Skóra zaczyna się biologicznie starzeć już od 25. roku życia, choć wówczas oznaki starzenia są praktycznie niezauważalne. Z czasem zaczynają pojawiać się na niej pierwsze zmarszczki, a później dopada ją wiotczenie, utrata blasku, skłonność do wysychania. By pomóc skórze radzić sobie z procesem starzenia, a wręcz go spowolnić, należy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Podpowiadamy, jakich błędów unikać.
Brak ochrony przeciwsłonecznej
Lekarze podkreślają, że nie istnieje takie pojęcie jak „zdrowa opalenizna” – brązowienie skóry po kontakcie ze słońcem jest bowiem jej reakcją obronną na promieniowanie. Jak to działa?
Promieniowanie UVA ma zdolność do głębokiej penetracji skóry, niszczy nici kolagenu i elastyny, pobudza wydzielanie wolnych rodników, a więc jest głównym sprawcą fotostarzenia. Równie niebezpieczne jest promieniowanie UVB, które poprzez niszczenie struktury DNA może prowadzić do powstawania nowotworów.
To dlatego tak ważne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Bioderma ma w swojej ofercie serię Photoderm, w której znajdują się kosmetyki zapewniające ochronę różnym rodzajom skóry: suchej, tłustej, mieszanej, normalnej.
Zbyt mało właściwych składników aktywnych w kosmetykach używanych do pielęgnacji
Skóra dojrzała wymaga dostarczania jej podczas pielęgnacji skutecznie działających składników aktywnych. Ważne jest, by kosmetyki zawierały między innymi:
- witaminę C, która poprawia produkcję kolagenu, a także wpływa na rozjaśnianie powstałych przebarwień skóry,
- witaminę E, poprawiającą odżywienie i nawilżenie skóry,
- witaminę A, o właściwościach stymulujących produkcję kolagenu, redukujących przebarwienia oraz pobudzających regenerację komórek skóry,
- kwas hialuronowy, o działaniu zapobiegającym powstawaniu zmarszczek.
Bardzo ważne jest dobieranie kosmetyków, których formuły są oparte na specjalnie opracowanych technologiach zapobiegających starzeniu się skóry. Linie przeznaczone do cery dojrzałej o bogatych, odżywczych formułach ma w swojej ofercie Bioderma, np. Excellage opracowaną przez ekspertów z Instytutu Esthederm.
Pomijanie dokładnego oczyszczania twarzy
Dokładne oczyszczanie twarzy to początek właściwej pielęgnacji. Przygotowuje ono skórę na przyjęcie kolejnych warstw kosmetyków i zmywa nagromadzone w czasie dnia i podczas spania zanieczyszczenia. Do dokładnego oczyszczania warto zastosować więcej niż jeden kosmetyk. Najlepiej, by było to połączenie w postaci żelu do oczyszczania oraz wody micelarnej – na przykład z linii Sensibio od Biodermy. Oczyszczanie powinno być stałym elementem rutyny pielęgnacyjnej – zarówno porannej, jak i wieczornej.
Pielęgnacja źle dobrana do potrzeb skóry
Każda skóra dojrzała ma swoje indywidualne potrzeby. Jedna jest bardziej wysuszona, inna z kolei wyjątkowo wrażliwa. Co więcej, nawet gdy określisz typ swojej skóry, jej potrzeby będą się zmieniać w zależności od pory roku czy innych czynników zewnętrznych.
Pamiętaj o tym, by dopasować rytuał pielęgnacyjny do tego, czego twoja twarz aktualnie potrzebuje. Nie obawiaj się także zmieniać pielęgnacji, jeśli widzisz, że aktualna przestaje ci służyć albo jest już niewystarczająca.
Zbyt późne włączenie do pielęgnacji kosmetyków anti-aging
Z pielęgnacją anti-aging nie należy czekać do pojawienia się pierwszych zmarszczek. Profilaktykę anty-starzeniową warto zacząć znacznie wcześniej. Według dermatologów pierwsze kremy przeciwzmarszczkowe należy wprowadzić już w wieku 25-30 lat. Myślisz, że to za wcześnie? To właśnie wtedy rozpoczyna się proces starzenia skóry, choć jeszcze nie widać tego przejawów. Zaczynając wcześniej pielęgnować skórę pod kątem zapobiegania starzeniu, pracujesz na swój przyszły wygląd!
Błędy w pielęgnacji skóry dojrzałej wynikają często z niewiedzy i utrwalonych schematów – na przykład stosowania tych samych kosmetyków przez lata, bo przecież „się sprawdzają”. Warto jednak przyjrzeć się potrzebom swojej skóry i gdy zaczyna wchodzić w ten niełatwy dla niej czas dojrzewania, szczególnie otoczyć ją troską.
Materiał partnera zewnętrznego