korony porcelanowe
Korony porcelanowe to doskonałe rozwiązanie stosowane w przypadku przebarwionych i uszkodzonych zębów | fot.: materiał partnera

Czy korony porcelanowe są trwałe?

Piękny i zdrowy uśmiech jest niewątpliwie marzeniem każdego człowieka. Śnieżnobiałe zęby prezentują się bardzo estetycznie, a także dodają dużo pewności siebie. Niestety, często zdarza się, że wygląd uzębienia odbiega od ideału, a próchnica i inne uszkodzenia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie – w tym swobodny uśmiech. W takich sytuacjach znakomitym rozwiązaniem będzie zastosowanie koron porcelanowych, czyli struktury protetycznej uzupełniającej ubytki zębowe. Jak wygląda zabieg założenia korony porcelanowej i czy są one odpowiednio wytrzymałe?

Czym dokładnie jest korona porcelanowa?

Korony porcelanowe to nic innego jak stałe uzupełnienia twardych tkanek zęba, utraconych w wyniku urazu, złamania lub z powodu chorób. Ta metoda świetnie sprawdzi się w przypadku, gdy uzębienie jest mocno przebarwione i zniszczone. Koronę porcelanową można założyć zarówno na pozostałą część naturalnego zęba, jak i na implant (sztuczny korzeń).

Wyróżnia się koronę naddziąsłową, poddziąsłową i dodziąsłową, które różnią się od siebie zasięgiem względem tkanek przyzębia i dziąsła. W zależności od materiału wykorzystanego do podbudowy istnieją dwa główne rodzaje koron porcelanowych – osadzone na cyrkonie lub metalu. Pierwszy z nich nazywany jest także koroną pełnoceramiczną. Ten typ uzupełnienia wytwarzany jest z tlenku cyrkonu, charakteryzuje go estetyczny wygląd wraz z wysokim komfortem użytkowania. Korona porcelanowa na podbudowie cyrkonowej jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i gwarantuje brak pojawienia się przebarwień i reakcji alergicznych. Korony na podbudowie metalowej są zazwyczaj wykonane z tytanu, niezwykle odpornego na pękanie.

Korona porcelanowa a trwałość

Biorąc pod uwagę fakt, iż ten rodzaj uzupełnienia ubytków nazębnych jest dość kosztowny, żywotność koron porcelanowych jest szczególnie istotnym aspektem. Warto jednak zaznaczyć, że wiele zależy od pacjenta. Jeśli będą odpowiednio użytkowane i regularnie czyszczone, mogą przetrwać w idealnym stanie nawet kilkanaście lat. Niemniej jednak trzeba dbać o korony porcelanowe, aby mogły służyć człowiekowi dłużej. W tym celu warto korzystać z dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych np. wypłukiwania resztek pokarmowych przy pomocy irygatora, nitkowania etc.

Często zdarza się, że osoby korzystające z porcelanowych koron decydują się na ich wymianę ze względów estetycznych. Kolor zębów naturalnych z czasem się zmienia, toteż warto dopasować do nich identyczne korony zębowe. Wspomniany rodzaj uzupełnień protetycznych może ulec zniszczeniu w przypadku, gdy pacjent ugryzie coś bardzo twardego np. łupinę orzecha.

Zabieg założenia korony porcelanowej

Jak już wspomniano, koronę porcelanową można założyć zarówno na żywe, jak i martwe zęby. Jednak muszą poprzednio zostać odpowiednio wyleczone endodontycznie. Wiele osób obawia się przyznać o problemie brzydkich, zniszczonych zębów, a myśl o bólu związanym z założeniem uzupełnień spędza im sen z powiek. Tak naprawdę nie ma się czego obawiać, ponieważ jest to bezbolesny zabieg, wymagający jedynie odbycia kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. W tym celu warto postawić na Centrum Stomatologii w Poznaniu – Klinika Kwiatek, gdzie pracuje szereg wyspecjalizowanych stomatologów.

W pierwszej kolejności ząb powinien zostać dokładnie oszlifowany wiertłem. Następnie lekarz pobiera wycisk specjalną masą na łyżce protetycznej. Na koniec wizyty dobierany jest odpowiedni odcień przyszłego uzupełnienia, a na zęby zakłada się koronę tymczasową w celu ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

W trakcie trwania drugiej wizyty następuje sprawdzanie dopasowania struktury materiału, a na trzeciej, ostatniej – ząb porcelanowy zostaje na stałe osadzony w jamie ustnej za pomocą cementu protetycznego, zapewniającego wieloletnią trwałość. W przypadku zębów przednich zaleca się zastosowanie koron pełnoceramicznych, aby zagwarantować sobie fenomenalny efekt wizualny. Zęby trzonowe mogą zostać odbudowane na koronie o podbudowie metalowej/cyrkonowej.

piękny uśmiech
Korony porcelanowe skutecznie imitują naturalny wygląd zębów | fot.: materiał partnera

Wady i zalety koron porcelanowych

Nie ulega wątpliwości, że założenie koron porcelanowych niesie ze sobą wiele korzyści, jednak jak wszystko, ma drobne minusy. Największe z nich jest wygórowana cena oraz fakt, że twardość materiału może mieć duży wpływ na ścieranie się przeciwległych zębów. W przypadku koron porcelanowych na metalu widoczny jest szary kolor przy brzegu dziąsła, co nie wygląda najlepiej.

Korony porcelanowe skutecznie imitują naturalny wygląd zębów. Warto również dodać, że zapewniają komfort użytkowania i są w stanie przywrócić nieskazitelny uśmiech osobom mających bardzo widoczne ubytki. Korona porcelanowa jest niezwykle wytrzymała i estetyczna.

Podsumowanie

Korony porcelanowe to doskonałe rozwiązanie stosowane w przypadku przebarwionych i uszkodzonych zębów. Zabieg założenia tego typu uzupełnień zaleca się przede wszystkim osobom cierpiącym na rozległą próchnicę zębową lub pacjentom po leczeniu kanałowym. Aby na długo cieszyć się pięknym uśmiechem, należy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej oraz regularnych wizytach w gabinecie dentystycznym.

Materiał partnera

Sprawdź także

ekstrakcja zęba

Wyrwanie zęba i co dalej? Poradnik postępowania po usunięciu zęba i długoterminowych opcjach uzupełnienia

Usunięcie zęba jest często konieczne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej, ale może również generować wiele …