Olej kameliowy, wytwarzany z kwiatu kamelii, wywodzi się z Azji Wschodniej, gdzie jest szeroko wykorzystywany między innymi jako składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry. Choć najczęściej o oleju kameliowym mówi się w kontekście olejowania włosów, jego działanie na twarz i ciało jest nieocenione. Jakie substancje zawiera, jakie ma właściwości i jak go stosować? Dowiedz się wszystkiego na temat oleju kameliowego!
Olej kameliowy – czym jest?
Olej kameliowy wytwarza się z kwiatu kamelii, rośliny z rodziny herbatowatych. Gatunków kamelii jest ponad 200, a wszystkie naturalnie występują we wschodniej i południowo-wschodniej Azji. Od ponad tysiąca lat kamelie są uprawiane w Chinach i Japonii celem uzyskania oleju lub surowca do zaparzania herbaty. W kosmetyce najczęściej wykorzystuje się olej z kamelii japońskiej (Camellia japonica), kamelii Kissi (Camellia kissi), kamelii olejodajnej (Camellia oleifera) i herbaty chińskiej (Camellia sinensis – nazywany po prostu olejem herbacianym). Olej uzyskuje się przez tłoczenie na zimno nasion kamelii.
Olejek nie ma intensywnego zapachu, najczęściej ma jasnozłoty kolor i szybko się wchłania, nie pozostawiając nieprzyjemnego odczucia na skórze.
Jak działa olej kameliowy na skórę?
Olej kameliowy jest bardzo wartościowy z uwagi na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin: A, B, C i E oraz polifenoli. Ma zatem silne działanie antyoksydacyjnie i przeciwstarzeniowe, regeneruje skórę, nawilża i chroni przed wysuszeniem. Dodatkowo olejek kameliowy ujędrnia i zmiękcza skórę, spłyca zmarszczki, rozjaśnia blizny, a także zmniejsza opuchliznę i cienie pod oczami. Pomaga łagodzić podrażnienia i stany zapalne skóry, a także zwalczać rozstępy.
Olej kameliowy jest lekkim emolientem, który pozostawia na skórze delikatną warstwę, która chroni skórę przed odparowywaniem wilgoci, a także czynnikami takimi jak mróz i wiatr.
Na szczególną uwagę zasługuje kwas oleinowy (z grupy kwasów typu omega-9) zawarty w oleju kameliowym, który wspomaga naturalną regenerację skóry i wzmaga wchłanianie składników aktywnych w głąb skóry. To sprawia, że olej kameliowy jest doskonały do łączenia z kosmetykami do pielęgnacji skóry i innymi olejami czy jako składnik domowych kosmetyków, na przykład masek do twarzy i balsamów do ciała.
Jak stosować olej kameliowy na skórę?
Olej kameliowy może być stosowany na twarz (również pod oczy), a także na całe ciało w wielu formach. Jest odpowiedni do każdego rodzaju cery, szczególnie tej suchej i wrażliwej. Jakie są sprawdzone sposoby na używanie oleju kameliowego?
- Bezpośrednio na skórę twarzy, szyi i dekoltu po oczyszczeniu jej jako zamiennik serum czy kremu.
- Jako składnik domowych olejowych serum, kremów, maseczek do twarzy i balsamów do całego ciała. Może być także dodany do gotowych produktów pielęgnacyjnych, aby je wzbogacić.
- Niewielka ilość może być punktowo nakładana na blizny.
- Dodanie niewielkiej ilości do ciepłej wody w kąpieli.
- Na suchą skórę na łokciach, kolanach i piętach.
- Na skórę dłoni zamiast kremu do rąk lub przed nałożeniem go.
- Bezpośrednio na usta jako zamiennik balsamu lub pomadki ochronnej.
- Niewielką ilość można użyć do masażu twarzy przy pomocy dłoni, rollera do masażu lub kamienia gua sha.
- Może być także używany do masażu całego ciała (często w połączeniu z innymi olejami lub olejkami eterycznymi).
Olejek kameliowy ma także szerokie zastosowanie w pielęgnacji włosów – może być stosowany zarówno na skórę głowy, jako składnik odżywek i szamponów, a także do olejowania włosów na całej długości.
Olej kameliowy – podsumowanie
Ten bogaty w kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze olej jest od wieków znany w Azji, szczególnie Chinach i Japonii. Działanie oleju kameliowego jest bardzo szerokie i nieocenione, co czyni z niego wielozadaniowy kosmetyk, niezbędny w pielęgnacji każdego rodzaju cery.
Materiał partnera