Podstawy pielęgnacji domowej
W doborze stosowanych kosmetyków powinniśmy zwracać uwagę na wiek, w jaki się znajdujemy | fot.: Fotolia

Piękna cera – podstawowe zasady pielęgnacji

Walka o piękną cerę rozpoczyna się zwykle w okresie dojrzewania, wraz z nadejściem pierwszych zmian trądzikowych. Jeśli nie zastosujemy odpowiednich metod, zmagania te trwać mogą całe życie, kłopoty z wypryskami ustąpią jedynie miejsca problemom z wiotczeniem i zmarszczkami. Co zrobić, by zapewnić naszej skórze maksimum pielęgnacji?

Odżywiaj od środka

Częstym błędem w pielęgnacji cery jest działanie zewnętrzne w przypadku problemów, które należy rozwiązać od środka. Przesuszenie, nadmierny trądzik czy przedwczesna utrata elastyczności mogą być wynikiem niewłaściwej diety i zbyt małej ilości dostarczanych płynów. By pomóc skórze w regeneracji powinniśmy wypijać 2 litry płynów dziennie, w śród nich prócz wody powinny znaleźć się także ziołowe herbaty i soki owocowe. Ważne jest także unikanie tłustych, wysokoprzetworzonych potraw i słodyczy. Fatalny wpływ na stan skóry ma również alkohol i dym tytoniowy, dlatego te czynniki powinniśmy wyeliminować całkowicie.

Pielęgnacja odpowiednia do wieku

W doborze stosowanych kosmetyków powinniśmy zwracać uwagę na wiek, w jaki  się znajdujemy. Podkradanie kosmetyków nastoletniej córki może przynieść więcej szkód niż pożytku. Produkty dla osób w okresie dojrzewania zawierają zwykle więcej substancji oczyszczających, złuszczających, ściągających i przeciwzapalnych. Starsza skóra potrzebuje natomiast więcej nawilżenia oraz substancji poprawiających jędrność i napięcie. Producenci zwykle pamiętają o tych zasadach, dlatego lepiej decydować się na kosmetyki przeznaczone dla osób w naszym przedziale wiekowym.

Oczyszczaj i nie zapychaj

Dokładne oczyszczenie skóry z makijażu i zanieczyszczeń jest podstawowym krokiem pielęgnacji, jaki musimy wykonać przed pójściem spać. Prawidłowe oczyszczanie powinno składać się z dwóch etapów- usunięcia makijażu i brudu za pomocą produktu do demakijażu, następnie zaś umycia skóry produktem oczyszczającym. Może to być zarówno drogeryjny żel, jak i naturalne mydło, np. dziegciowe lub aleppo. Jednak nawet dokładne oczyszczanie nie zda się na wiele, jeśli stosowane w makijażu kosmetyki będą zapychać pory skóry. Wśród drogeryjnych pudrów i podkładów niewiele jest niestety takich, które nie wpływałyby szkodliwie na stan naszej cery. Najbezpieczniejsze wśród podkładów są kosmetyki mineralne, ponieważ ich wpływ na skórę jest niewielki. Uważać trzeba również na kremy, ponieważ często zawierają parafinę czy lanolinę. Lepiej znaleźć produkty nie mające ich w składzie.

Krem lub olejek przed snem

Ważną rolę w pielęgnacji pełni krem lub olejek stosowany na noc. Podczas snu nasza skóra ma szczególne szanse na regenerację, powinien wiec to być produkt nawilżający i odżywczy. Wśród olejków dobrze sprawdzi się ten z pestek winogron. Krem najlepiej wybrać z serii przeznaczonej do stosowania na noc.

Tonik i maseczka – zgrany duet

Umycie twarzy zimną wodą jest pierwszą czynnością wykonywaną przez wiele osób zaraz po przebudzeniu. Zimna woda zwęża pory i odświeża skórę, ale lepsze efekty osiągniemy tonizując ją np. zimną zieloną herbatą lub ostudzonym wywarem z igieł sosnowych. Dwa razy w tygodniu, przed snem, powinniśmy także wykonać maseczkę- na zmianę nawilżającą i oczyszczającą. Świetne produkty, np. zawierające naturalne glinki, można kupić w większości drogerii. Jeśli bardziej przemawiają do nas domowe produkty, maseczkę oczyszczającą wykonamy z kurkumy wymieszanej z odrobiną mleka. Właściwości nawilżające ma natomiast ogórek i płatki owsiane.

Piękna cera oznaką zdrowia

Piękna, zadbana skóra kojarzy się ze zdrowiem. Zasady pielęgnacji cery nie są skomplikowane, wymagają jednak systematyczności. Warto na własnej skórze przekonać się, jakie efekty przynoszą.

KDĄ

Sprawdź także

kobieca twarz pielęgnacja domowa

Kompleksowe nawilżanie skóry oraz fotoprotekcja z preparatami MESOESTETIC®

Odpowiednia pielęgnacja skóry latem to najprostszy sposób, by zniwelować oznaki zmęczenia, ochronić ją przed szkodliwym …