choroby skóry głowy
Szybka konsultacja specjalistyczna i prawidłowo dobrane leczenie pomogą Ci sprawnie pożegnać ten problem | fot.: materiał partnera

Najczęstsza choroba skóry głowy. Czy też ją masz?

Mowa oczywiście o łupieżu. Szacuje się, że z łupieżem zmaga się blisko 50% populacji. Jest to przykra i nieestetyczna dolegliwość o charakterze przewlekłym. Jak sobie z nią radzić?

Skonsultuj problem ze specjalistą

Porada dermatologa, a tym bardziej trychologa (lekarza specjalizującego się w chorobach skóry głowy) jest niezwykle istotna. Łupież, choć często bagatelizowany, może prowadzić do dalszych dolegliwości jak na przykład łojotokowe zapalenie skóry. Trycholog obejrzy i zbada problem, rozpozna typ łupieżu i zaproponuje skuteczne leczenie. Warto wybrać dobry i sprawdzony gabinet trychologiczny na przykład Trycholog w Krakowie.

W międzyczasie – działaj na własną rękę

Porada eksperta może być nieoceniona, jednak w oczekiwaniu na wizytę warto poznać sprawdzone sposoby na domową walkę z łupieżem. Wprowadzając zmiany w pielęgnacji pamiętaj jednak, że łupież wynika z choroby skóry głowy – trzeba być zatem podwójnie ostrożnym w doborze kosmetyków.

Oczyszczanie

Łupież to nic innego jak nadmierne złuszczanie naskórka. Może on przybierać formę tłustą lub suchą. Warto więc zadbać o delikatne kosmetyki oczyszczające skalp. Najlepszym wyborem będą specjalistyczne dermokosmetyki – jednak z ich doborem warto poczekać do konsultacji z trychologiem, muszą być one bowiem dobrane do rodzaju skóry.

Stylizacja

Pomada do włosów, a może tona lakieru? Zmagając się z łupieżem lepiej na jakiś czas zapomnieć o produktach do stylizacji włosów, które jedynie obciążają skórę głowy. Również stylizacja na gorąco, na przykład suszarką, nie jest wskazana.

Dieta

Jest też sposób na zadbanie o ten problem od środka. Dieta bogata w witaminy z grupy B, a także żelazo czy cynk może również być pomocna.

Skąd się wziął łupież?

Nie do końca jasne są przyczyny powstawania łupieżu. Wiemy, że ten problem sięga blisko połowy populacji, głównie mężczyzn i ludzi młodych: dzieci, nastolatków i młodych dorosłych, oraz, że odpowiedzialnym za jego powstawanie jest grzyb Malassezia Furfur. Co ciekawe grzyb ten jest obecny na skórze głowy każdego człowieka, ale tylko u niektórych wywołuje nadmierne złuszczanie się naskórka.

Co jeszcze sprzyja rozwojowi łupieżu?

Lista jest długa i znajdują się na niej pozycje dość oczywiste, takie jak niedostateczny poziom higieny osobistej czy nadmierne stosowanie produktów do stylizacji włosów.

Są jednak aspekty, na które nie mamy bezpośredniego wpływu, takie jak: skłonności genetyczne, alergie, zaburzenia hormonalne, zmęczenie czy stres.

Niestety, dolegliwości związane z chorobami skóry to nic przyjemnego. Na domiar złego, łupież to schorzenie wysoce nieestetyczne, a tym samym mające duży wpływ na samopoczucie i samoocenę osoby dotkniętej tym problemem. Nie napawa optymizmem również fakt, że jest to choroba o charakterze przewlekłym i nawracającym. Nic jednak straconego. Szybka konsultacja specjalistyczna i prawidłowo dobrane leczenie pomogą Ci sprawnie pożegnać ten problem. 

Materiał partnera

Sprawdź także

keratynowe prostowanie włosów

Keratynowe prostowanie włosów – ile kosztuje i na czym polega?

Przesuszone włosy mogą utrudniać wykonywanie poszczególnych stylizacji. Łatwo się puszą, są niesforne oraz łamliwe. Często …