Dobór podkładu to niełatwe zadanie — musi on spełniać wymagania skóry, łatwo i równomiernie się rozprowadzać, a przy tym współgrać kolorystycznie z naszą karnacją. Jak właściwie aplikować podkład? Jak wybrać najlepszą formułę? Nasze wskazówki pomogą znaleźć fluid idealny, który nada cerze naturalny wygląd, a jednocześnie będzie miał funkcję upiększającą.
Podkład jest kosmetykiem, który pozwala na szybkie wyrównanie kolorytu skóry i nadanie jej blasku. Pomaga również w zatuszowaniu niedoskonałości, które są powszechne nie tylko wśród nastolatków. Nic więc dziwnego, że wiele z nas nie wyobraża sobie nie mieć go w swojej kosmetyczce. Niewłaściwy dobór podkładu może wywołać efekt błędnego koła — szkodliwe dla cery właściwości kosmetyku powodują nasilenie się występowania niedoskonałości, a to z kolei wymaga coraz mocniejszego krycia.
Jak dobrać podkład, który będzie spełniał swoje funkcje, a jednocześnie nie zaszkodzi twojej cerze? Podpowiadamy!
Po pierwsze — dobierz typ podkładu do potrzeb cery
Osobom z problemami dermatologicznymi odradza się stosowanie produktów innych niż dermokosmetyki ze względu na ryzyko podrażnienia. Wśród nich można znaleźć również podkłady do twarzy — pozbawione substancji zapachowych, z mineralnymi barwnikami, które nie uczulają. Jeśli nie masz większych problemów z cerą, również zwracaj uwagę na oznaczenia podkładów. Te, przeznaczone do cery suchej, zazwyczaj mają właściwości nawilżające, natomiast produkty dla skóry ze skłonnością do przetłuszczania się, mogą regulować procesy produkcji sebum.
Osoby, które posiadają cerę skłonną do podrażnień, mogą sięgnąć po naturalny podkład do twarzy, który zawiera wyłącznie naturalne pigmenty i olejki. Na rynku nie brakuje takich kosmetyków – przykładem mogą być Mineralblend od Vichy czy Toleraine Teint Mousse od La Roche Posay.
Po drugie — zwróć uwagę na konsystencję
Im lżejsza, tym lepsza. Ciężkie, oleiste formuły nie są wskazane zwłaszcza w przypadku cery tłustej, ponieważ blokują pory, mogąc przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych. Lekka konsystencja nie musi oznaczać mniejszego krycia.
Oprócz formuł w płynie, możesz wybrać podkład w kremie, sypki kosmetyk mineralny czy w sztyfcie.
Po trzecie — określ odcień cery przed doborem
Zastanawiasz się, jak dobrać kolor podkładu? Zacznij od określenia, czy twój odcień cery jest ciepły, czy zimny. Ułatwi to selekcję produktów, które mogą sprawdzić się w zestawieniu z twoją skórą. Odcienie samych kosmetyków są znacznie łatwiejsze do rozpoznania. Jak to zrobić? Najlepiej przyłożyć białą kartkę do skóry i zweryfikować, jak wypada odcień na jej tle. Możesz sprawdzić również żyły na nadgarstku. Jeśli mają błękitne czy fioletowe zabarwienie, mamy do czynienia z chłodną karnacją, a w przypadku zielonkawego – z ciepłą. Przy chłodnej karnacji warto szukać podkładów z różowym lub niebieskim podtonem, a przy z ciepłej – z żółtawym. Jak rozszyfrować podtony w podkładach? Sugerują je nazwy poszczególnych odcieni, jak choćby „gold”, „ivory”, czy „rose”.
Po czwarte — nie sprawdzaj koloru podkładu na nadgarstku
To najprostsza droga do pomyłki. Wystarczy przytknąć nadgarstek do twarzy, by zauważyć, że odcienie cery w obu miejscach bardzo się różnią. Podkład należy testować wyłącznie na twarzy bądź szyi.
Po piąte — testuj podkład w domu, w dziennym świetle
Najbardziej miarodajny efekt daje testowanie podkładu w domu, w dzień, tak aby mieć dostęp do światła dziennego. Dzięki temu będziesz mieć stuprocentową pewność co do tego, jaki podkład wybrać. Sztuczne oświetlenie sklepowe może zakłamywać efekt. Do tego, możesz ocenić, w jakim stopniu podkład zmienia kolor poprzez utlenianie się. Często zdarza się, że jasny kosmetyk bardzo ciemnieje na twarzy w procesie oksydacji.
Artykuł sponsorowany