Postęp technologiczny otwiera szereg nowych możliwości w naszym życiu. Nie inaczej jest w przypadku ortodoncji, gdzie wciąż pojawiają się nowe metody korygowania wad zgryzu. Oprócz tradycyjnych, metalowych aparatów gabinety oferują swoim pacjentom także aparaty estetyczne, które mniej rzucają się w oczy. Dzięki temu leczenie jest mniej krępujące i kłopotliwe dla pacjentów.
Aparat metalowy czy estetyczny?
Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego wiąże się z szeregiem ważnym wyborów, które wpływają nie tylko na skuteczność terapii, ale również na stopień jej uciążliwości dla pacjenta. Aparat stały estetyczny dedykowany jest osobom, które chcą skorygować wady zgryzu. W porównaniu z modelem metalowym różni się on jednak pod względem zastosowanego materiału. W tym przypadku wykorzystuje się surowce przezroczyste lub w naturalnych, mlecznych odcieniach, dzięki czemu aparat jest mniej widoczny od aparatu metalowego.
Wiele osób zastanawia się też, czy aparat estetyczny będzie zawsze lepszym wyborem. Zapytaliśmy o to specjalistów z gabinetu Orto-Magic w Szczecinie (https://www.orto-magic.eu/ortodoncja). Okazuje się, że taki rodzaj leczenia będzie idealny dla osób, którym zależy na dyskrecji podczas leczenia. Warto jednak mieć na uwadze, że estetyczny aparat ortodontyczny jest mniej trwały od tradycyjnego, metalowego modelu. Fakt ten wynika z możliwości powstawania przebarwień na przeźroczystym materiale. Jego wybór nie jest więc zalecany osobom, którym trudno zrezygnować z picia kawy, czy palenia tytoniu w czasie terapii.
Aparat stały estetyczny – rodzaje
Wśród aparatów ortodontycznych estetycznych wyróżnia się modele:
- Kryształowe,
- Szafirowe,
- Porcelanowe,
- Ceramiczne.
Aparaty kryształowe oraz szafirowe posiadają zamki w naturalnym, mlecznym odcieniu, dlatego świetnie zlewają się optycznie z zębami i są praktycznie niewidoczne. Natomiast aparaty porcelanowe i ceramiczne wykonane są z całkowicie przezroczystych materiałów. W efekcie są one mniej widoczne od tradycyjnych aparatów metalowych, ale warto mieć na uwadze, że nie są całkowicie niezauważalne.
Dla osób, którym zależy na całkowitej dyskrecji podczas korygowania wad zgryzu, powstało jeszcze jedno, nowoczesne rozwiązanie. Mowa tutaj o aparatach lingwalnych (językowych). W odróżnieniu od pozostałych modeli są one całkowicie niewidoczne, ponieważ umieszczane są po wewnętrznej stronie zębów, niewidocznej od zewnątrz.
Ile kosztuje korygowanie wad zgryzu aparatem estetycznym?
Leczenie aparatami estetycznymi niewątpliwie należy uznać za droższe od tradycyjnych metod. Za jeden łuk aparatu kryształowego lub szafirowego trzeba obecnie zapłacić około 3200 zł. Dla porównania leczenie aparatem metalowym jest tańsze o około 1000 zł. Dodatkowo należy pamiętać, że koszt założenia aparatu to nie wszystkie wydatki, jakie związane są z leczeniem ortodontycznym. Do podanych cen należy także doliczyć wizyty kontrolne, które w zależności od potrzeb i etapu leczenia odbywają się średnio co 4-6 tygodni.
Co więcej, leczenie ortodontyczne nie kończy się tuż po zdjęciu aparatu korygującego. Dla utrwalenia uzyskanych efektów konieczne jest jeszcze zastosowanie etapu retencji. Wymaga to wymiany aparatu estetycznego na retencyjny, który zakłada się zazwyczaj na noc. Rodzaj takiego aparatu dopasowuje indywidualnie ortodonta.
Kto powinien zdecydować się na aparat estetyczny?
Konieczność korygowania wady zgryzu wiąże się z wyborem rodzaju aparatu. Każdy pacjent, który zdecyduje się na rozpoczęcie leczenia, może wybrać pomiędzy aparatem estetycznym a metalowym. Nowoczesne aparaty estetyczne zazwyczaj wybierane są przez osoby dorosłe, aktywne zawodowo. Fakt ten wynika z konieczności nienagannej prezencji w codziennej pracy. Dodatkowo aparaty estetyczne są praktycznie niezauważalne, co nie zaburza profesjonalnego wizerunku i nie odbiera pewności siebie.
Warto jednak mieć na uwadze, że czasy trudności towarzyskich związanych z noszeniem aparatu ortodontycznego mamy dawno za sobą. Dzisiaj jest to absolutnie rutynowe leczenie, które nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.
Materiał partnera