Wkładki higieniczne to znakomity sposób na to, aby kobieta mogła czuć się komfortowo, pewnie i świeżo każdego dnia. Obecnie na rynku dostępne są bardzo chłonne, supercienkie i oddychające wkładki, praktycznie niewyczuwalne dla kobiet, które je stosują. Ich największą zaletą jest skuteczna ochrona bielizny przed wydzielinami fizjologicznymi i wilgocią, redukcja nieprzyjemnego zapachu oraz minimalizowanie ryzyka infekcji intymnych. Ginekolodzy zalecają, aby używać ich codziennie, z wyjątkiem dni, w których występuje krwawienie miesiączkowe i kobieta potrzebuje bardziej chłonnego zabezpieczenia.
Wkładki higieniczne, a zdrowie
Najlepsze wkładki higieniczne wykonane są wyłącznie z naturalnego, przepuszczającego powietrze materiału. Gromadzona wilgoć może prowadzić do groźnych infekcji, dlatego strefy intymne kobiety powinny mieć zapewniony stały dostęp powietrza.
Choć wkładki higieniczne posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty i atesty, należy mieć świadomość tego, że niekiedy zdarzają się alergie kontaktowe. Dzieje się tak głównie z uwagi na fakt, iż producenci w trosce o komfort kobiet, nasączają wkładki substancjami zapachowymi oraz pochłaniaczami wilgoci.
Jak prawidłowo używać wkładek higienicznych?
Wkładki higieniczne można z powodzeniem nosić nawet codziennie. Najważniejsze, o czym powinny pamiętać panie, które się na to zdecydują, to regularna wymiana zużytych wkładek – co około 4 godziny. Jest to niezwykle istotne, ponieważ gromadząca się w jednym miejscu wydzielina z pochwy może być źródłem infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych.
Wkładki higieniczne – dlaczego warto ich używać
Każda kobieta, która dba o higienę miejsc intymnych powinna mieć wkładki higieniczne nie tylko w łazience, ale także zawsze przy sobie, np. w torebce. Do domu można kupić dowolne wkładki, ale do torebki dużo lepsze będą pakowane pojedynczo (tak jak większość podpasek). Cienka folia, będzie skutecznym zabezpieczeniem wkładek przez zniszczeniem i zabrudzeniami.
Wkładki higieniczne dostępne na rynku skutecznie zabezpieczają bieliznę przed zabrudzeniami, a przy tym dają kobiecie komfort oraz poczucie świeżości przez wiele godzin.
Należy pamiętać o tym, że świetnie sprawdzają się nie tylko podczas ostatnich dni okresu, kiedy krwawienie jest skąpe, ale również w czasie owulacji, kiedy u kobiet pojawia się plamienie, bądź zwiększona ilość wydzieliny.
Wkładki higieniczne zapewniają również skuteczną ochronę okolic intymnych podczas całego cyklu miesiączkowego. Ilość wydzieliny zależy od wielu czynników (m.in. od fazy cyklu), ale zawsze powoduje dyskomfort i brudzi bieliznę. Wkładki higieniczne warto stosować codziennie, tym bardziej, że powstające plamy są bardzo trudne do usunięcia. Powinny się do nich przekonać szczególnie kobiety, które nie depilują okolic intymnych, a także panie, borykające się z problemem nietrzymania moczu. Wkładka higieniczna jest co prawda zbyt mało chłonna i za cienka, jednak jeżeli nietrzymanie moczu jest sporadyczne (np. wyłącznie podczas kichania) i niezbyt obficie, zwykła wkładka sprawdzi się do tego celu doskonale.
Zabrudzoną wkładkę higieniczną należy w miarę możliwości jak najszybciej wymienić na nową, ale z pewnością dzięki niej można będzie uniknąć kompromitacji, szczególnie latem, kiedy panie zakładają lekkie, zwiewne i cienkie sukienki, spódnice czy białe spodnie. Nawet nieperfumowana wkładka znakomicie chłonie nieprzyjemny zapach, co jest ważne zwłaszcza latem.
Kolejną zaletą, związaną ze stosowaniem wkładek higienicznych jest ich niska cena. Praktycznie każda drogeria posiada w swojej ofercie wkładki higieniczne, które różnią się materiałem z którego są wykonane, grubością, kształtem oraz substancjami zapachowymi. Również w drogeriach Rossmann znajdziesz szeroki wybór wkładek higienicznych: http://www.rossmann.pl/drogeria-online. Duże opakowanie, zawierające kilkadziesiąt pojedynczo zabezpieczonych folią ochronną wkładek można kupić już za kilka złotych. Jak więc okazuje się w praktyce, dużo bardziej opłaca się nabyć nową paczkę wkładek, zamiast eleganckiej bielizny, która zwykle kosztuje kilkadziesiąt złotych.
Jak dbać o okolice intymne?
Każda kobieta powinna wiedzieć, jak należy prawidłowo dbać o higienę okolic intymnych.
- Depilacja strefy intymnej
Lekarze odradzają całkowitą depilację owłosienia łonowego. Z medycznego punktu widzenia, owłosienie sromu u kobiety stanowi fizyczną barierę ochronną przed drobnoustrojami wywołującymi infekcje.
- Higiena w czasie menstruacji
Poza czasem krwawienia miesiączkowego należy podmywać się 2 razy dziennie, zaś podczas menstruacji zaleca się robić to po każdej wymianie środka higienicznego (podpaski lub tamponu). Aby odświeżyć okolice intymne, można również sięgnąć po przeznaczone do tego celu chusteczki nawilżające. Należy również pamiętać o wymianie podpaski co 3-4 godziny, a tamponu co 4-6 godzin.
- Preparaty do pielęgnacji
Do pielęgnacji miejsc intymnych nie powinno się używać zwykłego mydła do rąk, gdyż odczyn zasadowy może doprowadzić do zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Dużo lepiej sprawdzą się preparaty o neutralnym pH oraz płyny i żele przeznaczone do higieny strefy intymnej. Spośród kosmetyków dostępnych na rynku zdecydowanie najdelikatniejsze dla wrażliwych miejsc są te, o kwaśnym odczynie. Dzięki nim kobieta może czuć się pewnie i świeżo, bez ryzyka wystąpienia podrażnień czy infekcji.
- Odpowiednia bielizna
Warto nosić przede wszystkim bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów, najlepiej bawełny, która pozwala skórze oddychać. Co więcej, niewskazane jest częste noszenie majtek typu stringi, gdyż mocno uciskają krocze i mogą przyczynić się do przenoszenia bakterii w okolice cewki moczowej. Obcisła bielizna zaś może prowadzić do przegrzewania i wzrostu wilgotności w miejscach intymnych, co jest szczególnie niewskazane, gdyż ciepło i wilgoć sprzyjają rozwojowi bakterii, które wywołują infekcje.
Materiał partnera zewnętrznego