Dieta bezglutenowa to nie lada wyzwanie, szczególnie dla laików. Całkowita zmiana sposobu żywienia początkowo może wzbudzać przerażenie i dezorientację. Produkty zawierające gluten są powszechnie stosowane w przemyśle. Wystarczy sięgnąć po pierwszą lepszą rzecz z półki sklepowej. Okazuje się jednak, że istnieje mnóstwo sposobów, by dieta bezglutenowa była nie tylko zdrowa, ale i smaczna.
Dla kogo jest dieta bezglutenowa?
Przejście na dietę bezglutenową wywołuje w ludziach wiele skrajnych emocji. Jest tyle samo jej zwolenników, co przeciwników. Szczególnie jeśli nie cierpimy na żadną chorobę, dieta jest naszym świadomym wyborem, a stosowanie jej argumentujemy chęcią zadbania o własne zdrowie. Mimo wszystko występują jednostki chorobowe, gdzie dieta ta jest wskazana.
Jakie to choroby?
Celiakia
Choroba Dühringa
Alergia pokarmowa na pszenicę
Autyzm
Schizofrenia
Hashimoto
Reumatoidalne zapalenie stawów
Nieceliakowa nadwrażliwość na gluten
Na co powinniśmy uważać, stosując dietę bezglutenową?
W przypadku diety bezglutenowej szczególnie powinniśmy zadbać o dostarczanie do naszego organizmu wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych. Zwróćmy uwagę na to, by w naszym codziennym jadłospisie nie zabrakło produktów bogatych w wit. B1, wit. B2, niacynę, kwas foliowy i błonnik pokarmowy.
Ciekawostka: Pierwszych odkryć odnośnie celiakii (choroby trzewnej) dokonano w połowie XX wieku podczas II wojny światowej. Holenderscy uczeni zauważyli, że niezamierzone wyeliminowanie produktów zbożowych z diety, powoduje poprawę ogólnej kondycji u niektórych z pacjentów.
Gdzie występuje gluten?
Gluten występuje w pszenicy, życie i jęczmieniu. Z tego względu z jadłospisu powinny zniknąć wszystkie produkty sporządzone właśnie z tychże zbóż. Uważajmy też na „ukryty gluten”. Możemy go znaleźć w płatkach śniadaniowych, niektórych produktach mięsnych, pasztetach, produktach mlecznych i jogurtach z dodatkiem zbóż, sklepowych placuszkach, sosach, kotlecikach i majonezach sojowych, słodyczach, budyniach, chipsach, zupkach w proszku, tańszych kawach, czekoladzie do picia i przyprawach.
Ze szczególną starannością wybierajmy produkty sporządzone z owsa. Owies co prawda sam w sobie glutenu nie zawiera, niestety często jest nim zanieczyszczany, podczas procesu produkcji. By mieć pewność co do jakości, kupujmy produkty oznaczone certyfikatem bezglutenowym, będziemy mieć wówczas gwarancję, że są to naprawdę produkty bezglutenowe.
Co mogę jeść, będąc na diecie bezglutenowej?
Mimo wielu ograniczeń dieta bezglutenowa to nie tylko wyrzeczenia. Potrawy na naszych talerzach mogą być zarówno zdrowe, jak i smaczne. Płatki, mąkę i kaszę pszeniczną, żytnią czy jęczmienną bez problemu zastąpimy wyrobami kukurydzianymi, jaglanymi bądź gryczanymi. Nie musimy rezygnować z domowych wypieków, różnorodnych placuszków, naleśników i innych przysmaków, które uwielbiamy. Poszukajmy alternatywy. W internecie znajdziemy mnóstwo przepisów na wyśmienite desery. Bez obaw jedzmy ryby, jajka, kupujmy nieprzetworzone mięso. Na talerzach niech zagoszczą całe bukiety warzyw, smaczne surówki. Warto przy okazji sprawdzić możliwości, jakie daje wysokiej jakości żywność ekologiczna.
Zajadajmy się własnoręcznie zrobionymi lodami, budyniami i sosami. Jogurt naturalny wzbogaćmy ulubionymi owocami. Spróbujmy nowego przepisu, niecodziennego połączenia smaków. Nie bójmy się eksperymentować.
Wszystko, co nieznane początkowo wywołuje w ludziach lęk. Jak widać dieta bezglutenowa nie musi być nudna. Przejrzyj książki z przepisami, strony internetowe, zwróć uwagę na to, co wkładasz do sklepowego koszyka, wróć do domu i daj się ponieść wyobraźni!
OLI