Halitoza, czyli brzydki zapach z ust, może sprawić, że będziemy unikać sytuacji,w których nasz wstydliwy problem mógłby wyjść na jaw. Ograniczenie kontaktów towarzyskich nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. Zamiast tego lepiej zlikwidować przyczynę choroby.
Jak pokonać halitozę w trzech krokach
Najpopularniejszym określeniem nieprzyjemnego zapachu z ust jest halitoza, ale chorobę nazywa się także fetor ex ore, oral malodor i bad breath. Zamiast maskować problem, dobrze jest zdecydować się na wizytę stomatologiczną.
1. Wizyta u dentysty – postawienie diagnozy
W 90% przypadków źródłem halitozy są problemy w jamie ustnej. Braki w uzębieniu – nieusunięte korzenie, zużyte, porowate protezy, mogą stanowić podłoże nieprzyjemnego zapachu z ust. Problem pogłębia zbyt krótkie mycie zębów i nieczyszczenie języka. Jeszcze inny przyczyny halitozy to: ubytki próchnicowe, stan zapalny miazgi zęba, grzybica i owrzodzenia.
2. Usunięcie przyczyny halitozy
Konieczne jest zlikwidowanie próchnicy, usunięcie korzeni, kamienia, ubytków w zębach, wyleczenie stanu zapalnego dziąseł i przyzębia. Aby uzupełnić braki w uzębieniu, można zdecydować się na mosty, implanty, protezy. Najbardziej zbliżone naturze są implanty zębów – wprowadza się dodatkowe filary protetyczne i na nich odbudowuje utracone zęby. Protezy są często niestabilne, mogą powodować niszczenie zdrowych, sąsiednich zębów, konieczna jest ich wymiana co kilka lat. Z kolei mosty powodują przeciążanie zębów.
3. Profilaktyka halitozy
Aby zapobiegać nieświeżemu zapachowi z ust, należy dokładnie myć zęby – najlepiej po każdym posiłku, stosować nić dentystyczną i płyn do płukania jamy ustnej. W utrzymaniu higieny jamy ustnej pomocne są także bezcukrowe gumy do żucia. Warto porzucić nałogi – palenie papierosów i picie alkoholu, a także unikać niektórych produktów, zwłaszcza cebuli, czosnku i ostrych przypraw. Dobrze jest także pić ziołowe napary z rumianku i szałwii.
Materiał partnera zewnętrznego