Okolice oczu to jedna z najbardziej wrażliwych i delikatnych stref na twarzy. A przecież blask w oczach i wypoczęta skóra wokół nich to nasza wizytówka – nie na darmo mówi się, że to zwierciadło duszy. Na co zwrócić uwagę w codziennej domowej pielęgnacji i z jakich zabiegów skorzystać w gabinecie medycyny estetycznej, żeby nasze spojrzenie nabrało blasku, a delikatna skóra nie nosiła na sobie widocznych oznak zmęczenia i starzenia się?
Warto wiedzieć, że skóra wokół oczu jest nawet kilkukrotnie cieńsza niż na innych partiach twarzy. Jej grubość wynosi zaledwie 0,5 mm. Nie posiada zbyt wielu gruczołów tłuszczowych, a ponadto wyróżnia ją dość słabe krążenie krwi. Jest podatna na alergie (przez liczną obecność mastocytów), często się przesusza i jest wrażliwa na wpływ czynników zewnętrznych. Dodatkowo obciąża ją częste mruganie i ruch gałek ocznych, co z kolei przyczynia się do powstawania zmarszczek mimicznych. Wszystko to sprawia, że skóra wokół oczu najszybciej zdradza zmęczenie, nieprzespaną noc czy niewłaściwe nawyki.
Pielęgnacja domowa
Najważniejszym zaniedbaniem, jakiego dopuszczamy się w stosunku do tej strefy jest brak dokładnego wieczornego demakijażu. Najlepiej d tego celu używać delikatnych płynów miceralnych. Przy zmywaniu makijażu należy zwrócić uwagę na to, żeby nie rozciągać i nie pocierać skóry wokół oczu. Dużo lepiej jest gdy nawilżony płatek przykładamy do powieki i odczekujemy chwilę aż make-up się rozpuści. Na oczyszczoną skórę należy zaaplikować odpowiedni krem pielęgnacyjny albo serum.
Jakie składniki najlepiej sprawdzą się w kosmetykach do pielęgnacji okolic oczu?
- aloes – ze względu na działanie kojące,
- algi morskie – redukują obrzęki, łagodzą i nawilżają, są ponadto źródłem witamin, które odżywiają skórę,
- kofeina – zwiększa mikrokrążenie, redukuje obrzęki, pozwala na pozbycie się zastojów limfy,
- koenzym Q10,
- oczar wirginijski – ze względu na działanie ściągające i przeciwzapalne oraz przyspieszające regenerację skóry,
- wyciąg z miłorzębu japońskiego – substancja wyróżnia się działaniem przeciwstarzeniowym, zwiększa elastyczność skóry i wzmacnia naczynia krwionośne,
- olej kokosowy – zapobiega odparowywaniu wody, nawilża i delikatnie natłuszcza.
Obrzęk…i co dalej
Obrzęki powiek to efekt nagromadzenia limfy w przestrzeniach zewnątrzkomórkowych. Zazwyczaj opuchliznę możemy zaobserwować rano, w nocy bowiem krążenie jest wolniejsze. Jak pozbyć się opuchlizny? Przede wszystkim warto zastosować okłady, które doraźnie pomogą pozbyć się problemu:
- saszetki herbaty – tanina jest tu naturalną substancją ściągającą,
- rumianek – łagodzi nie tylko opuchliznę, ale i skłonność do ropienia oczu. W przypadku skóry skłonnej do alergii może jednak wykazać działanie drażniące,
- świetlik – chłodzący żel ze świetlikiem łagodzi obrzęki i rozjaśnia sińce,
- sól fizjologiczna – aplikowana bezpośrednio do oka łagodzi stany zapalne (wywołane np. długotrwałym przesiadywaniem przed ekranem komputera).
Wybrane zabiegi w gabinecie
Oprócz zabiegów kosmetycznych, typu: masaże, maski czy pielęgnacja preparatami ściągającymi, kosmetologia i medycyna estetyczna oferują całą gamę zabiegów, które wyraźnie poprawiają kondycję skóry w problematycznej okolicy. Oto kilka z nich:
- karboksyterapia – terapia przy użyciu dwutlenku węgla znajduje zastosowanie w rozjaśnianiu cieni pod oczami, niwelowaniu obrzęków wzmacnia skórę i poprawia jej jędrność, a nawet jest pomocna przy cofaniu zjawiska opadającej powieki,
- wampirzy lifting (zabieg wykonywany przez lekarzy) – terapia osoczem redukuje zmarszczki i cienie pod oczami,
- ostrzykiwanie kwasem hialuronowym (wykonuje lekarz) – pozwala na wypełnienie zmarszczek,
- botoks (wykonuje lekarz) – zabieg preparatem zawierającym toksynę botulinową pozwala na pozbycie się „kurzych łapek”,
- mezoteraia mikroigłowa – minimalne nakłucia naskórka przyspieszają jego regenerację, poprawiają koloryt,
- fale RF – stymulują fibroblasty (komórki skóry) do produkcji i regeneracji włókien kolagenowych, pobudza to układ limfatyczny i krwionośny, zwiększa się także metabolizm w tkankach. W efekcie poprawia się jakość skóry, zwiększa się jej gęstość i napięcie, wygładzają się zmarszczki oraz spłycają blizny.
RED