olej z wiesiołka
Olej z wiesiołka to produkt, który sprawdza się idealnie w przypadku skóry suchej oraz dojrzałej, ponieważ ochrania ją przed działaniem wolnych rodników a także pomaga pozbyć się szkód, które wcześniej powstały wskutek ich działania | fot.: Fotolia

Co należy wiedzieć o oleju z wiesiołka

Przepiękne żółte kwiaty to znak rozpoznawczy wiesiołka, którego można spotkać głównie na polskich polach oraz łąkach. Ta niepozornie wyglądająca roślina posiada dosyć szeroki wachlarz prozdrowotnych właściwości, jednak znalazła szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej, ale również w kosmetyce. Sekretem mocy tej niezwykłej rośliny są znajdujące się w niej nienasycone kwasy tłuszczowe a mianowicie kwas linolowy oraz gamma-linolenowy, które warunkują prawidłowe funkcjonowanie wszystkich komórek organizmu. Wspomniane kwasy to nie jedyne bogactwo tego oleju, ponieważ można w nim również znaleźć spore ilości witaminy E, magnezu, cynku, wapnia, fitosteroli oraz enzymów, które wspomagają prawidłowy metabolizm trawienia tłuszczy. Jakie cenne dla zdrowia właściwości płyną ze spożywania oleju z wiesiołka?

Na smukłą sylwetkę

Tkanka tłuszczowa, która pojawia się w okolicach brzucha oraz ud związana jest nie tylko z uwarunkowaniami genetycznymi, ale również nieodpowiednim sposobem odżywiania oraz brakiem jakiejkolwiek aktywności fizycznej. W diecie osoby odchudzającej się niezdrowe tłuszcze, czyli tzw. tłuszcze trans powinny być całkowicie wyeliminowane, jednak zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega, które ze względu na swoje niezwykłe właściwości lecznicze przyczyniają się do redukcji nadmiaru kilogramów. Olej z wiesiołka to bardzo dobre źródło kwasu gamma-linolenowego (GLA), który nie tylko wspomaga metabolizm ale również zapobiega magazynowaniu się tłuszczów, ponieważ jego głównym zadaniem jest uaktywnienie specjalnego procesu spalającego tkankę tłuszczową i przetwarzanie jej na energię.

Na reumatyzm i choroby układu krążenia

Kwas gamma-linoleonowy obecny w oleju z wiesiołka przeciwdziała zapaleniu stawów, które najczęściej pojawia się u osób starszych, jednak przynosi również ulgę w bólach reumatycznych, dlatego też warto wprowadzić go na stałe do codziennego menu. Warto również wiedzieć o tym, iż wspomniany wcześniej kwas pomaga obniżyć ciśnienie krwi, ponieważ poprawia jej przepływ, dzięki czemu ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego ulega znacznemu zmniejszeniu.

Na kobiece problemy i skórę

Nieprzyjemne dolegliwości około miesiączkowe, czyli obrzmienie piersi, wahania nastrojów oraz uporczywy ból brzucha to prawdziwa udręka dla niejednej kobiety, dlatego też w celu zminimalizowania tych problemów warto zainteresować się olejem z wiesiołka. Dzięki obecności zarówno nienasyconych kwasów tłuszczowych, jak i magnezu, olej ten pomaga załagodzić wspomniane powyżej dolegliwości. Niezwykle istotne jest również to, iż regularne spożycie tego oleju w trakcie menopauzy ogranicza uderzenia gorąca a także pozostałe męczące objawy, ponieważ zawarte w nim kwasy tłuszczowe regulują kobiecą gospodarkę hormonalną. Kwasy tłuszczowe omega-3 a także witamina E, które znajdują się w składzie oleju z wiesiołka wpływają bardzo korzystnie na wygląd skóry, ponieważ dogłębnie ją nawilżają, uelastyczniają a także ochraniają przed nadmierną utratą wody. Olej z wiesiołka to produkt, który sprawdza się idealnie w przypadku skóry suchej oraz dojrzałej, ponieważ ochrania ją przed działaniem wolnych rodników a także pomaga pozbyć się szkód, które wcześniej powstały wskutek ich działania. Po olej z wiesiołka mogą również sięgać osoby, które zmagają się z łuszczycą, egzemą oraz trądzikiem, ponieważ w skuteczny sposób pomaga załagodzić pojawiające się zmiany skórne.

KPA

Sprawdź także

Żywność z konopi – dlaczego warto włączyć ją do diety

Ziarna konopi zawierają kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, w proporcjach, które odpowiadają naturalnym potrzebom organizmu …