Nawet na starannie umytych zębach tworzy się kamień nazębny. Nieusuwany regularnie kamień nazębny może stać się przyczyną wielu problemów zdrowotnych, w tym paradontozy. Aby go usunąć nie wystarczy usuwanie kamienia w gabinecie dentystycznym. Trzeba stosować na co dzień pastę na kamień nazębny, która skutecznie pozbawi nas tego problemu.
Skąd ten kamień?
Kilka minut po umyciu zębów na ich powierzchni zaczyna tworzyć się błonka z białka. Jest to matryca, na której stopniowo odkłada się płytka nazębna. Płytka to złuszczający się naskórek, resztki jedzenia oraz bakterie. Już po dwóch godzinach osad jest wyczuwalny, kiedy przesunie się językiem po zębach. W ten właśnie sposób powstaje kamień. Jedyną barierą ochronną przed kamieniem jest ślina niszcząca część bakterii i zmywająca w pewnym stopniu płytkę nazębną. Sprzymierzeńcem w walce z płytką są również policzki i wargi, które podczas pocierania ścierają część kamienia. Innym sprzymierzeńcem w walce z kamieniem jest codzienne stosowanie pasty na kamień nazębny Colgate Total, która posiada unikalny system antybakteryjny, działający aż przez dwanaście godzin nawet po jedzeniu.
Kamień to problem nie tylko u palaczy
Jeśli na zębach pozostawimy płytkę, to w krótkim czasie ulegnie ona mineralizacji. Stwardnieje i zamieni się w kamień nazębny. Jeśli nie jest on usuwany, to zaczyna być widoczny jako ciemna obwódka przy linii dziąseł. Jest to kamień naddziąsłowy. Dużo groźniejszy jest jednak kamień, którego nie widać gołym okiem. Ukryty pod dziąsłami jest w stanie wywołać groźny i trudny w leczeniu stan zapalny. Podczas mycia pojawia się krew, a oddech staje się nieświeży. Z czasem też szyjki zębów zaczynają się odsłaniać, a w końcu rozwija się paradontoza. Nieleczona grozi utratą zębów. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji należy codziennie używać pasty na kamień nazębny, która nie dopuści do jego powstania.
Geny i dieta
Oprócz czynników związanych z nieodpowiednią higieną jamy ustnej, za powstawanie kamienia odpowiadają geny i nieodpowiednia dieta. Kamień na zębach odkłada się u każdego człowieka. Jednak to, jak szybko się on tworzy jest indywidualną cechą każdego człowieka. Proces ten zależy od indywidualnych skłonności genetycznych, ilości i składu śliny, wad zgryzu oraz wadliwie wykonanych protez lub plomb. Niebagatelne znaczenie ma również skład diety. Narastaniu kamienia znakomicie sprzyja jedzenie nabiału i węglowodanów. Zagęszczają one bowiem ślinę. Przy spożywaniu tego rodzaju posiłków, by uniknąć odkładania płytki nazębnej, należy częściej myć zęby, żuć gumę bez cukru i pić wodę. Ale przede wszystkim trzeba używać sprawdzonych past na kamień nazębny, takich jak Colgate Total.
To nie tylko defekt kosmetyczny
Kamień nazębny nie jest tylko defektem kosmetycznym. Owszem, żółte obwódki nad linią dziąseł nie dodają nikomu urody. Dodatkowo kolor kamienia staje się ciemniejszy, kiedy wnikają w nie barwniki z kawy, herbaty lub papierosów. Kamień, to przede wszystkim przyczyna próchnicy i chorób dziąseł. Dlatego należy nie dopuścić do osadzania płytki nazębnej, na której powstaje kamień używając codziennie pasty na kamień nazębny.
Materiał partnera zewnętrznego