Joga nie należy do sportów wyczynowych, ale myli się ten, kto twierdzi, że to nudne ćwiczenia wdechów i wydechów. Z jakiegoś bowiem powodu amerykańscy filmowcy, chcąc pokazać praktykę jogi, zazwyczaj wybierają taki właśnie uproszczony obraz, który zdążył się zakorzenić w świadomości laików. Tymczasem joga stanowi wyzwanie dla ciała i umysłu, a poprawnie wykonywane asany potrafią solidnie zmęczyć.
Joga to jeden z filarów filozofii indyjskiej prowadzący do poznania duchowego. Dzięki systematycznym ćwiczeniom i medytacji jogini potrafią wyzwolić się od pragnień i osiągnąć stan maksymalnej koncentracji. Zajęcia w zachodnich szkołach rezygnują zazwyczaj z aspektu moralnego i etycznego oraz pogłębionych medytacji. Zamiast tego kładą nacisk na wysiłek fizyczny i doskonalenie techniki wykonywanych asan. Nietrudno dziś o znalezienie szkoły jogi – możemy wybierać spośród przeróżnych stylów praktykowania i nauczycieli których dynamika i sposób prowadzenia zajęć najbardziej nam odpowiadają.
Nie ma jednej jogi
Wyróżnia się około stu odmian jogi, przy czym poszczególne jej elementy często się przenikają – wynikają wszak ze wspólnego pnia. Niezwykłą popularnością cieszy się joga według nauk niedawno zmarłego B.K.S. Iyengara – praktyka oparta na dokładnym wykonywaniu serii asan (czyli najprościej mówiąc pozycji), podczas której można wykorzystywać przeróżne pomoce (klocki, paski, wałki, koce). Oprócz niej napotkać możemy także m.in.:
- Astangę – jogę mocy, która łączy dynamiczny oddech i energiczne, płynne ruchy
- Aqua jogę – czyli jogę w wodzie
- Bikram jogę – intensywne rozciąganie ciała odbywa się w temperaturze 41 stopni i przy zwiększonej wilgotności powietrza – doskonale rozgrzewa i dość mocno męczy
- Hatha jogę – która kładzie nacisk na ćwiczenia fizyczne ograniczając jednocześnie element filozoficzny jogi (za odmianę hatha jogi uznaje się także jogę wg. Iyengara)
- Jogę Kundalini – mistyczną odmianę jogi
- Acro jogę – jogę z elementami akrobatyki
- jogę twarzy
Oprócz tego znajdziemy też ofertę jogi dla kobiet w ciąży, dla uskarżających się na problemy z kręgosłupem, albo dla dzieci. Zawsze wybierajmy zajęcia z nauczycielem, który ukończył kurs instruktorski, co daje uprawnienia do nauczania, a co za tym idzie, daje gwarancję poprawnego wykonywania asan i zmniejszy ryzyko ewentualnych kontuzji.
Korzyści płynące z praktykowania jogi
Regularne uczestnictwo w zajęciach jogi to doskonały sposób na poprawienie ogólnej kondycji organizmu oraz zniwelowanie codziennego stresu. Do innych zalet jogi należą:
- przyspieszenie metabolizmu
- polepszenie koncentracji
- zwiększenie elastyczności mięśni
- podniesienie odporności
- redukcja bólu kręgosłupa, karku
- korektę postawy, zwiększenie gibkości i gracji ruchów
- większa sprawność w kontrolowaniu emocji
Joga dla początkujących
W zajęciach jogi istnieje kilka niepisanych, bądź pisanych w formie regulaminu, zasad. Przede wszystkim same ćwiczenia odbywają się na bosaka. Ponieważ często podczas wykonywania asan dotyka się podłogi rękami albo całym ciałem, powinna ona pozostać czysta. Niewskazane są skarpety, bo będziemy się w nich ślizgać na macie. Wybierzmy taki ubiór, który nie będzie ograniczał ruchów. Do dobrego zwyczaju należy niespóźnianie się i niekomentowanie głośno ani zajęć, ani innych, bo rozprasza to ćwiczącą grupę. Jeśli mamy jakiś problem zdrowotny, należy zgłosić to wcześniej instruktorowi.
Nie forsujmy się. Zazwyczaj zajęcia dostosowane są do poziomu uczestników, prowadzący może jednak zaproponować pogłębione wersje pozycji dla osób, które ćwiczą dłużej. Jeśli dopiero zaczynamy, nie starajmy się od razu pracować na 120% swoich możliwości – kiedy czujemy znaczący dyskomfort lub ból, delikatnie wyjdźmy z pozycji (gwałtowna zmiana pozycji sprzyja kontuzjom) i zgłośmy to nauczycielowi. Dostaniemy wówczas do wykonania łatwiejsze ćwiczenie albo pomoce.
Joga to przede wszystkim praca z własnym ciałem, dlatego warto uważnie słuchać sygnałów płynących z organizmu i stopniowo pogłębiać praktykę. Choć niektóre asany wyglądają na banalnie proste, nie dajmy się zwieźć: kluczem jest w nich często detal, właściwe ułożenie ciała (dlatego warto uważnie słuchać nauczyciela i obserwować prawidłowe wykonanie ćwiczeń) albo odpowiednio długie utrzymanie pozycji. Dlatego potocznie mówi się, że w jodze czujemy pracę mięśni, o których istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia. To jednak przyjemny i rozwijający wysiłek.
Octarine