stomatologia bonding
Choć bonding nie jest dla każdego i do tanich nie należy, warto zastanowić się nad tą metodą poprawiania stanu uzębienia | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Bonding stomatologia – zalety i wady zabiegu

W stomatologii estetycznej można znaleźć mnóstwo różnych zabiegów. Jednym z nich jest bonding stomatologia. Jak każdy ma zalety i wady. Ostatecznie zasługuje na uwagę.

Co to bonding stomatologia?

W wielkim skrócie bonding stomatologia to jeden z małoinwazyjnych zabiegów stomatologii estetycznej, polegający na odbudowie estetycznej zębów. Bonding jest dedykowany osobom borykającym się z zębami ukruszonymi, popękanymi czy nierównymi. Ma on na celu poprawę ich kształtu i tym samym wyglądu.

Bonding wykonuje się w kilku etapach. W pierwszej kolejności zęby są oczyszczane, później delikatnie opracowywane, celem, chociażby zmniejszenia ich powierzchni, choć nie jest to obowiązkowe. Natomiast konieczne jest wytrawienie powierzchni zęba. Dopiero po tej czynności można położyć żywicę kompozytową, czyli warstwę bondu.

Ostatnia warstwa żywicy jest dopasowywana do barwy zęba i modelowana przez specjalistę w taki sposób, aby wygląd zęba był maksymalnie naturalny. Materiał ten w dalszej kolejności jest naświetlany specjalną lampą. Co najważniejsze, efekty zabiegu są widoczne od razu po wizycie w gabinecie.

Korzyści, jakie zapewnia bonding stomatologia

O zaletach wiążących się z usługą bonding stomatologia, oferowaną w wielu nowoczesnych gabinetach stomatologicznych, można wypowiadać się długo. Należy jednak podkreślić, że jest to zabieg zapewniający satysfakcjonujące efekty, praktycznie bez względu na stan uzębienia. Możliwość nadania pożądanego kształtu zębom to ogromny plus.

Bonding jest bezpieczny, a struktura zęba jest naruszana tylko w niewielkim stopniu. Metoda ta świetnie sprawdza się w celu wyeliminowania niewielkich uszkodzeń szkliwa, ukruszeń czy przebarwień. To dobry sposób na pozbycie się przerw między zębami i skorygowanie ich kształtu. Zabieg ten jest nierzadko wykonywany w celu podniesienia zwarcia, by móc założyć aparat ortodontyczny.

Do zalet bondingu należy również zaliczyć cenę. Zabieg jest zdecydowanie tańszy od licówek porcelanowych czy koron protetycznych. W dodatku efekt zauważalny jest tuż po wyjściu z gabinetu. Dużym plusem jest także bezbolesność.

Czy bonding stomatologia ma wady?

Na hasło bonding stomatologia można znaleźć w sieci także wady tego rozwiązania. Jedną z nich jest to, że niestety poprawa wyglądu uzębienia tą metodą jest czasowa. To oznacza, że zabieg trzeba powtarzać. Uzyskany podczas niego efekt zwykle utrzymuje się do 5 lat. Słaba trwałość zabiegu wynika, chociażby z małej odporności na czynniki zewnętrzne.

Bonding nie jest zabiegiem dla każdego. Metodę tę stosuje się wyłącznie na zdrowych zębach. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia go są próchnica, choroby dziąseł i przyzębia. Nie zaleca się bondingu w przypadku problemów ze zgryzem, ponieważ jest narażony na uszkodzenia i utratę uzyskanego efektu.

Za jeden ząb trzeba zapłacić 700-900 zł. Skoro jest to efekt, który utrzymuje się maksymalnie 5 lat, należy się zastanowić, czy warto z niego skorzystać. Z drugiej strony tak atrakcyjny kształt i wygląd zęba po zabiegu stanowi wystarczającą motywację do wyboru tej usługi stomatologicznej.

Choć bonding nie jest dla każdego i do tanich nie należy, warto zastanowić się nad tą metodą poprawiania stanu uzębienia. Może przyczynić się do niesamowitych efektów i totalnie odmienić uśmiech.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

ekstrakcja zęba

Wyrwanie zęba i co dalej? Poradnik postępowania po usunięciu zęba i długoterminowych opcjach uzupełnienia

Usunięcie zęba jest często konieczne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej, ale może również generować wiele …