kobieta podczas zabiegu kriolipolizy na brzuch
Badania kliniczne wykazały, iż zabieg kriolipolizy zmniejszył w konkretnym obszarze zabiegowym podskórną tkankę tłuszczową nawet o 25%, co więcej u 86% pacjentów odnotowano poprawę | fot.: stock.adobe.com

Kriolipoliza – mroźny sposób na nadmiar tkanki tłuszczowej

Dla wielu kobiet i mężczyzn ważny jest atrakcyjny wygląd własnego ciała. Często więc chodzimy na siłownię lub ćwiczymy w domu oraz dbamy o dietę, aby zgubić zbędne kilogramy i wymodelować sylwetkę. Pomocne rozwiązania oferują także gabinety kosmetologiczne. Ich jednym z najbardziej skutecznych oraz bezpiecznych sposobów na walkę z nadmiarem tkanki tłuszczowej jest kriolipoliza. Efekty zabiegu są widoczne już po jednej sesji, co sprawia, że klientki i klienci chętnie wybierają tę metodę modelowania ciała.

Co to jest kriolipoliza?

Pod warstwą skóry znajdują się adipocyty, czyli komórki tłuszczowe. Tkanka tłuszczowa jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, jednak jej nadmiar może wywoływać różne problemy i choroby. Kriolipoliza to zabieg polegający na usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej za sprawą niskiej temperatury. Został on stworzony przez dwóch lekarzy ze Stanów Zjednoczonych, którzy wykazali, że komórki tłuszczowe są mniej odporne na działanie zimna niż otaczające je tkanki i skóra. To właśnie skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej i brak ryzyka uszkodzenia innych tkanek powodują, że tak dużą popularnością cieszy się kriolipoliza. Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław czy Gdańsk to zaledwie kilka polskich miast, w których ta metoda pozbywania się zbędnego tłuszczu zyskuje coraz większe zainteresowanie.

Jak działa kriolipoliza?

Zabieg kriolipolizy polega na obniżeniu temperatury tkanki tłuszczowej do tego stopnia, że skutkuje to powolnym rozpadem komórek tłuszczowych (adipocytów), które są wrażliwe na niskie temperatury i ulegają zniszczeniu już w temperaturze 0°C, jednak bez ryzyka odmrożenia skóry. Proces ten nosi nazwę lipolizy i jest on nieodwracalny. Tłuszcz jest zasysany, zamrażany, a następnie – drogą metaboliczną, za sprawą działania wątroby i nerek – wydalany z organizmu. Badania kliniczne wykazały, iż zabieg kriolipolizy zmniejszył w konkretnym obszarze zabiegowym podskórną tkankę tłuszczową nawet o 25%, co więcej u 86% pacjentów odnotowano poprawę.

Jak wygląda zabieg kriolipolizy?

Przed przystąpieniem do kriolipolizy przeprowadzany jest wywiad służący ocenie grubości tkanki tłuszczowej u danej osoby, a także wykluczeniu przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Następnie na partię ciała poddawaną kuracji nakłada się specjalną membranę zapobiegającą odmrożeniu. Kolejnym krokiem jest dostosowanie parametrów specjalnej aparatury, używanej podczas zabiegu (dla każdej osoby ustawienia te mogą być inne). Za jej pomocą zasysa się obszar ciała poddawany kuracji, by w efekcie zamrozić znajdujące się w nim komórki tłuszczowe. Temperatura mrożenia, wykorzystywana podczas zabiegu kriolipolizy w różnych gabinetach kosmetologicznych, wynosi od -14 do 5 stopni Celsjusza. O ile wyższa mogłaby się okazać zwyczajnie nieskuteczna, o tyle nadmierne zimno potrafi być niebezpieczne dla organizmu. W odczuciu zabieg ten nie jest bolesny, odczuwalne jest zasysanie fałdu skóry, a przez chłód może wystąpić wrażenie delikatnego poszczypywania lub mrowienia. Czy mogą wystąpić niepożądane reakcje? Przebieg kuracji nie wywołuje dolegliwych skutków ubocznych. Jedyne zaburzenia, jakie da się zaobserwować po zabiegu, to lekkie zaczerwienienie i obrzęk w miejscu przyłożenia aparatury (utrzymujący się do 48 godzin po wizycie w gabinecie).

zasysanie skóry podczas zabiegu kriolipolizy
Za pomocą aparatury zasysa się obszar ciała poddawany kuracji, by w efekcie zamrozić znajdujące się w nim komórki tłuszczowe | fot.: stock.adobe.com

Jak się przygotować do zabiegu?

Kilka dni przed zabiegiem należy zwiększyć ilość wypijanych płynów do 2-3 litrów dziennie, w celu pobudzenia układu limfatycznego. Kolejna, ważna kwestia to unikanie spożywania ciężkostrawnych potraw, kofeiny oraz alkoholu, bowiem obciążają one wątrobę, której praca jest niezbędna do osiągnięcia jak najlepszego efektu podczas kriolipolizy. Jeśli chodzi o przeciwwskazania, na min. 14 dni przed zabiegiem trzeba bezwzględnie zrezygnować z opalania obszaru ciała poddawanego kuracji.

Ile należy wykonać zabiegów kriolipolizy? Jak często?

Liczba zabiegów potrzebna do uzyskania pożądanego efektu jest kwestią indywidualną. Zależy zwłaszcza od grubości tkanki tłuszczowej u osoby decydującej się na kriolipolizę. W przypadku pewnej grupy ludzi niekiedy wystarczy jeden zabieg. Zwykle jednak zaleca się wykonanie serii trzech kuracji, przeprowadzanych w 45-dniowych odstępach. Wtedy zabieg kriolipolizy przynosi najlepsze rezultaty.

Jakie są zalecenia po wykonaniu kriolipolizy?

Po zabiegu kriolipolizy zaleca się picie przynajmniej 2 litrów płynów dziennie, w tym jak najwięcej wody. Dzięki temu możemy przyspieszyć proces wydalania martwych komórek tłuszczowych. Niezbędna do utrzymania wyników kuracji w ciągu kolejnych miesięcy jest lekkostrawna dieta oraz aktywność fizyczna. Ponadto, powinno się odpowiednio nawilżać ciało w miejscu poddanym zabiegowi kriolipolizy. Natomiast odradza się korzystania z sauny, solarium czy gorących kąpieli przez okres 3 tygodni po kuracji.

Kiedy pojawią się pierwsze efekty?

Redukcja tkanki tłuszczowej zaczyna się w ciągu kilku dni od wykonania zabiegu. Efekty kriolipolizy, jakie możemy uzyskać – oprócz rozpadu i pozbycia się nadmiaru komórek tłuszczowych – to poprawa wyglądu skóry, zmniejszenie cellulitu oraz wymodelowanie sylwetki. Po ilu tygodniach da się zaobserwować zmianę? Pierwsze rezultaty powinny być widoczne po upływie 6 tygodni od wykonania zabiegu. Komórki tłuszczowe, które zostaną uszkodzone przy pomocy niskiej temperatury, są wydalane z ludzkiego organizmu zwykle w ciągu 42-45 dni. Po czterech miesiącach możemy zaobserwować końcowy, szczególnie widoczny efekt zabiegu kriolipolizy.

Ile kosztuje zabieg kriolipolizy?

Na cenę kriolipolizy ma wpływ wiele czynników. Z pewnością będzie ona inna w zależności od wielkości i rodzaju obszaru zabiegowego, a także czasu przebiegu kuracji (przyłożenie aparatury w danym miejscu może trwać 15, 30, a nawet 60 minut). Oprócz tego, ma tu znaczenie renoma danego gabinetu kosmetologicznego czy miejscowość, w jakiej przeprowadzana jest kriolipoliza. Cena kuracji, biorąc pod uwagę wymienione aspekty, może wynosić od 80 do 1700 złotych.

Co lepsze – lipoliza iniekcyjna, endermologia, czy kriolipoliza?

Istnieją różne sposoby usuwania tkanki tłuszczowej z pomocą medycyny estetycznej. Kriolipoliza, endermologia czy lipoliza iniekcyjna to tylko kilka z wielu zabiegów na redukcję tkanki tłuszczowej, które są dostępne na polskim rynku. Czym one się różnią? Endermologia to zabieg, na który musimy poświęcić najwięcej czasu ze wszystkich trzech przytoczonych, ponieważ aby uzyskać zadowalające efekty, potrzebna jest seria od 10 do 15 zabiegów. Endermologia to mechaniczny masaż, wykonywany za pomocą urządzenia wyposażonego w głowice wytwarzające podciśnienie. Działanie głowicy przyspiesza przemianę materii oraz stymuluje wytwarzanie włókien kolagenowych. Zabieg lipolizy iniekcyjnej – w przeciwieństwie do liposukcji, z którą klienci często mylą tę kurację – jest nieinwazyjny. Lipoliza iniekcyjna polega na wstrzyknięciu ampułki z fosfatydycholiną pod skórę, umożliwiającego rozpuszczenie się komórek tłuszczowych w wybranym obszarze ciała. Liposukcja, w przeciwieństwie do kriolipolizy, nie jest zalecana dla osób z dużą otyłością, ponieważ nie będzie tak efektywna. W tym zestawieniu najbardziej skuteczną metodą redukcji tkanki tłuszczowej jest kriolipoliza . Efekt zabiegu polegającego na zamrażaniu komórek tłuszczowych możemy uzyskać już po pierwszej sesji. Odpowiednio wykonany zabieg, przeprowadzany przez profesjonalistów, należy do najbezpieczniejszych i najbardziej skutecznych sposobów na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Jeżeli interesuje Cię zmniejszenie obwodu brzucha bądź innych partii ciała (nawet do kilku centymetrów po pierwszym zabiegu), w których ciężko pozbyć się uciążliwej tkanki tłuszczowej, znakomitym wyborem okaże się kriolipoliza. Opinie klientek i klientów po wykonanym zabiegu zawsze są pozytywne. Aby przyspieszyć efekty kriolipolizy, często po wykonanej serii w odstępie minimum 3 tygodni włącza się też serię zabiegów endermologii, która poprzez drenaż limfatyczny pobudza organizm do wydalania obumarłych komórek tłuszczowych. Jednak czas, w jakim zredukujemy tkankę tłuszczową na danej części ciała, pozostaje indywidualny dla każdego organizmu ludzkiego. Ponadto, kriolipoliza jest zabiegiem, który nie wymaga późniejszej rekonwalescencji, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na ten właśnie rodzaj zabiegu.

Bibliografia:

  • Biszewska J., Kriolipoliza, nieinwazyjna redukcja tkanki tłuszczowej: Hit czy kit?, gazeta.pl, 2010.
  • Cooke L., Marguerite G., Understanding the Liposculpting Spectrum from Surgery to Cryolipolysis, Practical Dermatology, 2011.
  • Dierickx CC., Mazer JM., Sand M., Koenig S., Arigon V., Safety, tolerance, and patient satisfaction with noninvasive cryolipolysis, Dermatol Surgery, 39(8) 2013.
  • Kępa A., Sznelewski P., Lipoliza iniekcyjnokawitacyjna efektywna, medyczna terapia tkanki tłuszczowej (2011), XI Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Antiaging, 2011.
  • Krueger N., Mai SV., Luebberding S., Sadick NS. (red.), Cryolipolysis for noninvasive body contouring: clinical efficacy and patient satisfaction. Clinical, Cosmetic And Investigational Dermatology, 2014.
  • Manstein D, Laubach H (red.) Selective cryolysis: a novel method of non-invasive fat removal, Lasers In Surgery And Medicine, 2008.
  • Matysek-Nawrocka M., Bernat M., Krasowska D., Chyl-Surdacka K., Sobczuk J., Współczesne zabiegi kosmetyczne i medyczne w redukcji cellulitu, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2 (51) 2017.
  • Myers P., The Cosmetic Use of Phosphatidylcholine in the Treatment of Localized Fat Deposits, Cosmetic Dermatology, 19 (6) 2006.
  • Zelickson BD., Burns AJ., Kil mer SL. Cryolipolysis for safe and effective inner thigh fat reduction, Lasers Surgery and Medicine, 2015.
  • https://www.qclinique.pl/zabiegi/kriolipoliza
  • https://www.qclinique.pl/zabiegi/endermologia-lpg

Autor: Sylwia Ścirka

Sprawdź także

salon urody

Kompozycja na cztery ręce! Zadbaj o swój wizerunek kompleksowo w najlepszym salonie urody

Lubisz wyglądać nienagannie? Zadbane dłonie, paznokcie i włosy są niezbędne w Twojej profesji? Sprawdź, jakie …