babka lancetowata
Prozdrowotne właściwości babki lancetowatej można wykorzystać na kilka sposobów | fot.: stock.adobe.com

Czym jest babka lancetowata, jakie wykazuje właściwości i w jaki sposób możemy z nich skorzystać?

Babka lancetowata to roślina, która od wieków znana jest medycynie ludowej. Można ją spotkać praktycznie w całej Europie – głównie na łąkach, polanach, przydrożnych rowach czy nawet na przydomowych trawnikach. Często roślina uznawana jest za uciążliwy chwast, mimo że ma wiele prozdrowotnych właściwości.


Babka lancetowata i jej właściwości

Babka lancetowata nie ma dużych wymagań odnośnie gleby czy wody, dlatego też bardzo często uznawana jest za chwast. Dzięki wytrzymałości rośliny można korzystać z jej właściwości prozdrowotnych i zbierać ją na terenie całego kraju. Od wielu lab babka lancetowata byłą ceniona za swoje właściwości lecznicze – zawiera spore ilości polisacharydów, garbników, flawonoidów, a także fitosterole, kwasy organiczne i związki mineralne. Korzystnie wpływa na zaburzenia trawienia oraz perystaltykę jelit i działa ściągająco na błonę śluzową żołądka, dlatego jest powszechnie stosowana w przypadku problemów z układem pokarmowym. Babka lancetowata jest również składnikiem syropów przeciwkaszlowych. Pomaga w wykrztuszaniu wydzieliny, dlatego też stosuje się ją podczas nieżytów górnych oraz wspomagająco leczenie podrażnienia gardła. Babka lancetowata ma również inne, mniej znane zastosowanie – sok wyciśnięty z liści rośliny działa ściągająco i przeciwzapalnie, badania wskazują, że również przeciwwirusowo. Może sprzyjać gojeniu ran, leczenie miejscowych stanów zapalnych skóry, błony śluzowej jamy ustnej, okłady z liści można również stosować na zmęczone lub podrażnione przez zapalenie spojówek oczy.

babka lancetowata na łące
Babka lancetowata nie ma dużych wymagań odnośnie gleby czy wody, dlatego też bardzo często uznawana jest za chwast | fot.: stock.adobe.com

Jak można stosować babkę lancetowatą?

Prozdrowotne właściwości babki lancetowatej można wykorzystać na kilka sposobów. Jednym z najpopularniejszych preparatów zawierających babkę lancetowatą jest syrop – można przygotować go samodzielnie gotując zmielone liście z cukrem. Dzięki pasteryzacji można przechowywać go przez dłuższy czas, stosując w czasie przeziębienia i kaszlu. Babka lancetowata sprawdzi się w formie odwaru, który można stosować zewnętrznie do przemywania chorych miejsc lub do przepłukiwania jamy ustnej. W aptekach można znaleźć także maści z babką lancetowatą, które stosuje się głównie do leczenia ran, otarć i skaleczeń.

Skąd brać babkę lancetowatą?

Z racji tego, że roślina jest popularna w całym kraju, można zbierać samodzielnie jej liście. Prozdrowotne działanie wykazują liście, które zbiera się w okresie kwitnienia, czyli od maja do września. Najlepiej jest zbierać liście babki z dala od ruchliwych ulic, torów kolejowych czy ośrodków przemysłowych, bowiem rośliny mogą kumulować metale ciężkie. Liście babki lancetowatej nadają się do stosowanie w formie świeżej lub powinny zostać suszone od razu po zerwaniu. Jeśli nie zostaną przetworzone to zaczną tracić kolor, a wraz z nim swoje cenne właściwości prozdrowotne. Suszone liście babki lancetowatej można również kupić w sklepach zielarskich – w takiej formie świetnie sprawdzają się do przygotowywania naparów. W aptekach można ponadto kupić syropy z dodatkiem babki lancetowatej.

ASU

Sprawdź także

nawłoć

Nawłoć i wrotycz, czyli jesienne zioła na zdrowie

Wielu ludzi lubi podziwiać przepiękne łąki. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że …