zmęczenia, ochronić ją przed szkodliwym …