Właściwa pielęgnacja stóp na co dzień jest bardzo ważna. Zwykła kąpiel czasem może nie wystarczyć. Dobrze byłoby, zwłaszcza gdy Twoje pięty są suche albo pękające czy zrogowaciałe, zadbać o nie, na przykład stosując odpowiednie kosmetyki oraz sprawdzoną pielęgnację. Co więc zrobić, by zapobiec pojawieniu się różnych chorób wokół skóry stóp, a co, gdy problem się już pojawi? W końcu jak zadbać o stopy, by były piękne, delikatne i gładkie?
Zafunduj swoim stopom specjalną kąpiel, po której wykonasz pedicure
Co jakiś czas organizuj swoim stopom kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem kosmetyków, na przykład z solą Epson, z kilkoma kroplami olejków na przykład ze słodkich migdałów albo z ulubionymi ziołami, które możesz kupić w aptece lub w sklepie zielarskim. Możesz wykorzystać też to, co masz pod ręką, w swojej szafce kuchennej. Na przykład może to być soda oczyszczona, sok z cytryny, oliwa z oliwek, liście mięty, mleko kozie, w końcu miód, imbir czy siemię lniane. Pamiętaj, by moczyć stopy w wodzie około 15 minut. Zawsze, po każdej kąpieli, dobrze osusz stopy ręcznikiem, a następnie na noc użyj kremu do stóp. Co jakiś czas zafunduj im prawdziwy pedicure, obcinając paznokcie we właściwy sposób.
Peeling to podstawa. Pozbądź się martwego naskórka
Kilka razy w tygodniu nie zapomnij o peelingu stóp. Możesz użyć do tego kosmetyków peelingujących przeznaczonych do całego ciała albo do stóp z drobinkami. Jakich składników szukać w kosmetykach do stóp? W które warto zainwestować? Co na suche stopy? Wybieraj najlepiej kremy z mocznikiem, gliceryną, d-pantenolem, alantoiną, woskiem pszczelim, lanoliną, kwasem hialuronowym, olejem różanym, masłem shea, witaminą: E, F i A, olejem jojoba, wyciągi ziołowe z szałwii, arniki albo rozmarynu.
Jak dbać o stopy? Zainwestuj w dobre, sprawdzone kosmetyki do stóp. Nie oszczędzaj na nich. Nie zapomnij na zakupach w drogerii o porządnym kremie do stóp, tarce, pumeksie, dezodorancie do stóp, talku, peelingującym kosmetyku, ale też masce do stóp czy nowoczesnych skarpetach złuszczających. Możesz też zwrócić się o pomoc do apteki. Dostaniesz tam na pewno żelowe plastry na odciski, które przyniosą uczucie komfortu, po noszeniu niewygodnych butów. Wspaniałym zamiennikiem zwykłego kremu do stóp może być specjalne serum, które doskonale nawilży, ale też odżywi stopę. Oprócz zwykłej tarki możesz także kupić specjalny, elektryczny roller, który zastąpi tradycyjny peeling. W aptece dostaniesz też różne maści skoncentrowane na przykład na leczeniu rogowaciejących albo przesuszonych, pękających pięt.
Właściwa higiena stóp to podstawa
Jak ochronić stopy przed złapaniem infekcji? Noś wygodne, najlepiej skórzane, dopasowane obuwie, by uniknąć niepotrzebnych otarć i pojawienia się pęcherzy albo zakładaj skórzane wkładki do butów. Noś na co dzień tylko czyste, bawełniane skarpetki, które przepuszczają powietrze, zapewniając właściwą termoregulację. Pamiętaj o tym, by zachować higienę na wspólnych prysznicach, w tym na basenach czy na siłowni. Miej ze sobą w takich miejscach zawsze klapki, inaczej możesz nabawić się na przykład grzybicy albo złapać kurzajkę. Kiedy zauważysz u siebie niepokojące zmiany na skórze stóp, nie bagatelizuj problemu. Warto wybrać się wtedy do specjalisty, lekarza podologa, dermatologa albo kosmetyczki.
Warto codzienne poświęcić kilka minut na pielęgnację swoich stóp. Przestrzegając powyższych zasad, na pewno na długo będą utrzymywały się w dobrej kondycji. Pamiętaj jednak, że przyczyny różnych chorób skóry leżą nie tylko w niewłaściwej pielęgnacji. Może to być zła dieta, w tym brak witamin, zbyt małe nawodnienie organizmu, ale też za wszystko mogą odpowiadać geny. Czasem sama pielęgnacja nie wystarczy i trzeba się wybrać do specjalisty.
Nie zapominając o złotych zasadach właściwego dbania o stopy, możesz uniknąć złapania infekcji, pojawienia się przesuszonych czy zrogowaciałych pięt. Jeśli Twoje nogi nadmiernie się pocą, są popękane, przesuszone albo zrogowaciałe, warto zastosować specjalną kurację i zacząć stosować kosmetyki przeznaczone wyłącznie do swojego problemu.
Materiał partnera