Delikatnie zaróżowione policzki nadają młodzieńczego wyrazu twarzy. Jest to całkowicie normalne zjawisko. Warto pamięć, że czerwona skóra nie zawsze jest zdrowa. Jeśli przez dłuższy czas jest zaogniona, może być oznaką choroby, jaką jest rumień. Jak więc pozbyć się czerwonej twarzy? Warto wziąć pod uwagę przyczyny powstawania czerwonej skóry. Jakie są metody radzenia sobie z problemem, którym jest przewlekle czerwona twarz?
Dlaczego skóra staje się czerwona?
Skóra jest wystawiona na wiele czynników zewnętrznych. Choć z reguły, skóra jest największym organem naszego ciała i chroni nasze narządy wewnętrzne przed wszelkimi urazami, jest też wrażliwa na wszelkie schorzenia. Niekiedy skóra jako pierwsza ujawnia chorobę, z jaką mierzy się nasz organizm. Dlatego ze szczególną troską powinniśmy o nią dbać. Warto więc zrozumieć objaw, jakim jest czerwona skóra. Pochylmy się nad tym, co tym może ją wywołać.
Zaczerwienienie na twarzy może mieć różne przyczyny, a do najczęstszych należą:
- Alergie lub infekcje
- Trądzik pospolity lub różowaty
- Toczeń rumieniowaty
- Łuszczyca oraz inne choroby skóry
- Problemy hormonalne
- Nieodpowiednia pielęgnacja
- Stres, silne emocje
- Spożywanie alkoholu
- Promieniowanie słoneczne
Kiedy zaczerwienienie skóry wymaga konsultacji z dermatologiem?
Czerwona twarz może być powodem obniżenia naszego samopoczucia. Pomoc specjalisty w tym przypadku może okazać się nieoceniona. Dermatolog zajmuje się leczeniem i diagnozowaniem wszelkim chorób skóry, ale i włosów czy paznokci. Jeśli zauważysz na swojej skórze długotrwałe zaczerwienienie, jest to sygnał do skorzystania z pomocy lekarza. Przewlekle czerwona skóra może być objawem dermatozy.
Intensywny rumień wraz z innymi objawami wymaga konsultacji z dermatologiem. Jeśli odczuwasz świąd, ból, pieczenie lub obrzęk, może to być oznaka choroba skóry. Twój organizm prawdopodobnie mierzy się z reakcją alergiczną lub infekcją, więc takich objawów nie należy bagatelizować.
Czerwona twarz, obrzęk oraz trudności w oddychaniu wymagają natychmiastowej wizyty u specjalisty. Może to być objaw silnej reakcji alergicznej lub problemem z układem krążenia. Podobnie, jeżeli zaczerwienienie towarzyszy nowym znamionom. Jeśli wokół powstałych zmian skórnych występuje rumień czy krwawienie, konieczne jest skonsultowanie się z dermatologiem. Mogą to być oznaki nowotworu skóry.
Profesjonalne metody radzenia sobie z czerwienią skóry
Jeśli nasza cera przewlekle ulega zaczerwienieniom, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Do dermatologa najlepiej przyjść bez makijażu oraz kremów koloryzujących. Ułatwi to ocenę stanu naszej skóry. Po wstępnej konsultacji i wywiadzie lekarz może zaproponować leczenie w przypadku choroby. Jeśli jednak skóra nie zmaga się z żadnym schorzeniem, możemy skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej.
Najczęściej wybieranym zabiegiem w walce z czerwoną skórą jest laseroterapia. Zabieg polega na obkurczeniu rozszerzonych naczyń krwionośnych. To właśnie one mogą powodować rumień na twarzy. Niekiedy oczekiwane efekty widoczne są po kilku seriach zabiegów. Wszystko zależy od indywidualnego stanu skóry pacjenta. Warto wspomnieć, że zabiegi z użyciem lasera są na tyle komfortowe, że nie wymagają znieczulenia.
Domowe sposoby na radzenie sobie z czerwoną skórą
Jak pozbyć się czerwonej twarzy? Każdy z nas dąży do tego, by nasza cera miała wyrównany koloryt i była pełna blasku. Czerwona twarz i skóra wymagają więc odpowiedniego traktowania, by mogły się takie stać. Istnieje kilka domowych metod na problem, jakim są zaczerwienienia.
Oto kilka prostych sposobów na problematyczne zaczerwieniania twarzy:
- Stosowanie serum z witaminą C lub B, które wzmocni ściany naczyń krwionośnych
- Codzienne używanie kremu z filtrem SPF 50, który ochroni naszą skórę przed promieniami UV
- Staranne nawilżanie twarzy
- Niespożywanie alkoholu oraz ostrych przypraw
- Doraźne stosowanie okładów z zielonej herbaty lub oczaru wirginijskiego
Czerwona twarz — jak uniknąć zaczerwienień?
Chcąc cieszyć się dobrą kondycją naszej skóry, warto unikać pewnych czynności. Skóra wrażliwa może źle reagować na przykład na peelingi mechaniczne. Warto także uważać na temperaturę wody podczas mycia twarzy. Zbyt chłodna lub zbyt ciepła może powodować zaczerwienienia. Niewskazana jest także częsta zmiana kosmetyków. Zarówno tych pielęgnacyjnych, jak i kosmetyków do makijażu. Niektóre z nich mogą być zbyt mocne lub komedogenne. Nie nadużywaj alkoholu oraz zadbaj o zdrową dietę. Nasza cera może niekorzystnie reagować na nasz zły styl odżywiania.
Problem czerwonej skóry jest często powodem kompleksów. Przyczyn jej powstawania jak widać, jest wiele. Dlatego, aby poradzić sobie z problematyczną cerą, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Dermatolog zbada naszą skórę lub ewentualnie zaleci dodatkowe badania. Może także zaproponować zabiegi oraz ułożyć pielęgnację dobraną do potrzeb naszej skóry. Rumień skóry nie musi być naszym problemem na zawsze. Czasami kilka dobrze dobranych kosmetyków w pielęgnacji lub seria zabiegów może odmienić naszą codzienność.
Materiał partnera zewnętrznego