kobieta w łazience przed lustrem trądzik dorosłych
Trądzik charakteryzuje się występowaniem na powierzchni skóry grudek, zaskórników, krost a także torbieli ropnych | fot.: materiał partnera

PRZEŁAMUJEMY TABU O TRĄDZIKU U DOROSŁYCH W ROZMOWIE Z DOKTOREM ŁUKASZEM PREIBISZEM

Trądzik to jeden z najczęściej występujących defektów skóry, także u dorosłych! Jest wstydliwym problemem i przyczyną kompleksów. Skąd się bierze trądzik i jakie ma objawy? W jaki sposób skutecznie go leczyć? Czy osoby dotknięte trądzikiem powinny wykonywać makijaż? Razem z dr Łukaszem Preibiszem z kliniki Preibisz SkinDoctors przychodzimy z niezbędnymi informacjami i obalamy najpopularniejsze mity!

Zacznijmy od początku… Trądzik jest przewlekłą chorobą skóry, będącą następstwem nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych. Trądzik charakteryzuje się występowaniem na powierzchni skóry grudek, zaskórników, krost a także torbieli ropnych. Najczęściej występuje w tak zwanej „strefie T” –czyli okolicy czoła, nosa oraz brody. Może też występować na policzkach, a nawet dekolcie, plecach czy szyi. Trądzikowi najczęściej towarzyszy świecenie się i przetłuszczanie skóry związane z nadmierną produkcją sebum.

Trądzik bardzo często ma podłoże hormonalne – to właśnie hormony regulują wydzielanie łoju. Może powstawać bądź nasilać się pod wpływem stresu lub stosowania nieodpowiedniej diety. Omawiany problem skórny może mieć również podłoże genetyczne.

Obalamy mity na temat trądziku

dr Łukasz Preibisz z kliniki Preibisz SkinDoctors
dr Łukasz Preibisz z kliniki Preibisz SkinDoctors | fot.: materiał partnera

Najczęściej powielanym mitem jest to, że trądzik dotyka wyłącznie nastolatków. To nieprawda – równie często występuje u dorosłych, bardzo często pojawia się u kobiet po 25. roku życia. – Kolejny mit mówi o tym, że trądzik mija po ciąży. W ciąży, pod wpływem działania hormonów, może dojść do złagodzenia jego objawów ale może czasem trądzik się pogorszyć w ciąży. A po ciąży, w niektórych przypadkach może dojść do nawrotu choroby – wyjaśnia dr Łukasz Preibisz z kliniki Preibisz SkinDoctors. Następnym, tym razem nieco krzywdzącym, mitem jest to, że trądzik bierze się z braku higieny. Przyczyny trądziku są znacznie bardziej złożone, z kolei zbyt częste mycie twarzy prowadzi do przesuszania skóry, a to przyczynia się do zwiększenia łojotoku – mamy do czynienia z błędnym kołem.

Popularnym mitem jest również to, że trądzik objawia się tylko zmianami skórnymi na twarzy. Zmiany mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Trądzik często pojawia się również na plecach, dekolcie, ramionach czy na pośladkach.

Czy noszenie maseczek może zaognić problem trądziku?

– Niezaprzeczalne jest, że noszenie maseczek jest obowiązkowe i niezbędne w celu ograniczenia transmisji wirusa. Natomiast coraz więcej Pacjentów zgłasza się do kliniki z problemami skórnymi i podrażnieniami w okolicach linii ust, szczęki czy żuchwy, często w miejscach gdzie do tej pory tego typu zmiany nie występowały – wyjaśnia dr Łukasz Preibisz. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej maseczki – kluczowy jest materiał, który powinien być oddychający. – Maseczki bawełniane można nosić przez kilka godzin i zaleca się ich pranie po każdym użyciu. W przypadku cer trądzikowych należy wyjątkowo uważać na środki wykorzystywane do prania. Najzdrowsze dla każdego rodzaju skóry są jednorazowe maseczki chirurgiczne, regularnie wymieniane – dodaje dr Preibisz.

Czy osoby zmagające się z trądzikiem powinny unikać makijażu?

Dr Łukasz Preibisz odpowiada bez wahania – nie. Makijaż bardzo często poprawia samopoczucie, podnosi samoocenę, a więc jest swego rodzaju „lekarstwem” na trądzik. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich zasad higieny i unikanie „brudnych” produktów. Co to oznacza? Bardzo ważne są opakowania kosmetyków. Wybierając podkład – wybierzmy ten z pompką, który poprzez jej naciśnięcie przygotuje odpowiednią porcję kosmetyku. Unikajmy z kolei wszelkiego rodzaju słoiczków, z których nabieramy produkty palcami – w ten sposób unikamy niepotrzebnego namnażania bakterii. Należy również bardzo dużą wagę przykładać do czystości pędzli. No i oczywiście do bardzo dokładnego demakijażu i odpowiedniej pielęgnacji skóry a w szczególności jej mycia.

Jak poradzić sobie z trądzikiem?

Trądziku nie powinniśmy leczyć na własną rękę. Po pomoc należy udać się do lekarza dermatologa, który pomoże ustalić przyczynę złego stanu skóry, a następnie wdroży odpowiednie leczenie. Należy zacząć od porządnego zbadania Pacjenta i jeżeli to konieczne, zlecenia potrzebnych badań. Szczególnie u kobiet należy sprawdzić poziom hormonów – mówi dr Łukasz Preibisz. Warto podkreślić, że nie ma jednego skutecznego sposobu na walkę z trądzikiem – jest to wieloetapowy proces, na który składa się mnóstwo elementów. Z jednej strony kluczowe jest właściwe leczenie, z drugiej odpowiednia pielęgnacja. Zachowanie równowagi między jednym i drugim przyniesie najlepsze efekty. – Zajęcie się trądzikiem – czy pospolitym, czy różowatym – jest bardzo podobne w metodzie leczenia. Różnica jest taka, że nieleczony trądzik różowaty zostanie na lata, a ten młodzieńczy najczęściej zniknie, ale za toi zostawi po sobie ślady – dodaje dr Preibisz.

Lekarze dzielą leczenie trądziku na dwie metody – miejscowe oraz ogólne. Leczenie miejscowe polega na stosowaniu specjalnych kremów, czasami  również specjalnych maści na receptę. Przy takim leczeniu zdarzają się popękane naczynka krwionośne, ale te można „naprawić” za pomocą lasera. Leczenie ogólne obejmuje usuwanie czynników, które wywołują zmiany. Żeby je usunąć, lekarz podać może witaminy czy antybiotyk, który może wyleczyć zmiany grudkowo-krostkowe. Metoda ta nie zawsze jest e pełni skuteczna, dlatego u osób, na które antybiotyk nie podziałał, stosuje się leczenie retinoidami.

Leczenie trądziku w gabinecie medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna jak zwykle ma w zanadrzu swoje sposoby na leczenie dolegliwości skórnych. Coraz więcej osób decyduje się na dodatkowe leczenie trądziku laserem. Zabieg zawdzięcza popularność dzięki temu, że nie tylko leczy objawy, ale również skutecznie usuwa przyczynę trądziku. Dodatkowo po zabiegu będziemy mogli się cieszyć wygładzoną skórą. Tutaj należy wspomnieć, że zabieg jest zalecany, gdy mamy do czynienia z trądzikiem o niewielkim lub średnim natężeniu. Jeśli zmagamy się z silnym trądzikiem, lekarz będzie zalecał antybiotykoterapię.

W przypadku walki z trądzikiem skuteczne są również peelingi chemiczne czy np. Perfect Peel – średniogłęboki peeling przeznaczony do wszystkich rodzajów skóry. Perfect Derma Peel jest jedynym peelingiem zawierającym glutation – niezwykle silny antyoksydant, który nie tylko rozjaśnia i rozświetla skórę, ale także spowalnia proces starzenia i chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Obecny w składzie TCA wykazuje działanie złuszczające oraz stymuluje produkcję kolagenu odbudowującego skórę. Z kolei kwas salicylowy ma silne działanie przeciwzapalne, jak również cechuje się dobrą penetracją do gruczołów łojowych, dlatego jest on szczególnie skuteczny w przypadku skóry trądzikowej.

W tym miejscu należy jednak podkreślić, że kluczowa jest konsultacja ze specjalistą, który na podstawie wywiadu, oceny stanu skóry oraz badań dobierze najlepsze sposoby leczenia oraz zabiegi.

Materiał partnera

Sprawdź także

trądzik dorosłych

Trądzik u dorosłych – przyczyny, objawy, leczenie

Okazuje się, że problem trądziku dotyka nie tylko skórę młodą w okresie dojrzewania organizmu i …