żylaki
Żylaki powstają między inny na skutek uszkodzenia naczyń oraz zastawek | fot.: materiał partnera

Czy problemy z żylakami są dziedziczne?

Żylaki kończyn dolnych to nieprzyjemne schorzenia, stanowiące nie tylko defekt estetyczny, ale też zagrożenie dla zdrowia. Istnieje kilka metod profilaktyki żylaków, między innymi zdrowa dieta i aktywny tryb życia. Powstawanie żylaków może mieć podłoże w nieprawidłowym trybie życia, jednak jest to też dolegliwość dziedziczna. W przypadku, gdy żylaki występowały u obojga rodziców, prawdopodobieństwo ich wystąpienia u potomstwa jest duże. Jakie są genetyczne przyczyny żylaków i czy można im zapobiegać?

Żylaki – przyczyny genetyczne

Prawidłowa budowa ścian żył ma zapewniać optymalny przepływ krwi w obrębie całego ciała. Żylaki powstają między inny na skutek uszkodzenia naczyń oraz zastawek. Jedną z przyczyn takich deformacji są czynniki genetyczne. Szacuje się, że żylaki kończyn dolnych występują nawet u 80-90% osób, których oboje rodziców cierpiało na chorobę żylną oraz u ok. 30-50%, których jedno z rodziców miało żylaki[1].

Uszkodzenie zastawek żylnych

Zastawki żylne są niezbędnym elementem prawidłowego przepływu krwi w naczyniach kończyn dolnych. To właśnie one zapobiegają cofaniu się krwi w kierunku niższych partii ciała. W sytuacji, gdy zastawki nie działają prawidłowo, może dojść do poszerzenia naczyń żylnych, czyli powstania żylaków. W niektórych przypadkach uszkodzenie zastawek żylnych występuje genetycznie.

Nieprawidłowa budowa naczyń żylnych

Zaburzenia w budowie naczyń żylnych mogą mieć związek z genetycznie uwarunkowanym osłabieniem ich ścian. Naczynia, które zbudowane są z cieńszych warstw, będą bardziej narażone na różne deformacje, takie jak poszerzanie czy skręcanie, co może sprzyjać powstawaniu żylaków nóg. Warto wspomnieć o wrodzonej chorobie, jaką jest zespół Klippla-Trénaunaya. Schorzenie związane jest z uszkodzeniem naczyń żylnych, a za jego rozwój prawdopodobnie odpowiedzialne są właśnie geny[2].

Czy można zapobiegać żylakom, które są uwarunkowane genetycznie?

Jeżeli ktoś z bliskich członków rodziny cierpi na żylaki, warto wdrożyć wczesną profilaktykę. Do najskuteczniejszych metod zapobiegania zaliczamy:

  • regularną aktywność fizyczną,
  • unikanie zbyt długiego przebywania w jednej pozycji,
  • stosowanie zdrowej diety.

W przypadku, gdy pojawią się pierwsze objawy żylaków, takie jak obrzęki czy uczucie ciężkości, warto mieć pod ręką żel na żylaki Lioton 1000. Jest to lek na bazie heparyny, substancji, która znana jest z właściwości przeciwobrzękowych. Składnik ten wykazuje właściwości przeciwzakrzepowe, stosowany jest powszechnie w leczeniu zakrzepicy żylnej. Dodatkowo żel Lioton charakteryzuje się działaniem chłodzącym. Dzięki temu sprzyja złagodzeniu uczucia ciężkości nóg. Żel do nóg z heparyną może być jednym z pierwszych środków zapobiegających rozwojowi żylaków.

Czynniki genetyczne mogą zwiększyć ryzyko powstawania żylaków. Osoby, które mają bliskich krewnych, cierpiących na chorobę żylną, powinny szczególną wagę przywiązać do profilaktyki. Odpowiednie działanie pozwoli zredukować ryzyko powstawania żylaków i ułatwi utrzymanie zdrowia nóg.

Rekomendacje:

Zubilewicz R., Jaroszyński A., Przewlekła choroba żylna, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2015, t. 9, nr 5.

Raetz J., Wilson M., Cpllins K., Varicose veins: diagnosis and treatment, American Family Physician, 2019; 99 (11).


[1] R. Zubilewicz, A. Jaroszyński, Przewlekła choroba żylna, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2015, t. 9, nr 5, s. 400–404.

[2] J. Raetz, M. Wilson, K. Collins, Varicose veins: diagnosis and treatment, American Family Physician, 2019; 99 (11), s. 682–688.

Materiał partnera

Sprawdź także

Choroby związane z otyłością

Tych dolegliwości dotąd nie kojarzyłeś z otyłością. A jednak!

Często dokucza ci zgaga? Od pewnego czasu gorzej widzisz? Mocno się pocisz i nie ma …