Nasza twarz i skóra codziennie doświadcza kontaktu z wieloma kosmetykami, po które sięgamy ze względów higienicznych, pielęgnacyjnych czy w celu poprawy wyglądu. To dzięki nim włosy wyglądają pięknie, a skóra cieszy się młodym wyglądem, jest nawilżona i odżywiona. Zdarza się jednak, że niektóre kosmetyki mogą nas uczulać. Wiele z nich posiada też nieciekawy skład. Często więc przychodzi chwila refleksji i rodzi się w nas zamysł tworzenia kosmetyków DIY, których zawartość będzie nam dobrze znana. Jakie zalety mają domowe kosmetyki? Od czego zacząć własną produkcję? Zobacz najciekawsze przepisy na sprawdzone kosmetyki DIY!
Naturalne kosmetyki DIY – wady i zalety
Do zalet balsamów, kremów czy maseczek wykonanych samodzielnie należy m.in. to, że dokładnie znamy ich skład oraz wiemy, w jaki sposób powstały. Są też tańsze niż tzw. gotowce. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że możemy stworzyć produkty o takich właściwościach, jakie chcemy uzyskać. Domowe kosmetyki pozbawione są też niepotrzebnych substancji syntetycznych.
Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Ze względu na to, że są to całkowicie naturalne kosmetyki, często mają znacznie krótszą datę przydatności i muszą być przechowywane w specjalnych warunkach. Nie zawsze też uda nam się za pierwszym razem stworzyć produkt, jaki chcemy uzyskać.
Wiele rodzajów kosmetyków zrobimy jednak, wykorzystując półprodukty, dzięki którym cały proces staje się dużo łatwiejszy. Pamiętaj, że jeżeli wykonujesz kosmetyki z półproduktów, należy stosować tylko najwyższej jakości półprodukty kosmetyczne.
Kosmetyki DIY – nawilżające mydełka glicerynowe
Mydło glicerynowe oczyszcza skórę, nie powodując uczucia ściągania. Łagodzi podrażnienia i wspomaga naturalny proces odbudowy naskórka. Dzięki niemu nasza skóra jest elastyczna, gładka i idealnie nawilżona.
Robienie mydełek glicerynowych z bazy jest bardzo proste. To też idealny pomysł na prezent dla bliskiej osoby.
Przygotuj:
- foremki (najlepiej silikonowe),
- bazę glicerynową (jeżeli w środku chcesz zatopić np. suszone kwiaty, wybierz bezbarwną bazę),
- barwnik,
- olejki zapachowe lub olejki eteryczne (używaj tylko tych przeznaczonych do ciała),
- dodatki (np. płatki owsiane, suszone zioła, skórka owocu, mielone ziarna kawy, kwiaty itp.).
Oddziel potrzebny kawałek bazy glicerynowej. Następnie pokrój ją na mniejsze części i włóż do szklanego naczynia. Podgrzej w kuchence mikrofalowej lub roztop w kąpieli wodnej (nie dopuść do zagotowania). Do bazy w stanie płynnym dodaj odrobinę barwnika (jeżeli masz barwnik w proszku, najpierw rozpuść go w niewielkiej ilości wody) oraz ulubiony zapach w postaci olejku.
Jeżeli chcesz w środku mydełek zatopić zioła czy ziarna kawy, wlej część bazy do foremek, poczekaj do momentu przestygnięcia, umieść dodatki i zalej drugą porcją bazy glicerynowej. Możesz też dodać je bezpośrednio do bazy, wymieszać i wlać do foremek.
Spryskaj całość alkoholem izopropylowym (to pomoże usunąć pęcherzyki powietrza). Odstaw mydełka do całkowitego zastygnięcia. Twarde mydełka wyjmij z foremek i włóż do mydelniczek. Możesz je również zapakować w celofan i podarować komuś bliskiemu. To znacznie ciekawszy prezent od zakupów gotowych produktów!
Przepis na proste i sprawdzone kule do kąpieli o zapachu lawendy
Do przygotowania naturalnych kul do kąpieli będą potrzebne:
- foremki do kul lub do lodu,
- suszona lawenda,
- 10 łyżeczek oliwki dziecięcej,
- 2 szklanki sody oczyszczonej,
- szklanka kwasku cytrynowego,
- barwnik,
- woda do spryskiwania (w butelce z atomizerem),
- olejek lawendowy,
- barwnik.
Do miseczki wsyp sodę oczyszczoną i kwasek. Stopniowo dodawaj po dwie łyżeczki oliwki, cały czas mieszając. Następnie wlej kilka kropli barwnika. Całość spryskaj wodą i mieszaj do powstania mokrego piasku (jeżeli wlejesz za dużo wody na raz, wytworzy się piana). Dodaj olejek i ugnieć piasek, a w razie potrzeby jeszcze raz spryskaj wodą. Do mikstury dołóż suszoną lawendę. Bazę przekładaj do specjalnych foremek lub foremek do lodu.
Pozostaw w chłodnym miejscu na kilka godzin. Jeżeli po tym czasie kule do kąpieli będą się kruszyć przy wyciąganiu, odstaw jeszcze na chwilę. Tak samo, jak wiele innych domowych kosmetyków, kule do kąpieli także będą dobrym pomysłem na podarek dla bliskiej osoby!
Domowe kosmetyki – błyskawiczny poranny kawowy peeling do ciała
Składniki:
- suche fusy z kawy (pół filiżanki),
- łyżka cukru,
- olej kokosowy (pół filiżanki). Można użyć w zamian np. oliwy z oliwek.
Składniki dokładnie wymieszaj. Peeling przechowuj w szklanym słoiku, w chłodnym miejscu. Tak przygotowany kosmetyk nakładaj na zwilżoną skórę, najlepiej podczas porannego prysznica. Do spłukania użyj ciepłej wody. Na koniec nałóż balsam.
Nawilżająco-odżywczy szampon do włosów DIY
Szampon do włosów powinien je skutecznie oczyszczać, nawilżać i odżywiać, pielęgnując jednocześnie skórę głowy. Jak stworzyć własny tego typu naturalny kosmetyk?
Do przygotowania będziemy potrzebować:
- czystej butelki 500 ml,
- ulubionego olejku eterycznego – 1,5 ml (np. z opuncji figowej),
- organicznej bazy szamponowej,
- kilku kropli olejku migdałowego lub żelu aloesowego.
Wszystkie składniki umieszczamy w butelce i energicznie potrząsamy. Następnie wystarczy tylko umyć włosy i nałożyć ulubioną odżywkę.
Kosmetyki naturalne DIY – domowe maseczki do twarzy na bazie olejów
Składniki:
- 1 świeży ogórek zielony,
- pół łyżeczki olejku z awokado.
Ogórka zetrzyj na tarce, odciśnij sok, a do startej papki dodaj olejek z awokado. Zaaplikuj na oczyszczoną twarz i odczekaj 15 minut. Zmyj maseczkę, nałóż tonik i krem nawilżający.
Maseczka ogórkowa z olejem z awokado wykazuje działanie odżywcze i nawilżające. Jest prosta w wykonaniu, a jednocześnie lekko rozjaśnia, nawadnia i wygładza skórę.
Maseczki do twarzy wykonane samodzielnie w domu są świetnym pomysłem na odświeżenie cery. Dostarczają też wielu potrzebnych składników przyczyniających się do poprawy kondycji skóry oraz sprawiają, że nasza skóra twarzy wygląda na znacznie bardziej wypoczętą.
Co więcej, oleje kosmetyczne możemy dodawać do różnego rodzaju kosmetyków DIY, w tym także maseczek. Sprawdzą się też do olejowania włosów czy do masażu. Wiele ciekawych propozycji olejów kosmetycznych znajdziesz na: https://ecoflores.eu/oleje-kosmetyczne.
Kosmetyki DIY – morelowy balsam do ciała z nutą migdałową
Składniki:
- Baza balsamu organicznego (200 ml),
- Olejek eteryczny lawendowy (około 15 kropli),
- Olej ze słodkich migdałów (1 łyżka),
- Olej z pestek moreli (1 łyżka),
Oleje wymieszaj ze sobą, a następnie z bazą. Energicznie potrząsaj butelką do połączenia składników i gotowe! Balsam do ciała o zapachu słodkich migdałów przechowuj w chłodnym i zacienionym miejscu oraz zużyj w ciągu 3 miesięcy.
Kosmetyki DIY – naturalny krem do twarzy
Do przygotowania prostego kremu nawilżającego wystarczy nam rondelek, trzepaczka, miseczka i szklany pojemniczek, a także:
- masło shea (30 ml),
- hydrolat z aloesu (70 ml),
- gliceryna (3-4 krople),
- wosk pszczeli (5 g),
- ulubione olejki eteryczne (kilka kropel).
Masło przełóż do naczynia. Następnie rozpuść je w kąpieli wodnej i dodaj wosk pszczeli. Energicznie mieszaj do połączenia. Ściągnij rondelek z kuchni. Wylej gorącą wodę i wlej zimną. Gdy mikstura osiągnie około 40 stopni, dodaj pozostałe składniki i olejki eteryczne. Po wystygnięciu ponownie wymieszaj trzepaczką tak, by kosmetyk stał się puszysty. Przechowuj we wcześniej wyparzonym, szklanym słoiczku, w lodówce przez maksymalnie 5-7 dni.
Kosmetyki DIY – wybielająca pasta do zębów
Składniki:
- olej kokosowy nierafinowany,
- węgiel aktywny w kapsułkach (4 sztuki)
- olejek miętowy (3-4 krople).
Zmieszaj ze sobą wszystkie składniki i przełóż do opakowania. Tak przygotowaną pastę należy przetrzymywać w chłodnym i ciemnym miejscu.
Wiele drogeryjnych preparatów wybielających bywa szkodliwych dla naszych zębów. Zawarte w nich substancje ścierające uszkadzają szkliwo, a zęby stają się mniej odporne na działanie bakterii, kwasów czy enzymów. Czasami warto zrezygnować z tego typu produktów i stworzyć własną, lepszą pastę wybielającą DIY.
Domowe kosmetyki DIY – co jeszcze warto wiedzieć?
Jeżeli nigdy wcześniej nie robiliśmy kosmetyków, należy zacząć od prostych przepisów. Czytajmy wskazówki oraz stosujmy ograniczenia zawarte w opisach poszczególnych składników. Zanim rozpoczniemy używanie wykonanych samodzielnie specyfików, trzeba zrobić test, by sprawdzić ewentualne reakcje niepożądane, szczególnie gdy korzystamy z receptur po raz pierwszy. Do niektórych lepiej też podchodzić z dystansem. Korzystajmy więc tylko ze sprawdzonych przepisów, umieszczonych na stronach cieszących się dobrą opinią i wykonujmy testy alergiczne.
Materiał partnera