Usuwanie przebarwień, które pojawiły się na naszej skórze w wyniku działania słońca czy przebytego trądziku, nie jest łatwym zadaniem. Niemniej jednak istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym możemy skutecznie pozbyć się tej niedoskonałości. Krem, peeling czy laserowe usuwanie przebarwień? Dowiedz się, która z tych metod będzie najodpowiedniejsza dla Ciebie!
Krem na przebarwienia i domowe sposoby – czy to działa?
Smarowanie skóry sokiem z cytryny, kwaśnym mlekiem lub aplikacja maseczki z ogórka – to domowe sposoby, które bardzo dobrze sprawdzają się przy wybielaniu powierzchownych i ,,niegroźnych” plam, np. po obieraniu warzyw, jednak przy głębszych przebarwieniach nie przyniosą żadnego efektu. Co innego specjalne kremy wybielające z apteki, np. z hydrochinonem, kwasami czy innymi środkami złuszczającymi. Bardzo pomocne mogą okazać się w tym przypadku także preparaty z dodatkiem witaminy A, kwasu kojowego czy kwasu azelainowego – składniki te przyspieszają proces złuszczania naskórka, a wraz z nim znajdujące się na jego powierzchni plamy. Oczywiście, krem na przebarwienia dużo lepiej poradzi sobie z tymi niedoskonałościami niż domowe sposoby, ale może okazać się niewystarczający przy starszych i głębszych plamach. Na początku warto spróbować rozjaśnić przebarwienia przy pomocy kremu, ale jeśli po kilku miesiącach stosowania wybranego preparatu nie zauważymy różnicy, należy zgłosić po pomoc do specjalisty.
Peeling na przebarwienia, czyli wybielanie w gabinecie
Jeśli krem z apteki nie zdał egzaminu przy usuwaniu przebarwień, trzeba będzie sięgnąć po bardziej radykalne środki. W gabinetach kosmetycznych lub lekarskich można poddać się specjalnym zabiegom rozjaśniającym, na które zazwyczaj składa się peeling, a także maska wybielająco-nawilżająca. W tym przypadku należy jednak unikać głębokiego wybielania kwasami o stężeniu powyżej 30% – przebarwienia to defekt kosmetyczny, którego nie można tak zwyczajnie ,,zdrapać” ze skóry. Co więcej, w wyniku zbyt szybkich i głębokich peelingów nasze plamy mogą jeszcze bardziej ściemnieć. Musimy uświadomić sobie, że im ciemniejsza plama, tym jej leczenie powinno być dłuższe i delikatniejsze. Zazwyczaj potrzeba całej serii zabiegów (najpierw łagodnych, zaś z czasem nieco silniejszych), żeby skutecznie pozbyć się uporczywych przebarwień.
Zabiegi na przebarwienia – usuwanie przebarwień laserem
Jeśli wszystkie inne sposoby zawodzą lub po prostu chcemy pozbyć się plam na twarzy szybko i skutecznie, możemy zdecydować się na jedną z popularniejszych w ostatnim czasie metod usuwania przebarwień – laseroterapię. Wiązka światła laserowego pobudza skórę do regeneracji, dzięki czemu z czasem miejsce, na którym znajduje się plama, zostaje zastąpione zdrową tkanką. Laserowe usuwanie przebarwień może odbywać się zarówno przy pomocy tradycyjnych laserów frakcyjnych, jak i nowoczesnych urządzeń pikosekundowych, z którymi spotkamy się w Klinice Miracki w Warszawie – lasery te jeszcze skuteczniej radzą sobie z tego typu zmianami. Pojedyncze plamy na rękach lub twarzy możemy usuwać też techniką mrożenia, czyli krioterapii. Wybór konkretnej metody walki z przebarwieniami, warto jednak ustalić z lekarzem podczas wizyty konsultacyjnej.
Materiał partnera zewnętrznego