Chrypka – domowe sposoby

Od dzieciństwa słyszymy, że w sezonie przeziębień i grypy obowiązkowo trzeba sięgać po miód. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Infekcja górnych dróg oddechowych, nadwyrężanie głosu, podrażnienie gardła – to czynniki, które mogą spowodować chrypkę. Szorstki, chrapliwy głos to objaw bardzo powszechny, dlatego warto poznać kilka domowych sposobów na jego zwalczenie. Przekonaj się, że wystarczy wykorzystać właściwości niektórych surowców roślinnych, aby poczuć ulgę. Przeczytasz o nich w poniższym tekście.

Moc propolisu – warto ją docenić

Od dzieciństwa słyszymy, że w sezonie przeziębień i grypy obowiązkowo trzeba sięgać po miód. Jest jednak jeszcze jeden pszczeli produkt, dużo mniej popularny, za to cieszący się opinią leku o działaniu antybakteryjnym, antywirusowym i przeciwzapalnym. Mowa o propolisie, który nie tylko wspomaga walkę z infekcjami, ale też może zmniejszać obrzęk gardła i przynieść ulgę osobom walczącym z chrypką.(1)

Jak go stosować? Wymieszaj łyżeczkę propolisu z ciepłą wodą (ewentualnie herbatką ziołową) i wypij. Innym sposobem jest płukanka gardła z użyciem mikstury przygotowanej z przestudzonego naparu z szałwii oraz łyżeczki propolisu. Ten mało popularny sposób na złagodzenie objawów zapalenia krtani (najczęstszego powodu chrypki) stosują wokaliści, dla których troska o jakość głosu jest szczególnie ważna.(1)

Czerwony wiąz – na rozwiązanie gardłowych problemów

To kolejny mało znany naturalny sposób na pozbycie się uciążliwej chrypki i innych objawów zapalenia krtani. Co ciekawe, czerwony wiąz uchodzi także za środek wspomagający terapię zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego, tymczasem osoby borykające się z refluksem często mają nietypowe objawy laryngologiczne, z chrypką na czele. Wiąz może więc pomóc i to w dwojaki sposób. (2)

Jak go stosować? Około 4-5 g kory zalej gorącą lub ciepłą wodą i odstaw na 20-30 minut. Popijaj małymi łyczkami w ciągu dnia. Możesz też użyć wyciągu do płukania gardła.(2)

Lukrecja – słodkie remedium na chore gardło

Jeśli interesują Cię domowe sposoby na chrypę, koniecznie dodaj lukrecję do listy ulubionych. Nie tylko ze względu na intrygujący, słodki smak, ale też godne uwagi właściwości. Lukrecja pomaga w przypadku różnego rodzaju problemów z gardłem – gdy jest obolałe, nadwyrężone, przemęczone.(1)

Jak jej używać? Herbatkę z lukrecji bez problemu zakupisz w aptece lub sklepie zielarskim. Jeżeli pojawią się u Ciebie objawy zapalenia krtani, popijaj ją solo lub z dodatkiem miodu albo propolisu. Lukrecja nadaje się także do płukania gardła. (1)

Prawoślaz lekarski – na kaszel, ból gardła i chrypkę

Z uwagi na wiele leczniczych właściwości prawoślazu, roślina ta od dawna jest stosowana w łagodzeniu objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Przyniesie Ci ulgę, gdy Twoje gardło będzie podrażnione oraz pomoże Ci uporać się z kaszlem.(3)

Jak go stosować? Prawoślaz jest często spotykanym składnikiem środków na kaszel i dolegliwości gardłowe. Możesz też kupić ziele prawoślazu, sporządzić z niego wyciąg i popijać w ciągu dnia. Uwaga! Nie sięgaj po prawoślaz, jeśli stosujesz leki przepisane przez lekarza, gdyż wyciąg z rośliny może wchodzić z nimi w interakcje! (3)

Jak widzisz, chociaż chrypa jest uciążliwą dolegliwością, istnieją proste i naturalne metody na przyniesienie sobie ulgi. Pamiętaj jednak, że domowe sposoby na chrypę należy stosować z zachowaniem ostrożności. Nie wspomagaj się nimi, jeśli masz alergię na któryś z produktów. Gdy natomiast masz przewlekłą chorobę i/lub przyjmujesz na stałe jakieś leki, skonsultuj sięganie po zioła z lekarzem.

Bardzo wygodnym domowym sposobem na chrypkę jest też sięgnięcie po pastylki, które zawierają w składzie naturalne składniki o sprawdzonym działaniu, łagodzącym dolegliwości gardłowe. Warto mieć ze sobą opakowanie szczególnie w sytuacjach, gdy przygotowanie naparu lub płukanki jest problematyczne: w pracy, szkole, podróży. Jeśli masz chrypkę, która trwa 10 dni lub dłużej, koniecznie skonsultuj ją z lekarzem, gdyż może być objawem choroby. (4)

  1. Katz D.A. Natural Vocal Care.http://www.choraldirectormag.com/archives/october-2013/natural-vocal-care/ Data dostępu: 19.10.2018
  2. Różański H.Wiąz czerwony – Ulmus rubra Muhlenberg w praktycznej fitoterapii. http://rozanski.li/4201/wiaz-czerwony-ulmus-rubra-muhlenberg-w-praktycznej-fitoterapii/ Data dostępu: 19.10.2018
  3. 13 Natural Home Remedies For Hoarseness Of Voice Relief.https://trueremedies.com/home-remedies-for-hoarseness/ Data dostępu: 19.10.2018
  4. Allen S. What Causes Hoarseness? https://www.healthline.com/symptom/hoarseness Data dostępu: 18.10.2018

Materiał partnera zewnętrznego