Mezoterapia-fakty-i-mity
Aby zabieg był efektywny, należy prawidłowo ocenić stan skóry, jej potrzeby i podać odpowiednią mieszankę preparatów leczniczych | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Mezoterapia – fakty i mity

Większość kobiet zapytana jaki zabieg jest najlepszy na uporanie się z pierwszymi oznakami starzenia, odpowie: mezoterapia. Wokół tej popularnej kuracji narosło jednak kilka szkodliwych mitów, które należy obalić.

Mezoterapia to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, polegający na podskórnym podaniu koktajlu odżywczych substancji, które odmładzają skórę. Jest to metoda nieinwazyjna, możliwa do zastosowania już po 20. roku życia. Wiele kobiet traktuje ją jako zabieg pierwszej potrzeby w walce z oznakami starzenia się, błędnie sądząc, że każdy koktajl do mezoterapii zapewni spektakularny efekt. Czy tak jest w istocie?

Mit 1: Każdy rodzaj mezoterapii jest dobry dla mojej skóry.

Mezoterapia powinna być dostosowana do wieku i potrzeb. U młodych osób będzie to zachowanie jędrnej i gładkiej skóry, u starszych – naprawienie drobnych uszkodzeń, poprawa kolorytu.

Jednymi z najważniejszych składników dobrego koktajlu do mezoterapii są kwas hialuronowy i glicerol. Pierwszy wypełnia przestrzeń międzykomórkową, poprawia nawilżenie i redukuje płytkie zmarszczki. Drugi wiąże cząsteczki wody i zapewnia długotrwałe nawilżenie skóry. Przykładem preparatu, który zawiera oba te składniki może być popularne Belotero Hydro – mówi lek. med. Ewa Banduła-Pyka z kliniki Profemed.

Mit 2: Mezoterapia zawsze przynosi spektakularne efekty.

Najlepsze efekty mezoterapii zaobserwujemy u osób, u których proces starzenia się skóry nie jest zaawansowany. Aby zabieg był efektywny, należy prawidłowo ocenić stan skóry, jej potrzeby i podać odpowiednią mieszankę preparatów leczniczych. Brak doświadczenia u osoby przeprowadzającej zabieg lub zastosowanie nieodpowiedniego koktajlu, może skutkować brakiem efektów zabiegu, a nawet komplikacjami.

Mit 3: Mezoterapia to zabieg dla każdego.

Przeciwwskazaniem do wykonania mezoterapii mogą być różne choroby przewlekłe, infekcje, ciąża oraz alergie. Dlatego zdiagnozowanie skóry, dobranie odpowiedniego produktu medycznego i wykonanie zabiegu powinno należeć wyłącznie do wyspecjalizowanego lekarza medycyny estetycznej.

Mit 4: Każdy koktajl do mezoterapii jest skuteczny.

Na rynku jest wiele preparatów do mezoterapii, ale tylko nieliczne mają certyfikaty świadczące o ich bezpieczeństwie – przestrzega dr Ewa Rybicka z kliniki Estetica Nova. W mojej praktyce, w dobie wszechobecnych alergii, staram się nie używać tzw. koktajli do mezoterapii. W przypadku dużego odwodnienia skóry używam po prostu kwasu hialuronowego. W tym przypadku doskonale sprawdza się nieusieciowany kwas hialuronowy Belotero Hydro, który świetnie nawilża skórę. Dobrymi preparatami są także włoskie produkty linii SKIN – wyjaśnia dr Rybicka.

Mit 5: Zabieg mezoterapii jest w stu procentach bezpieczny.

Jest, jeśli wykonuje go lekarz medycyny estetycznej. Decydując się na zabieg w przypadkowym gabinecie narażamy się na wykonanie go preparatami nieznanego pochodzenia, przez osobę bez wystarczających kwalifikacji. Warto wiedzieć, że zabieg mezoterapii wymaga przeprowadzania go zgodnie z pewnymi protokołami. Ich pominięcie może skutkować brakiem efektu lub powikłaniami.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dziewczyna na plaży skóra

Jakie zabiegi medycyny estetycznej można wykonywać latem?

Lato jest doskonałym momentem na wykonanie zabiegów, ponieważ jest to okres wakacyjnych wyjazdów i relaksu. …