Wraz z wiekiem u mężczyzn dochodzi do powiększenia gruczołu krokowego, czyli prostaty, znanej także pod nazwą stercz. Objawy ulegają nasileniu wraz z powiększaniem się gruczołu, dlatego nie należy bagatelizować pierwszych symptomów i zaniedbać leczenia. Grozi to znacznym nasileniem objawów oraz innymi dolegliwościami ze strony układu moczowo-płciowego.
Dlaczego dochodzi do rozrostu prostaty?
U mężczyzn po 45. roku życia dochodzi do zmian w równowadze hormonalnej – zostają zaburzone proporcje między testosteronem, dihydrotestosteronem oraz estrogenami. Na skutek tego komórki gruczołu krokowego otrzymują sygnał do dzielenia się i prostata zwiększa swoją objętość. Przechodząca przez stercz cewka moczowa zostaje uciśnięta, co skutkuje utrudnionym oddawaniem moczu. To oznacza gorsze opróżnianie pęcherza moczowego i zaleganie w nim moczu. Dodatkowo pojawić się mogą zaburzenia libido oraz spadek potencji.
Do czego może prowadzić nieleczony rozrost prostaty?
- Bardzo często dochodzi do zakażeń układu moczowego, które u mężczyzn są o wiele bardziej niebezpieczne niż u kobiet (szybciej dochodzi do uogólnionej infekcji – urosepsy – którą należy leczyć w szpitalu dożylną antybiotykoterapią).
- Ucisk na cewkę moczową może skutkować jej uszkodzeniem i pojawieniem się krwi w moczu, czyli krwiomoczu.
- Zaleganie moczu w pęcherzu może prowadzić do rozwoju nie tylko infekcji, ale także kamicy, czy powstania uchyłków – nasila to problem zatrzymywania moczu w pęcherzu i problem niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego.
- Najpoważniejszym powikłaniem jest ostre lub przewlekłe zatrzymanie moczu – konieczne jest wtedy zacewnikowanie pacjenta i spuszczenie zalegającego moczu.
Jak dbać o prostatę?
Na szczęście proste interwencje mogą nas uchronić przed takimi powikłaniami. Wystarczy zmienić styl życia i ograniczyć spożycie płynów na wieczór. Warto zrezygnować z tłustych i ostrych posiłków na kolację. Co więcej, nie wolno przetrzymywać moczu w pęcherzu – jeżeli czujemy potrzebę pójścia do toalety, nie zwlekajmy. Już przy pierwszych objawach sygnalizujących rozrost prostaty udajmy się na wizytę do urologa – coroczna kontrola jest wskazana i gwarantuje wczesne wykrycie wszystkich nieprawidłowości.
Natura także wyposażyła nas w rośliny, które wspierają funkcję układu moczowego i stan prostaty. Jednym z najpopularniejszych środków jest wyciąg z boczni piłkowanej. Zawierający go Prostamol Uno to naturalny preparat, który zmniejsza napięcie mięśni gładkich w pęcherzu i drogach moczowych. Pomaga przywrócić prawidłowe funkcje seksualne oraz wpływa na zmniejszenie częstotliwości nocnych wizyt w toalecie.
Innymi substancjami pochodzenia roślinnego, znanymi ze swojego dobroczynnego wpływu na funkcję prostaty oraz układu moczowego, są: pokrzywa, pestki dyni (lub olej z pestek), kora śliwy afrykańskiej, wyciągi pyłkowe, korzeń południowoafrykańskiej rośliny Hypoxis rooperi oraz zarodki kukurydzy.
Bibliografia:
[1] – Zygmunt Urbanowicz: Mała encyklopedia anatomii człowieka. Lublin: Wydawnictwo Czelej, 2003 [2] – Koźmińska E., Leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, Medycyna po Dyplomie, 2017 (02) [3] – Noszczyk W., Chirurgia Repetytorium, PZWL, Warszawa, 2019 Materiał partnera zewnętrznego