Dobry cholesterol, zły cholesterol: jaka jest różnica? Czym jest cholesterol HDL i LDL? Cholesterol HDL to „dobry cholesterol”. Krąży w krwiobiegu, usuwając w ten sposób szkodliwy cholesterol LDL z miejsc, w których nie powinno go być. Wysokie poziomy HDL zmniejszają ryzyko chorób serca, a niskie – znacznie je podnoszą.
Co sprawia, że cholesterol HDL jest tak dobry?
HDL jest skrótem od lipoprotein o dużej gęstości. Każda cząstka cholesterolu HDL to mikroskopijna kropelka, składająca się z obręczy lipoprotein otaczającej jego centrum. Cząsteczka cholesterolu HDL jest gęstsza w porównaniu z innymi typami cząsteczek cholesterolu, stąd właśnie nazwa HDL.
Cholesterol nie jest całkowicie zły. Tak naprawdę, jest niezbędnym tłuszczem. Zapewnia stabilność w każdej komórce twojego ciała. Aby przejść przez krwioobieg, cholesterol musi być transportowany przez cząsteczki pomocnicze zwane lipoproteinami.
Eksperci uważają, że cholesterol HDL może działać w chorobie serca:
- Cholesterol HDL oczyszcza i usuwa LDL – „zły” cholesterol.
- HDL zmniejsza, ponownie wykorzystuje i przetwarza cholesterol LDL, transportując go do wątroby, gdzie ulega ponownemu przetworzeniu.
- Cholesterol HDL działa jako konserwator ścian zewnętrznych (śródbłonek) naczyń krwionośnych. Uszkodzenie wewnętrznych ścian jest pierwszym krokiem w procesie miażdżycy, która powoduje ataki serca i udary. HDL oczyszcza ścianę i utrzymuje jej dobrą kondycję.
Jaki jest prawidłowy poziom cholesterolu HDL?
Poziom cholesterolu mierzy się poprzez badanie krwi – tzw. test cholesterolowy lub panel lipidowy. Co oznaczają liczby panelu lipidowego?
- Poziom cholesterolu HDL wyższy niż 60 mg/dl (miligramów na decylitr) – uznaje się za wysoki, co jest dla nas dobrą informacją!
- Poziom cholesterolu HDL niższy niż 40 mg/dl – uznaje się za niski, co jest dla nas złą informacją.
Ogólnie rzecz biorąc, osoby z wysokim HDL są mniej narażone na występowanie chorób serca.
Co zrobić, gdy poziom cholesterolu HDL jest zbyt niski?
Jeśli poziom twojego cholesterolu HDL jest niski, możesz podjąć kilka kroków, w celu jego podniesienia i zmniejszenia ryzyka chorób serca:
- Ćwiczenia – aktywność aerobowa przez 30-60 minut w większość dni tygodnia może pomóc w podniesieniu poziomu HDL.
- Rzucenie palenia – dym tytoniowy obniża poziom HDL, rzucenie palenia może więc zwiększyć jego poziom.
- Utrzymywanie zdrowej wagi – oprócz poprawy poziomu HDL, utrzymywanie zdrowej wagi zmniejsza ryzyko chorób serca i wielu innych schorzeń.
W niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki poprawiające poziom cholesterolu. Pamiętaj, że do występowania chorób serca przyczynia się wiele czynników, nie tylko zły poziom cholesterolu. Cukrzyca, palenie tytoniu, wysokie ciśnienie krwi, otyłość i genetyka również odgrywają ważną rolę.
W stosunku do większości ludzi eksperci zalecają kontrolne oznaczanie poziomu cholesterolu co pięć lat. Osoby z nieprawidłowymi panelami lipidowymi lub u których wykryto inne czynniki ryzyka, mogą potrzebować częstszych testów na cholesterol.
Jeśli masz niski poziom HDL, podejmij kroki w celu jego zwiększenia. Obejmują one prawidłowe odżywianie, regularne ćwiczenia i niepalenie. Zmiany w stylu życia mogą mieć duże znaczenie. U większości ludzi mogą zapobiec chorobom serca i udarom.
KGR