Dieta frutariańska to bardzo restrykcyjna dieta, ponieważ zakłada on spożywanie wyłącznie owoców, które wprawdzie stanowią bogactwo witamin oraz minerałów, jednak warto mieć świadomość tego, że zawierają one również spore ilości cukru, który niestety nie należy do najzdrowszych składników. Wiele osób zastanawia się nad ty, czy dieta frutariańska wpływa korzystnie na zdrowie, jednak warto wiedzieć o tym, że eliminacja z codziennego menu produktów odzwierzęcych, produktów pełnoziarnistych oraz warzyw pozbawia organizm wielu cennych składników, które wpływają korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Co jednak warto wiedzieć o diecie frutariańskiej?
Czym jest dieta frutariańska?
Przypomina ona nieco dietę wegańską, ponieważ wyklucza spożywanie produktów odzwierzęcych, jednak w odróżnieniu od niej osoby przebywające na takiej dicie nie mogą również sięgać po warzywa, a także inne cenne dla zdrowia produkty spożywcze.
Zasady diety frutariańskiej
Dieta frutariańska zakłada spożywanie wyłącznie owoców, jednak możliwe jest również delektowanie się niektórymi warzywami, które z botanicznego punktu widzenia zaliczane są do owoców i można tutaj wymienić przede wszystkim bakłażany, pomidory oraz ogórki. Jeśli chodzi natomiast o typowe owoce stanowiące nieodłączny element diety frutariańskiej, to są one podzielone na kilka grup. Owoce kwaśne (grejpfruty, kiwi), średniokwaśne (wiśnie, czereśnie, jabłka), oleiste (awokado, kokos), słodkie (banany, figi), a także suszone (śliwki, morele, daktyle). Główną zasadą diety frutariańskiej jest to, że nie należy spożywać owoców, których zerwanie z drzewa czy też z krzaka „uśmierciłoby” daną roślinę, dlatego też w menu mogą zagościć jedynie te owoce, które swobodnie spadają na ziemię.
Czy dieta frutariańska jest zdrowa?
Dieta, która opiera się wyłącznie na spożywaniu samych owoców, jest zdrowa, o ile trwa jedynie kilka dni, a jej głównym celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Dieta frutariańska, która trwa góra kilka dni, może przyczynić się do obniżenia glukozy oraz poziomu złego cholesterolu we krwi, minimalizując tym samym ryzyko pojawienia się wielu groźnych chorób. Główną wadą tej diety jest pozbawienie organizmu wielu cennych witamin, minerałów oraz pełnowartościowego białka, które przyczynia się do budowy mięśni. Organizm w trakcie tej diety nie otrzymuje w ogóle witaminy B12, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 i omega-6, które niezbędne są w wielu procesach zachodzących w organizmie. Niezwykle ważne jest również to, że owoce to bardzo bogate źródło niezdrowego cukru, który może doprowadzić do rozwoju cukrzycy.
Raz na jakiś czas można oczywiście zafundować organizmowi taki szok żywnościowy, jednak na dłuższą metę stosowanie diety frutariańskiej (zwłaszcza na naszych szerokościach geograficznych) może być co najmniej trudne.
KPA