Wrastające włoski to dość częsty problem. Te nieestetyczne i irytujące zmiany powstają w miejscach, które były depilowane, czyli na nogach, pod pachami, a także w rejonach intymnych. Wrastające włoski mogą pojawiać się także na twarzy! Trzeba podkreślić, że wrośnięte włosy doprowadzają niekiedy do silnego stanu zapalnego, więc nie należy lekceważyć tego problemu. Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić i cieszyć się gładką i zdrową skórą!
Dlaczego włoski wrastają w skórę?
Systematyczne usuwanie owłosienia razem z cebulkami przy pomocy depilatora, wosku czy pasty cukrowej, sprawia, że włoski stają się coraz cieńsze i słabsze. Właśnie dlatego trudno jest im przebić się przez warstwę zrogowaciałego naskórka. W efekcie często dochodzi do obrzęku skóry, zaczerwienienia i rozwinięcia się stanu zapalnego. Co istotne, niekiedy wrastanie włosków ma miejsce także po goleniu maszynką, a więc wtedy, gdy cebulka pozostaje w skórze. Niestety, wrastające włoski są nie tylko problemem estetycznym, ale też powodują uczucie dyskomfortu i nierzadko doprowadzają do zapalenia mieszków włosowych, a nawet powstania ropnych zakażeń bakteryjnych. Zmianom tym zazwyczaj towarzyszy uczucie swędzenia i pieczenia. Zdarza się, że silne stany zapalne wywołane wrośniętym włosem prowadzą do powstania przebarwień lub blizn.
Chcesz uniknąć wrastających włosków? Pamiętaj o peelingu!
Wrastające włoski nie muszą Ci uprzykrzać codziennego życia. Aby pożegnać się z tym problemem, musisz trzymać się kilku zasad. Pierwszą i dla niektórych specjalistów najważniejszą z nich jest obowiązkowe wykonywanie peelingu przed zabiegiem depilacji. Jeśli nie zadba się o usunięcie warstwy martwego naskórka przed depilacją, włoski mogą nie zostać całkowicie usunięte podczas zabiegu.
Peeling należy wykonywać raz w tygodniu. Zalecane jest przeprowadzenie tego zabiegu na dzień przed depilacją. Do ciała najlepiej sprawdzają się peelingi gruboziarniste, natomiast do twarzy –drobnoziarniste lub enzymatyczne. Jeśli na ciele, np. na nogach, masz delikatną skórę, skłonną do powstawania pajączków, zrezygnuj z peelingu gruboziarnistego na rzecz delikatniejszego preparatu.
Jak pielęgnować skórę przed i po zabiegu, aby pożegnać się z wrastającymi włoskami?
Jeśli chcesz zapomnieć o problemie wrastających włosków, zastosuj się także do pozostałych sprawdzonych porad. Bardzo złym pomysłem jest golenie się na sucho – powoduje ono nieprzyjemne podrażnienia, a także wrastanie włosków w skórę. W przypadku golenia maszynką jednorazową trzeba wcześniej nałożyć na skórę odpowiednią ilość żelu, pianki lub kremu do golenia. Pamiętaj o tym, że maszynka do golenia damska powinna być często wymieniana i utrzymywana w idealnej czystości.
Bardzo ważne jest zmiękczenie włosów przed depilacją, a także zapewnienie skórze odpowiedniego poziomu nawilżenia. Zadbanie o optymalne nawodnienie skóry (np. przy użyciu balsamu z mocznikiem, arniką lub kwasem hialuronowym) jest istotne również między kolejnymi depilacjami. Dzięki temu, że skóra jest miękka i i delikatna, włoski łatwiej się przez nią przebijają, co minimalizuje tym samym ryzyko ich wrastania.
Domowe sposoby na wrastające włoski to ponadto szczotkowanie ciała na sucho oraz golenie nie pod włos, lecz w drugą stronę. Warto też wypróbować różne metody depilacji, bo ta, którą się stosuje, może nie być dla nas najlepsza.
Materiał partnera zewnętrznego