Opracowując receptury kosmetyków, firmy prześcigają się w nowoczesnych rozwiązaniach. Formuły są nieustannie ulepszane, a składy opracowywane tak, by produkty przynosiły najbardziej skuteczne efekty. Nie dziwi więc fakt, że naukowcy szukają inspiracji w naturze. Ostatnimi czasy wśród konsumentek triumfy święcą kosmetyki z dodatkiem witamin. Ich stosowanie może przynieść widoczne rezultaty. Co warto więc wiedzieć o witaminach w składach kosmetyków?
Dlaczego witaminy?
Dobroczynny wpływ witamin na organizm jest znany nie od dziś. Nic więc dziwnego, że właśnie po nie postanowili sięgnąć naukowcy, opracowując formuły produktów do pielęgnacji. Te składniki odżywcze są nie tylko niezbędne do zachowania zdrowia, ale i w widoczny sposób mogą poprawić wygląd skóry. Dzięki nim cera staje się promienna i gładka, a twarz nabiera zdrowego, świeżego blasku. Regularne stosowanie kosmetyków z dodatkiem witamin pozwoli również zapobiegać starzeniu się skóry, a nawet widocznie zredukować zmiany już powstałe. Witaminy mogą pomóc spłycić zmarszczki, rozjaśnić przebarwienia i zniwelować niedoskonałości.
A, C, E, czyli trzy witaminy dla pięknej skóry
Witaminy przeciwdziałają procesom starzenia, niwelują oddziaływanie środowiska zewnętrznego (w tym promieniowania UV), niektóre mają także działanie antyoksydacyjne (C, E), nawilżające, regulujące podziały skóry, czy łagodzące. Trzy z nich mają szczególne działanie.
Witamina C
Witamina C należy do najbardziej znanych witamin o wszechstronnym zastosowaniu. Wzmacnia odporność organizmu, przyspiesza gojenie się ran i neutralizuje wolne rodniki. To właśnie z powodu swoich antyoksydacyjnych właściwości jest cenionym składnikiem preparatów do pielęgnacji. Poza tym nadaje cerze blask i redukuje przebarwienia. Wzmacnia również działanie filtrów SPF, w związku z czym znaleźć ją można w wielu kosmetykach przeznaczonych do stosowania rano. Witamina C zaliczana jest do delikatnie działających kwasów polihydroksylowych (PHA), co oznacza, że w odpowiednim stężeniu wykazuje działanie delikatnie złuszczające i rozjaśniające. Co ważne, witamina C stymuluje także produkcję ceramidów w skórze oraz poprawia barierę lipidową naskórka. Witamina ta znajduje także swoje zastosowanie w profilaktyce starzenia się skóry. Jest ona bowiem składnikiem niezbędnym przy syntezie kolagenu odpowiadającego za sprężystość i jędrność skóry.
Witamina C stosowana jest w pielęgnacji cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym
Witamina A
Witamina A pomaga zwalczać trądzik i niedoskonałości. Najczęściej w kosmetykach znaleźć można jej pochodną zwaną retinolem. Jest to silnie skoncentrowana substancja, która, regularnie stosowana, w widoczny sposób pomaga spłycić zmarszczki i bruzdy. Retinol potrafi przeniknąć do głębszych warstw skóry i pobudza pracę fibroblastów, które z kolei produkują kolagen elastynę. Witamina A i retinol wykazują też działania regenerujące. Stosowane w odpowiednim stężeniu pozwalają stopniowo likwidować przebarwienia na skórze, które powstały w wyniku słońca, hormonów lub w następstwie trądziku.
Retinol ma szerokie zastosowanie. W przypadku cery mieszanej i trądzikowej retinol reguluje ilość wydzielanego łoju, redukuje tendencję do tworzenia zaskórników i wyprysków, a także widocznie zwęża pory. Przy cerach suchych sprzyja zaś produkcji czynników nawilżających.
Witamina E
Cudowne trio dobroczynnych składników zamyka witamina E, zwana również „witaminą młodości”. Jest ona niezwykle silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu chroni ona komórki przed wolnymi rodnikami i opóźnia procesy starzenia. Pozwala również przywrócić cerze blask oraz silnie ją nawilża.
Witamina E stosowana jest w preparatach przeciwzmarszczkowych, odżywczych i regenerujących.
Witaminy z grupy B – nie tylko dla zdrowia
Ostatnio prawdziwym hitem kosmetycznym stał się niacynamid. Jest to pochodna witaminy B3, znana także jako witamina PP bądź niacyna. Sera i kremy z zawartością tej substancji są prawdziwym sprzymierzeńcem cery. Niacynamid w widoczny sposób poprawia wygląd twarzy, łagodzi podrażnienia, reguluje produkcję sebum i zwalcza niedoskonałości. Pomaga on również nawilżyć skórę, dlatego jest to prawdziwie wszechstronny składnik. Inną witaminą z grupy B znajdującą swoje zastosowanie w kosmetyce jest pochodna witaminy B5, czyli pantenol. Substancja ta wnika do głębszych warstw skóry. Zmniejsza ona utratę wody przez naskórek, w związku z czym pozwala łatwo nawilżyć cerę. Substancje z dodatkiem tej witaminy łagodzą również podrażnienia, a nawet mogą pomóc przyspieszyć gojenie skaleczeń.
Skoncentrowane działanie
Witaminy to potężny sprzymierzeniec pięknego wyglądu cery. Kremy i sera z ich dodatkiem nie tylko sprawią, że twarz nabierze blasku, ale i pomogą zniwelować niedoskonałości już istniejące. Aby otrzymać jak najlepsze efekty, substancje najlepiej jest ze sobą łączyć. Należy również pamiętać o regularnym stosowaniu kosmetyków, zarówno w porannej rutynie pielęgnacyjnej, jak i wieczornej.
OMI/DOP