Jeśli czytasz ten artykuł – to ważny krok w stronę zdrowszego życia! Podjęcie postanowienia o rzuceniu palenia i przygotowywanie się do tego wyzwania, to ważny element tego procesu, jednak aby osiągnięcie tego celu było jak najbardziej łatwe, warto zdobyć podstawową wiedzę w tym zakresie. Zapraszamy do naszego poradnika, w którym zawarliśmy najważniejsze informacje na temat życia bez śmiercionośnego dymu.
Dlaczego warto rzucić palenie?
W rzuceniu palenia bardzo pomocna jest świadomość tego, co czeka na Ciebie jeśli pozostaniesz w nałogu. Papieros może wydawać się niepozorny, a większość jego negatywnych konsekwencji nie jest odczuwalna od razu. W istocie jednak, jest to jedna z największych trucizn, dostępnych dla każdego człowieka. Liczba chorób, powodowanych przez popularne „fajki” jest ogromna; prowadzono w tym temacie tysiące badań naukowych. Do najbardziej popularnych należą choroby układu krążeniowo-oddechowego, w większości prowadzące do śmierci. Mowa tu chociażby o znacznie zwiększonym ryzyku nowotworu płuc, choroby wieńcowej, miażdżycy, tętniaka czy przewlekłego zapalenia oskrzeli. Negatywne działanie zawartych w dymie papierosowym substancji, ostatecznie dotyka jednak każdego układu ciała. Zauważa się podatność na zaćmę (prowadzącą do utraty wzroku), choroby nerek, dwunastnicy, trzustki, pęcherza moczowego. Wreszcie: pogorszenie kondycji skóry i włosów. Warto podkreślić, że zagrożenia te dotyczą nie tylko palacza, ale także osób z jego otoczenia, a więc rodziny, przyjaciół czy współpracowników.
Apteka – Twój sprzymierzeniec
Tytoń, a także inne środki, dodawane do papierosów, mają charakter silnie uzależniający. Niekoniecznie więc warto wystawiać swoją silną wolę na próbę; lepszym rozwiązaniem może być sięgnięcie po specjalne środki, przeznaczone do tego celu. Farmaceutyki tego typu są dostępne w każdej aptece i relatywnie tanie; koszt substancji wystarczających na całych proces rzucania, to kilkadziesiąt złotych. Mechanizm działania każdego z nich jest podobny; dostarczają nikotynę – i tylko nikotynę – w alternatywny sposób, przy czym stopniowo zmniejsza się jej dawkę. Różnice dotyczą raczej formy przyjmowania specyfiku. Pastylki do ssania czy gumy do żucia to bardzo wygodna forma, oferująca stopniowe odchodzenie również od samego rytuału. Alternatywą jest środek w formie aerozolu, który aplikuje się do jamy ustnej i gardła. Jego zaletą jest szybkość przyjmowania i uczynienie z przyjęcia nikotyny raczej chwilowy zabieg. Trzecim sposobem są plastry nikotynowe; przyklejone do ciała, w dyskretnym miejscu, na przestrzeni dnia stopniowo uwalniają nikotynę do organizmu. Ich plusy to dostępność – oferuje je choćby każda apteka online, łatwość stosowania (wystarczy pamiętać o nich raz dziennie), dość przystępna cena, a także radykalne zerwanie z celebrowanym, świadomym przyjmowaniem tej substancji.
Częste obawy – czy dotyczą Ciebie?
Najczęstsze obawy, powstrzymujące przed zerwaniem z nałogiem, dotyczą przekonania o pojawiającymi się później objawami, jak negatywnego samopoczucia czy też przybrania na wadze. Warto pamiętać, że nie są to skutki bezpośrednio rzucenia palenia, ale następujących wówczas zachowań. Te z kolei mogą w znacznym stopniu ograniczyć właśnie odpowiednie preparaty z apteki. Pomocne będzie również znalezienie zastępczego, zdrowego nawyku; chociażby wydawał się nieco dziwny. Przykładowo, gdy poczujesz ochotę na zapalenie, możesz sięgnąć po orzechy, gumę do żucia czy wodę. Warto przyjrzeć się rytuałom związanym z paleniem (na przykład palenie podczas picia kawy) i skutecznie zastąpić je innymi, zdrowszymi. Jeśli uda się przezwyciężyć siłę nawyku to wraz z na przykład skuteczną pomocą farmaceutyków, rzucenie palenia może stać się początkiem zmiany naszego trybu życia. Jeśli oprócz rezygnacji z używek wprowadzimy także zdrową dietę i zwiększymy ilość ruchu – nie tylko nie przytyjemy, ale i pomożemy naszemu organizmowi wrócić do zdrowej normy.
OLI