krem na zimę
Mroźne i często wilgotne powietrze powoduje, że skóra traci swoją naturalną barierę ochronną | fot.: stock.adobe.com

Zimowy krem na noc – co powinien zawierać?

Zima to trudny czas dla naszej cery. Każdego dnia skóra narażona jest na niekorzystne działanie mrozu i wiatru. To sprawia, że staje się bardziej podatna na podrażnienia, osłabiona i odwodniona. Z tego względu pielęgnacja zimą powinna różnić się od tej, której używamy w lecie czy wiosną. Zastanawiając się nad tym, jakiego kremu używać zimą na noc, musimy wziąć pod uwagę konieczność dogłębnego nawilżenia, odbudowy i regeneracji skóry.

Jak mróz działa na naszą skórę?

Mroźne i często wilgotne powietrze powoduje, że skóra traci swoją naturalną barierę ochronną. Dodatkowo osłabiają ją w tym okresie częste zmiany temperatur i przechodzenie z zimna do ciepłych, ogrzewanych pomieszczeń. To sprawia, że naczynka krwionośne gwałtownie kurczą się i rozkurczają, co może prowadzić do ich pękania. Co więcej, suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach powoduje utratę wody z naskórka i przesuszenia. Konieczne staje się więc nawilżenie skóry, odbudowa bariery ochronnej i regeneracja.

Składniki, których powinniśmy szukać w kremie na zimę

Pielęgnacja zimowa cery, powinna być bogata nie tylko w składniki nawilżające. Samo nawilżanie mogłoby spowodować, że nasza skóra w zetknięciu z mrozem zareaguje jeszcze większą wrażliwością. W związku z tym, oprócz składników nawilżających, koniecznie trzeba sięgać po te, które wspierają odbudowę naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry. W kremach na zimę powinniśmy więc szukać składników takich jak ceramidy, peptydy, pantenol, witaminy (w tym A, E i C), gliceryna, emolienty i oleje roślinne np. olej awokado czy makadamia. Wymienione składniki pomogą w odbudowie skóry, nawilżą ją i stworzą barierę ochronną zapobiegająca utracie wody i zabezpieczą ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Jaki krem na noc dla cery suchej i naczynkowej?

Osoby ze skórą suchą i naczynkową powinny nocą sięgać po kremy o bogatej i tłustszej konsystencji. Dobrze jest wybierać te, które mają w składzie ceramidy, mocznik czy skwalan. Mają one właściwości odżywiające, regenerujące i dodatkowo chronią przed ucieczką wody z naskórka. Co więcej, koją i łagodzą podrażnienia. Cera naczynkowa wymaga dodatkowo wzmocnienia naczyń krwionośnych. Osoby z tego typu cerą powinny stosować kremy bogate w witaminy A, E i K oraz oleje roślinne, które natłuszczą ją i wzmocnią odporność na zmiany temperatur.

Na co zdecydować się przy cerze tłustej i mieszanej?

Cery tłuste i mieszane powinny polubić się z lżejszymi formułami w postaci nieobciążających emulsji. Ze względu na produkcję sebum zwiększoną przez działanie zmiennych temperatur, skóra mieszana i tłusta narażona jest na powstawanie zmian skórnych. Krem nie powinien więc zawierać składników komedogennych i powodujących zatykanie porów. Przy tego typu cerach warto w kremach szukać witaminy E, oleju migdałowego, czy masła shea, które odżywią skórę, nie obciążając jej. Oprócz tego można postawić na krem z wyciągiem z drzewa herbacianego i cynkiem, które zapobiegną wyświecaniu się skóry i będą regulować produkcję sebum.

KMA

Sprawdź także

kobieca twarz pielęgnacja domowa

Kompleksowe nawilżanie skóry oraz fotoprotekcja z preparatami MESOESTETIC®

Odpowiednia pielęgnacja skóry latem to najprostszy sposób, by zniwelować oznaki zmęczenia, ochronić ją przed szkodliwym …