Wszystkie osoby z AZS doskonale wiedzą, że pielęgnacja skóry atopowej nie należy do łatwych zadań. Istnieją jednak skuteczne sposoby na złagodzenie objawów choroby. Poznaj 4 kroki do osiągnięcia tego celu.
Atopowe zapalenie skóry (w skrócie: AZS, nazywane również egzemą lub świerzbiączką) to choroba skóry o podłożu genetycznym. Objawia się dużym wysuszeniem i swędzeniem skóry oraz czerwonymi zmianami na jej powierzchni. Skóra atopowa jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na uszkodzenia, zatem wymaga szczególnej ochrony i pielęgnacji. Jak skutecznie o nią zadbać?
- Dieta może pomóc – spróbuj zmienić jadłospis
Część specjalistów twierdzi, że objawy AZS można załagodzić zmianą diety, np. wykluczając z jadłospisu produkty mleczne. Zawierają one laktozę – alergen, który może potęgować zmiany skórne związane z AZS. Dlatego spróbuj zrezygnować z sera, masła czy śmietany lub wybierać produkty bez laktozy, których w sklepach jest obecnie coraz więcej. Podobnie jest z mlekiem – krowie możesz zastąpić jego roślinnymi odpowiednikami, takimi jak: mleko sojowe, migdałowe bądź ryżowe.
Poza dietą eliminacyjną, spróbuj zastosować tzw. dietę antyhistaminową, która może pomóc załagodzić świąd. Unikaj produktów, które zawierają sztuczne aromaty i barwniki. Zrezygnuj także z ryb i owoców morza, pomidorów, szpinaku oraz niestety… czekolady. Wprowadź za to do diety płatki owsiane, kiwi oraz figi.
Temat diety eliminacyjnej i antyhistaminowej w zwalczaniu objawów AZS jest jednak dość kontrowersyjny – ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Najlepiej w tym temacie zasięgnąć porady lekarza specjalisty.
- Zadbaj o odpowiedni środek myjący
Nie od dziś wiadomo, że woda ma negatywny wpływ na skórę i powoduje jej przesuszenie. Właśnie z tego powodu osobom z AZS do tej pory dla zachowania higieny zalecano szybki prysznic z użyciem hipoalergicznego emolientu. Dobra wiadomość dla wielbicieli relaksujących kąpieli w wannie jest taka, że dermatolodzy odchodzą od tego zalecenia. Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku zasad.
Przede wszystkim, nie używaj mydła ani płynów zawierających detergenty (SLS i SLES), ponieważ działają agresywnie na skórę atopową, jeszcze mocniej ją wysuszając. Używaj wyłącznie antyalergicznych środków przeznaczonych do skóry problematycznej. W tej roli świetnie sprawdzi się odpowiedni dermokosmetyk. Najlepiej, jeśli wybierzesz taki, który jednocześnie oczyszcza oraz zapewnia skórze długie nawilżenie i ochronę przed alergenami (np. Atoderm Huile de douche marki Bioderma).
Uwaga! Nie wycieraj skóry ręcznikiem po kąpieli. Pogłębi to podrażnienia i zmiany skórne. Aby się wysuszyć, delikatnie przykładaj ręcznik do skóry. Następnie przejdź do zabiegów pielęgnacyjnych.
- Codziennie odżywiaj i regeneruj skórę
Skóra atopowa potrzebuje naturalnej i łagodnej pielęgnacji. Dlatego zapomnij o wazelinie i perfumowanych balsamach zawierających oleje mineralne (np. parafinę). Używaj antyalergicznego preparatu, który koi podrażnioną skórę, a najlepiej żeby odbudowywał jej barierę ochronną zapobiegając zakażeniom.
To zadanie świetnie zrealizuje unikalny, opracowany przez markę Bioderma kompleks Lipigenium, zawarty w kojącym balsamie emolientowym Atoderm Intensive Baume. Kompleks ten zbudowany jest z naturalnie występujących w skórze biolipidów, dzięki czemu przynosi najlepsze rezultaty w regeneracji naskórka. Dodatkowo, tworzy na skórze płaszcz ochronny, pomagając zapobiegać jej podrażnieniu i wysuszeniu.
- Pozbądź się uporczywego swędzenia!
Najbardziej dokuczliwym objawem AZS jest świąd. Niestety, drapanie narusza uszkodzoną skórę, doprowadzając do nadkażeń wzmagających swędzenie. Tak powstaje błędne koło skutkujące zaostrzaniem się objawu. Uporczywy świąd może także w dużym stopniu utrudnić codzienne życie. Wiele osób twierdzi, że jest gorszy od bólu. Zaburza spokojny sen i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, przez co prowadzi do wyczerpania i frustracji.
Szukając skutecznego sposobu na złagodzenie swędzenia skóry, nie sposób pominąć nowość na polskim rynku – Atoderm SOS marki Bioderma. To nowoczesny spray, który w 60 sekund koi skórę i uwalnia od swędzenia do 6 godzin. Dodatkowym plusem jest aspekt higieniczny – spray nie wymaga rozsmarowywania, zatem nie ma potrzeby dotykania zmienionej, bardzo wrażliwej skóry. Wstępuje w dwóch pojemnościach 200 ml i 50 ml, dzięki czemu tą mniejszą możesz mieć zawsze przy sobie.
Wprawdzie atopowego zapalenia skóry nie da się całkowicie wyleczyć. Ale jedno jest pewne: da się z nim żyć. Wystarczy skutecznie łagodzić jego objawy.
Materiał partnera zewnętrznego