Potas to jeden z kluczowych składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie bez powodu jest nazywany „pierwiastkiem życia”. Dlatego warto zadbać o dostarczenie go organizmowi we właściwych ilościach. Jak to zrobić? Co zawiera potas? Oto najważniejsze informacje.
Dlaczego potas ma tak duże znaczenie?
Potas jest jednym z elektrolitów, które wszechstronnie wspierają pracę organizmu. Prawidłowy poziom tego pierwiastka w organizmie sprzyja m.in.:
- właściwemu funkcjonowaniu mięśni,
- prawidłowej pracy serca oraz układu krążenia,
- utrzymaniu optymalnego funkcjonowania układu nerwowego, a zwłaszcza funkcji poznawczych, w tym pamięci i koncentracji,
- utrzymywaniu odpowiedniego ciśnienia krwi.
Norma potasu we krwi wynosi 3,7-5,3 mmol/l w badaniu biochemicznym, natomiast zalecana dzienna dawka tego pierwiastka dla osoby dorosłej to aż 4 500 mg. Dlatego warto zadbać o dietę bogatą w potas. Zobacz, gdzie możesz go znaleźć! Przy okazji pamiętaj, że przyswajaniu potasu sprzyja obecność magnezu. Dlatego warto sprawdzić również, w jakich produktach jest magnezi także włączyć je do swojej diety.
Produkty, w których znajdziesz dużo potasu, to…
… przede wszystkim warzywa, owoce oraz produkty zbożowe. Oto zestawienie tych, które zawierają najwyższe porcje tego pierwiastka.
1. Banany
1 średniej wielkości owoc zawiera aż 474 mg tego pierwiastka (395 mg/100g), co stanowi powyżej 10% zapotrzebowania dobowego. Ale uwaga! Nie przesadzaj z ilością bananów w diecie – są też bogatym źródłem cukru i mają wysoki indeks glikemiczny.
2. Awokado
1 sztuka awokado (ok. 140 g) to nawet aż 840 mg potasu. Ponadto awokado jest bogate w witaminy (w tym A, C, te z grupy B czy witaminę E), minerały (poza potasem – magnez, fosfor, wapń, cynk, żelazo oraz sód) oraz kwasy tłuszczowe. To świetna przekąska, którą można spożywać na wiele sposobów.
3. Ziemniaki
W 100 g potasu można znaleźć ok. 443 mg potasu. Ale uwaga! Proces ich gotowania może powodować utratę dużej ilości cennego pierwiastka. Aby zminimalizować ten efekt, przygotowuj ziemniaki na parze.
4. Pomidory
W 100 g pomidora znajduje się ok. 237 mg potasu. To smaczne warzywo zawiera również m.in. duże ilości witaminy C, błonnik, brom, a także likopen – silny antyutleniacz. Dlatego powinno być stale obecne w zdrowej diecie.
5. Kasza gryczana
Kasza gryczana zawiera 443 mg potasu na 100 g. Jest zatem zdrowym dodatkiem zbożowym do posiłków – idealnie uzupełni np. drugie danie.
6. Wołowina
Mięso wołowe zawiera 375 mg potasu na 100 g. Dlatego warto od czasu do czasu włączyć ją do jadłospisu w zdrowej postaci.
Potas znajdziesz również w wielu innych składnikach, np. w orzechach pistacjowych, białej fasoli, nasionach roślin strączkowych, a także w czekoladzie i kakao czy też w… chałwie.
Pamiętaj jednak, że choć włączenie do diety produktów, które zawierają duże ilości potasu, jest stosunkowo proste, pierwiastek ten równie łatwo wypłukuje się z organizmu. Sprzyjają temu m.in. duże ilości wypijanej kawy czy zwiększone spożycie sodu. Dlatego wiele osób przyjmuje preparaty z potasem, np. Aspargin, z myślą o zapewnieniu sobie odpowiedniego poziomu tego pierwiastka. Warto zadbać o dostarczenie go sobie w odpowiedniej ilości i szybko reagować na ewentualne objawy niedoboru. To sposób na zdrowsze życie.
Materiał partnera