Zmiany trądzikowe należą do jednych z najpowszechniejszych dolegliwości skórnych. Najczęściej niegroźne, potrafią jednak wydatnie oszpecić twarz nawet na długie lata. Jakie kremy należy stosować, by uchronić swoją skórę przed niekorzystnymi zmianami trądzikowymi?
Najczęstsza choroba skóry to…?
Trądzik to najpopularniejsza choroba skóry – choć jego popularność nie jest niczym budującym, zwłaszcza dla osób dotkniętych cięższymi postaciami tej dolegliwości. Zmiany trądzikowe spowodowane są nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, których działanie regulowane jest poprzez gospodarkę hormonalną. To właśnie z tego względu trądzik pojawia się przede wszystkim w okresie pokwitania: praktycznie każdy dorosły ma za sobą przynajmniej lekki epizod związany z grudkowatymi zmianami na twarzy. Czasem cięższe, czasem lżejsze – pryszcze i wągry dotykają jednak każdego, niezależnie od innych czynników. Drobnym pocieszeniem może być świadomość genetycznego podłoża trądziku – na wystąpienie i intensywność zmian tego typu mamy jedynie ograniczony wpływ.
Zaskórniki a krosty – co je od siebie różni?
Zarówno zaskórniki, popularnie zwane wągrami, jak również krostowate miejsca (pryszcze) należą do zmian mających podłoże trądzikowe. Jedne od drugich odróżnia jednak to, iż zmiany niezapalne przybierają postać zapchanego pora – czyli po prostu czarnego wągra. W przypadku krostek pojawia się również proces zapalny, w cięższych przypadkach powodujący świąd, pieczenie, a nawet ból. Pamiętać przy tym należy, że miejsc zapalnych nie należy wyciskać, choćby nie wiadomo jak kuszące to było. Należy bezwzględnie dbać o higienę skóry twarzy poprzez stosowanie łagodnych środków myjących. W niektórych przypadkach pomocna jest również zmiana nawyków żywieniowych: rezygnacja z potraw ostrych, tłustych, a także wykreślenie z diety jedzenia zawierającego dużą ilość konserwantów i wzmacniaczy smaku.
Trądzik nie przechodzi? Potraktuj go kwasem!
Co jednak w przypadku, gdy wraz z młodym wiekiem zmiany trądzikowe jednak nie chcą zejść z twarzy? Rozwiązaniem jest przede wszystkim działanie objawowe: przemywanie twarzy za pomocą środków myjących. W walce z trądzikiem bardzo dobrze sprawdzają się kosmetyki, które w swoim składzie posiadają aktywne składniki w postaci różnorakich kwasów. Ze względu na silne działanie powinny być one stosowane pod kontrolą dermatologa, gdyż w przypadku przesadzenia z tego typu pielęgnacją, możemy jedynie pogorszyć sytuacje. Do najskuteczniejszych kwasów antytrądzikowych należą między innymi kwas azelainowy i kwasy z grupy AHA (na przykład kwas mlekowy).
Kremy do twarzy o specjalistycznym działaniu?
Gdy zmiany trądzikowe są jednak na tyle poważne, że uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie, a codzienna pielęgnacja staje się prawdziwym wyzwaniem, rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalistycznych kosmetyków leczniczych – tak zwanych kosmetyków. Kosmetyczne preparaty przeciwtrądzikowe to najczęściej różnorakie kremy do twarzy o silnym działaniu, co do których nie jest zalecane samodzielne ich stosowanie. Tego typu preparaty kosztują zazwyczaj więcej niż standardowe kosmetyki oczyszczające pory, ale ich działanie ukierunkowane jest wyłącznie na zwalczenie jednej dolegliwości. Z tego właśnie powodu kosmetyki w postaci kremów do twarzy cechuje zazwyczaj wysoka skuteczność.
Artykuł został napisany przy współpracy z https://sklep.arkana.pl
Materiał partnera zewnętrznego