Nadmierne wypadanie włosów znalazło się na drugim miejscu problemów z włosami, jakie deklarują kobiety w badaniu „Polki o włosach”. Bo problem faktycznie istnieje i dotyczy niemal każdej kobiety. Da się go jednak powstrzymać.
Faza aktywnego wzrostu włosów (tzw. anagen) trwa od około dwóch do sześciu lat. W tym czasie, niemal 80-90% włosów pozostaje nadal na głowie. Kolejna faza – nazywana przejściową (katagen) trwa z reguły zaledwie kilkanaście dni. Podczas niej opuszka włosa ulega powolnemu zanikowi i rogowaceniu, a włos przesuwa się do góry. Finalną fazą wzrostu włosa jest faza spoczynkowa (tzw. telogen), która trwa kilka miesięcy. W tym czasie około 10-20% włosów na głowie, pozostaje w fazie aktywnego pozbywania się martwych włosów. To właśnie tej fazie „zawdzięczamy” sypanie się włosów z naszych głów. I choć jest to proces naturalny, w dużej mierze da się go złagodzić, wspomagając organizm zarówno zróżnicowaną dietą, jak i preparatami wzmacniającymi włosy.
Na wypadanie włosów wpływają zwłaszcza: nastoletni okres, zmiany hormonalne, menopauza, dieta odchudzająca, nieprawidłowy tryb życia oraz niedobory witamin i minerałów.
Co potrzebne jest w organizmie, by włosy nie wypadały?
Kwas pantotenowy – choć jego nazwa brzmi dość zagadkowo jedno jest pewne: kwas pontotenowy ma ogromny wpływ na metabolizm energetyczny w obrębie mieszków włosowych. Dzięki temu korzystnie wpływa na wygląd włosów.
Niacyna (witamina PP) przede wszystkim przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania skóry głowy, bowiem ułatwia transport składników odżywczych do wnętrza cebulki włosów. Przecież im silniejsza i odżywiona cebulka, tym mocniejszy staje się włos!
Żelazo jest niezwykle ważnym składnikiem mineralnym biorącym udział w podziałach komórkowych. Tym samym ma wpływ na mieszki włosowe, których komórki – z uwagi na wzrost włosa – podlegają ciągłym podziałom.
Cynk to składnik mineralny mający istotne znaczenie przede wszystkim w budowie włosa. Zawartość cynku w diecie pozwala na zachowanie zdrowych i odpornych na złamania oraz rozciąganie włosów zwłaszcza podczas codziennych czynnościach pielęgnacyjnych, takich jak mycie i czesanie.
Właściwości manganu znane były już w starożytności. Wykazuje on duże właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu zabezpiecza mieszki włosowe przed szkodliwym wpływem wolnych rodników.
Jod przede wszystkim pobudza tarczycę do produkcji hormonów, jednak korzystnie wpływa także na utrzymanie zdrowej skóry głowy.
Zawartość miedzi w pokarmie jest odpowiedzialna za kolor włosów. To dzięki niej nasze włosy uzyskują wyrazisty odcień.
Natomiast kwas foliowy i witamina B12 biorąc udział w podziałach komórkowych oddziałują na mieszki włosowe.
Bambus jest jednym z najcenniejszych skarbów, które podarowała nam natura. Cechuje go niezwykła wytrzymałość, elastyczność, a także umiejętność regeneracji. Jego pędy są twarde jak skała i odporne jak stal.
Skuteczne preparaty przy wypadaniu włosów
I choć powyższy opis brzmi niemal jak pół tablicy Mendelejewa, to właśnie wszystkie te składniki pomogą ci walczyć z wypadającymi włosami. Zawarte w preparacie Vitapil skutecznie zminimalizują nadmierne wypadanie włosów, wzmocnią struktury włosów, dzięki czemu włosy nie będą się łamać i rozdwajać.
Materiał partnera zewnętrznego