Chcąc poprawić swój wygląd, wielu mężczyzn borykających się z problemem łysienia rozważa możliwość poddania się zabiegowi transplantacji włosów. Czy tego typu zabiegi są jednak zawsze wskazane i każdy zainteresowany może takiemu zabiegowi się poddać? Kiedy przeszczep włosów jest możliwy, jak wygląda taki zabieg i czy jest on bezpieczny? W końcu, jaka jest skuteczność tego typu zabiegów?
Metody przeszczepu włosów
Istnieje wiele sposób na zagęszczenie fryzury i tym samym poprawę wyglądu. Zwykle w początkowych etapach łysienia sięgamy po ogólnodostępne kosmetyki, które mają wzmocnić włosy, zapobiegając ich masowemu wypadaniu. Gdy kosmetyki zawodzą, kupujemy suplementy diety lub udajemy się do dermatologa po leki, które mają pomóc rozwiązać problem. Niestety w wielu przypadkach proces łysienia jest nieodwracalny i nie można go powstrzymać. Wówczas jedynym sposobem na przywrócenie włosów w miejscach łysienia jest przeszczep włosów. Współcześnie najczęściej wykonuje się zabiegi metodą FUE i BHT. Pierwsza z nich polega na pobraniu włosów z głowy i przeszczepieniu w miejsca, z których włosy już wypadły (najczęściej na zakola lub łysy czubek głowy). W metodzie BHT przeszczepiane włosy pobiera się nie z głowy, a z ciała, na przykład z klatki piersiowej, pleców lub pach.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów
Jednoznacznym wskazaniem do przeszczepu włosów są kwestie estetyczne. Takie zabiegi wykonuje się w celu zagęszczenia włosów, wyrównania zakoli lub zmniejszenia łysiny, która pojawia się zwykle na czubku głowy. Niestety nie każdy może takiemu zabiegowi się poddać. Dlatego przed zabiegiem konieczna jest konsultacja. Lekarz przeprowadza wywiad, by ustalić, czy przeszczep włosów jest w przypadku konkretnej osoby zabiegiem bezpiecznym, który nie zagraża jej zdrowiu lub życiu. Ze względu na konieczność zastosowania znieczulenia miejscowego przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu może być poważna choroba serca. Zabieg jest inwazyjny, przez co może rodzić ryzyko zwiększonego krwawienia, zwłaszcza w przypadku osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest również cukrzyca, stan zapalny skóry czy łysienie plackowate.
Zabiegi transplantacji włosów zawsze powinny być wykonywane przez wykwalifikowanego lekarza, co zwiększa ich bezpieczeństwo i redukuje ryzyko ewentualnych powikłań. Każdy tego typu zabieg powinna poprzedzać konsultacja lekarska i szczegółowy wywiad, który pozwoli wykryć ewentualne przeciwwskazania. Choć zabieg przeszczepu jest inwazyjny, to jednak dzięki miejscowemu znieczuleniu jest całkowicie bezbolesny.
Materiał partnera