Upływający czas pozostawia swoje piętno na ciele człowieka. Jednakże są obszary, na których oznaki starzenia są szczególnie widoczne. Należą do nich dłonie i szyja. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że skóra w tych obszarów ma mniej włókien kolagenowych, niż np., skóra twarzy. Popularne jest stosowanie kremów czy maseczek poprawiających kondycję skóry twarzy, jednak szyja to obszar często pomijany. To samo tyczy się aplikowania kosmetyków zapewniających ochronę przeciwsłoneczną. W efekcie skóra szyi z czasem traci jędrność, staje się wiotka i pomarszczona.
Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak zahamować a nawet odwrócić procesy starzenia się skóry przy użyciu najnowocześniejszych technologii i substancji, stosowanych w czasie zabiegów kosmetologicznych.
Metody nieinwazyjne
Bezinwazyjny lifting czyli HIFU to wysoko skoncentrowane ultradźwięki. Fale, po dotarciu do skóry właściwej, powodują tarcia międzykomórkowe w tkance. W konsekwencji dochodzi do ich kontrolowanego uszkodzenia, a co za tym idzie – zainicjowania intensywnej odbudowy. Efekt w postaci widocznej poprawy napięcia skóry widoczny jest bezpośrednio po zabiegu, bo dochodzi do skrócenia włókien kolagenowych. W dalszej kolejności następuje przebudowa i głęboka regeneracja skóry.
Podobne działanie ma laser frakcyjny CO2. Emitowane przez laser światło pochłaniane jest przez wodę zawartą w komórkach skóry. Dochodzi o jej przegrzania odparowania. W ten sposób wydziela się ciepło, które uszkadza włókna kolagenowe, stymulując fibroblasty do produkcji nowych, gęstszych, lepiej poukładanych. Stymulacja skóry do uruchomienia procesów naprawczych również dzięki mechanicznemu podrażnieniu skóry.
Preparat Prxt-33 to opatentowany włoski wynalazek. Jest to Peeling chemiczny, na bazie dwóch kwasów oraz nadtlenku wodoru. Produkt aplikuje się za pomocą pędzelka lub wprowadza pod skórę za pośrednictwem mikro nakłuć. Dzięki neutralizującemu działaniu nadtlenku wodoru produkt nie podrażnia skóry. W efekcie zabiegu skóra jest zrewitalizowana, rozjaśniona i napięta. Jedna z substancji – TCA pobudza fibroblasty do intensywnej produkcji włókien kolagenowych, czyli wewnętrznego rusztowania skóry.
Metody bardziej inwazyjne
Gabinety kosmetologiczne oraz medycyny estetycznej oferują również skuteczne metody inwazyjne. Wykonane przez wykwalifikowany personel, przynoszą spektakularne oferty krótko po zabiegu. Oto kilka propozycji.
Nici PDO – bardzo cienkie nici wykonane z materiału wchłanialnego. Pierwotnie stosowane w operacjach mikrochirurgicznych, zaczęły z powodzeniem być używane do zabiegów liftingu twarzy i szyi. Nici stanowią rodzaj wewnętrznego rusztowania, które podtrzymuje i napina skórę. Mimo, że w ocenie praktyków okres świetności tego zabiegu już minął, nici PDO świetnie radzą sobie w przypadku zmarszczek poprzecznych szyi, w przypadku których zawodzą zabiegi laserem czy wypełnianie substancjami aktywnymi. Nici posiadają haczyki, które wczepiają się w tkankę na całej długości. Dzięki temu również stymulują tkanki do zwiększonej produkcji kolagenu.
Wypełnienie zmarszczek substancjami aktywnymi jak osocze czy fibryna – poza mechaniczną stymulacją wywołaną ukłuciem, działanie aktywne mają przede wprowadzane substancje. Osocze bogatopłytkowe pobiera się z krwi pacjenta przed zabiegiem, po czym aplikuje podskórnie. Zawiera ono czynniki stymulujące fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.
Radiofrekwencja mikroigłowa to urządzenie które stymuluje skórę szyi przy użyciu fali radiowej, wprowadzanej izolowanymi, niewielkimi igłami. Fala powoduje przegrzanie komórek, a ich uszkodzenie to sygnał do rozpoczęcia procesów naprawczych. Mikronakłucia, poprzez mechaniczne uszkodzenie, również pobudzają do intensywnych podziałów komórkowych i przebudowy skóry.
Niezależnie od ogromnych możliwości, jakie daje kosmetologia, pamiętaj o prawidłowym odżywianiu się, optymalnym nawadnianiu, codziennej porcji ruchu i odpowiednio długim śnie. To również pozwoli utrzymać nie tylko skórę, ale i całe ciało w dobrej kondycji na długie lata.
MJĘ