Kolory podkreślają urodę, jednak tylko wtedy, gdy do niej pasują. Każdy człowiek posiada pewne cechy kolorystyczne, które składają się na konkretny typ urody. Barwy, ich ciepło oraz poziomy jasności muszą być odpowiednio dostosowane do tych, które składają się na czyjś wygląd. Co zrobić, aby skutecznie dobrać odpowiednie dla siebie odcienie? Z pomocą przyjść może analiza kolorystyczna.
Uroda jak pory roku
Przy określaniu typu kolorystycznego pomocne jest odniesienie do pór roku, gdyż to właśnie poszczególne sezony odzwierciedlają pewne kolory i ich intensywności. Podstawowy podział typów urody, jak można się domyślić, dzieli się na: wiosnę, lato, jesień i zimę. Te z kolei posiadają swoje dodatkowe subkategorie, jednak wiedza ogólna, jaką porę roku się reprezentuje swoją urodą, może być wystarczająca.
Wiosna i jesień to typy ciepłe, dlatego cechuje je ciepła paleta barw. W urodzie o tych typach odnaleźć można odcienie złotego, brązu czy pomarańczy. Ciepła jest bowiem kolorystyka oczu, cery czy włosów. Typy te różnią się jednak poziomem jasności – wiosna to to typ jasny, któremu odpowiadają jasne barwy takie jak: zieleń, pomarańcz czy żółty. Z kolei jesień charakteryzuje się ciemnymi brązami, intensywnymi zieleniami czy mocną czerwienią. Tak więc pani wiosna posiada jasne włosy, najczęściej w odcieniach blondu oraz zielone oczy. Z kolei typ jesienny to włosy brązowe lub rude, oczy są ciemno zielone lub brązowe.
Lato i zima to zimne typy urody, jednak osoby reprezentujące lato, cechują się jasnymi kolorami, natomiast zimy są intensywne i ciemne. Przykładowe kolory dla lata to odcienie błękitu, szarości czy pudrowego różu. Zimowe barwy to granaty, popiele, ciemne fiolety. Kobieta w typie letnim to najczęściej blondynka lub szatynka o niebieskich oczach i zimnej cerze. Zimy miewają zwykle ciemne brązy lub nawet czerń na głowach, ich oczy również są nieco ciemniejsze niż w przypadku kobiet o typie letnim.
Test na typ urody
Określenie własnego typu kolorystycznego nie jest zbyt trudne. Na początku trzeba sprawdzić swój kierunek kolorystyczny – zimny lub ciepły. Jednym z testów jest przyjrzenie się barwie żył, na przykład na nadgarstkach. Jeśli ich kolor jest bardziej zielony, można mówić o typie ciepłym. Z kolei typ zimny posiada żyły o zabarwieniu bardziej błękitnym.
Inny test na typ kolorystyczny to przyłożenie kolejno do siebie folii w kolorze złotym i srebrnym. Typ ciepły korzystniej będzie wyglądał w przypadku folii złotej, natomiast uroda typu zimnego, rozpromienieje w towarzystwie folii srebrnej. Analogicznym testem jest założenie srebrnej i złotej biżuterii. Zestaw, przy którym korzystniej wypada uroda, określa kierunek kolorystyczny danej osoby.
Gdy zna się już swój typ pod względem temperatury barw, należy określić czy jest się typem jasnym czy ciemnym. Przykładowo – osoba o typie zimnym może założyć na siebie ubranie w kolorze błękitnym, a następnie granatowym. Jeśli lepiej wygląda w błękitnym, jej typem urody jest lato. Gdy lepszy okazuje się granat, jest się bez wątpienia zimą.
Wiedząc jakim typem kolorystycznym się jest, z łatwością można dobierać ubrania i dodatki, które będą współgrać z atutami urody.
KFE