Wybór kosmetyków do włosów wymaga dużej świadomości na temat ich składów oraz procesu produkcyjnego. Drogerie i sklepy internetowe oferują coraz to nowe produkty, których składniki mogą wpłynąć negatywnie na kondycję skóry głowy oraz włosów. Często ich wytwarzanie wiąże się także z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Czym zatem kierować się podczas wyboru odżywek, szamponów i masek do włosów?
Po pierwsze – potrzeby włosów
Wybieranie kosmetyków do włosów na chybił trafił to powszechne zjawisko. Niestety, takie postępowanie najczęściej przynosi fryzurze więcej szkody niż pożytku. Przed kupnem produktu warto zastanowić się nad oczekiwanym efektem. Każdy rodzaj włosów ma bowiem inne potrzeby oraz wymaga indywidualnej pielęgnacji. Cienkim, pozbawionym objętości włosom zaszkodzi odżywka dedykowana suchym oraz zniszczonym kosmykom – ze względu na zawartość licznych składników odżywczych i olejów roślinnych staną się one jeszcze bardziej przyklapnięte u nasady. Na początek warto zaklasyfikować włosy do jednej z grup: normalnych, suchych, zniszczonych, przetłuszczających się, cienkich, z łupieżem, farbowanych. Przydatne może być także określenie porowatości włosa, czyli stopnia jego zniszczenia.
Po drugie – skład kosmetyków do włosów
W składzie dobrych kosmetyków do włosów powinny znajdować się między innymi ceramidy, oleje, masła i wyciągi roślinne, kolagen, retinol, pantenol, witaminy A, E, C oraz te z grupy B. To one zapewniają włosom maksymalne odżywienie, nawilżenie oraz zdrowy blask. Niestety, wiele szamponów, odżywek i masek zawiera składniki, które mogą zaszkodzić fryzurze oraz skórze głowy. Mowa o parabenach, silikonach, agresywnych środkach myjących, alkoholu, sztucznych aromatach oraz pochodnych ropy naftowej. Mają one właściwości uczulające i drażniące, mogą nadmiernie wysuszać skalp, a także przyczyniać się do łamliwości oraz wypadania włosów. Znalezienie kosmetyków do włosów o dobrych składach i wysokiej zawartości składników roślinnych, nie musi być trudne. W drogeriach dostępne są m.in. produkty z serii Garnier Botanic Teraphy, które bogate są w naturalne oleje i wyciągi ziołowe.
Po trzecie – podejście do ekologii
Przy wyborze kosmetyków do włosów, warto kierować się także podejściem ich producentów do ekologii. Seria kosmetyków Garnier Botanic Therapy wytwarzana jest w fabrykach zaangażowanych w zmniejszenie odpadów, emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a także zużycia wody. Składniki roślinne, które znajdują się w składzie kosmetyków z serii są przetwarzane przy niskim użyciu energii. Dodatkowo opakowania produktów serii Garnier Botanic Teraphy w pełni nadają się do recyklingu – wystarczy wyrzucić je do odpowiednio oznaczonego kosza, aby mogły zostać powtórnie wykorzystane.
Materiał partnera zewnętrznego