4 produkty bogate w potas i magnez. Zobacz, co musisz włączyć do swojej diety!

Włączenie do diety niektórych owoców, warzyw i roślin strączkowych to zdrowy i smaczny sposób na zwiększenie poziomu potasu i magnezu w organizmie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Potas i magnez to minerały biorące udział w wielu różnorodnych procesach życiowych. Ponieważ organizm nie może ich sam wytworzyć, trzeba je dostarczać wraz z jedzeniem. Niestety wiele osób nie spożywa wystarczającej ilości potasu i magnezu. Co należy jeść, by to zmienić?

1. Banany

Do produktów bogatych w potas należą banany. Jeden średniej wielkości owoc zawiera go 430 mg, czyli pokrywa 12% zalecanego dziennego spożycia tego pierwiastka[1]. Banany są również bogate w magnez (32 mg), witaminę C i B6, mangan, błonnik oraz przeciwutleniacze. Zastąp tym smacznym owocem inne słodkie przekąski w ciągu dnia. Pamiętaj jednak, że banany miewają też wysoką zawartość cukru, dlatego lepiej jeść je zanim staną są mocno dojrzałe.

2. Awokado

Awokado to wyjątkowo smaczny i niezwykle pożywny owoc. Jest bogate w zdrowe jednonienasycone tłuszcze, błonnik, przeciwutleniacze, witaminę C, K i B6, a także kwas foliowy i pantotenowy. Awokado to również dobre źródło minerałów. Jeden średniej wielkości owoc zapewnia ok. 20% dziennej normy spożycia potasu i 15% magnezu. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy, zdrowych tłuszczów i błonnika czyni z niego obowiązkowy składnik zdrowej diety.

3. Biała fasola

Rośliny strączkowe są dobrym źródłem minerałów – a biała fasola jest jednym z najlepszych, ponieważ w 100 gramach zawiera aż 455 mg potasu, a oprócz tego spore ilości magnezu (50 mg), witaminy B1, kwasu foliowego, żelaza i manganu. Dodatkowo, dostarcza białka roślinnego, błonnika i przeciwutleniaczy pomagających w zmniejszaniu stanów zapalnych w organizmie i pozytywnie wpływających na zdrowie układu pokarmowego.

4. Burak liściowy (botwina)

Burak liściowy to zielone warzywo z czerwonymi lub żółtymi łodygami. Jest pełne składników odżywczych. 100 gramów botwiny pokrywa odpowiednio 25% i 10% zalecanego dziennego spożycia magnezu i potasu. Ponadto zjedzenie takiej ilości buraka liściowego zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminy A i K. Roślina ta zawiera też znaczą ilość witaminy C, żelaza, manganu i błonnika. Podobnie jak szpinak i inne zielone warzywa liściaste, botwina zawiera również zdrowe związki roślinne, które działają jak przeciwutleniacze i chronią komórki organizmu przed wolnymi rodnikami.

Czy dieta to wszystko?

Jednak czasami sama zdrowa dieta nie wystarczy, by utrzymać optymalny poziom potasu i magnezu w organizmie. Pierwiastki te tracisz wraz z potem, wypłukujesz pijąc kawę i alkohol, a także jedząc zbyt dużo soli. Również zatrucia pokarmowe zakłócają stan równowagi elektrolitów w organizmie. Co robić w takiej sytuacji? Warto wspomóc się lekiem, który zawiera dobrze przyswajalną substancję czynną – np. sole magnezowe i potasowe kwasu asparaginowego.

Włączenie do diety niektórych owoców, warzyw i roślin strączkowych to zdrowy i smaczny sposób na zwiększenie poziomu potasu i magnezu w organizmie. Jednak, jeśli uprawiasz dużo sportów lub w ciągu dnia pijesz sporo kawy, uzupełniaj poziom tych pierwiastków sięgając po sprawdzony preparat z apteki.

[1] Red. M. Jarosz, Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, 2017.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

biotyna

Czym jest biotyna?

Biotyna to organiczny związek chemiczny, który jest ważnym składnikiem diety, pomagając w utrzymaniu zdrowia skóry, …